SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Siódemka nominowanych do Nagrody Nike 2018

Trzy tomy poezji, dwa tomy opowiadań, biografia oraz eseje – to siódemka książek-finalistek najważniejszego wyróżnienia literackiego w Polsce, czyli Nagrody Nike 2018. W tym roku wyróżnienie zostanie wręczone po raz 22. - laureata Nagrody Nike poznamy w niedzielę, 7 października br.

Article

Siódemka finalistów Nagrody Nike 2018 to:

- Anna Bikont - „Sendlerowa. W ukryciu”; Czarne, Wołowiec (biografia)
- Wojciech Bonowicz - „Druga ręka”; a5, Kraków (poezja)
- Mikołaj Grynberg - „Rejwach”; Nisza, Warszawa (opowiadania)
- Jerzy Kronhold - „Stance”; Convivo, Warszawa (poezja)
- Ewa Lipska - „Pamięć operacyjna”; Wydawnictwo Literackie, Kraków (poezja)
- Paweł Sołtys - „Mikrotyki”; Czarne, Warszawa (opowiadania)
- Marcin Wicha - „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”; Karakter, Kraków (esej)
 
Wybór, którego spośród kilkuset książek dokonało jury w składzie: Agata Dowgird, Joanna Krakowska, Anna Nasiłowska, Antoni Pawlak, Paweł Próchniak, Paweł Rodak, Joanna Szczęsna, Andrzej Werner i Marek Zaleski (przewodniczący), odzwierciedla najciekawsze zjawiska w literaturze polskiej ubiegłego roku.

Laureata Nagrody Nike 2018 poznamy 7 października br. Decyzję o jego wyborze jury podejmie w dniu wręczenia nagrody. Zwycięzca otrzyma 100 tys. zł i statuetkę. Fundatorami są „Gazeta Wyborcza" i Fundacja Agory.

Nagroda Literacka Nike przyznawana jest corocznie w październiku za najlepszą książkę poprzedniego roku. Jej celem jest promocja polskiej literatury. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać.

Laureatem Nike w 2017 r. został Cezary Łazarewicz za książkę „Żeby nie było śladów”.
 

Dołącz do dyskusji: Siódemka nominowanych do Nagrody Nike 2018

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl