SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowa częstotliwość Katolickiego Radia Podlasie

30 listopada, w miejscowości Żelechów (mazowieckie), Katolickie Radio Podlasie uruchomiło nowy nadajnik, rozpoczynając emisję sygnału na częstotliwości 106,0 FM.

Dotychczas rozgłośnia nadawała swój program z jednego nadajnika w Chotczach koło Łosic, na częstotliwości 101,7 FM. Obejmuje on swoim zasięgiem byłe województwo bialskopodlaskie i część siedleckiego. Jego zasięg nie pozwala na pokrycie sygnałem całego obszaru diecezji siedleckiej, dla mieszkańców której przygotowywany jest program.

- Myśl postawienia nadajnika w zachodniej części naszej diecezji była od samego początku istnienia radia – powiedział ks. Sławomir Kapitan, dyrektor Katolickiego Radia Podlasie. - Wiedzieliśmy, że jest tam konieczne postawienie nadajnika w związku z tym, że nadwiślański pas naszej diecezji nie obejmował sygnał z Chotycz. Przygotowanie do tego, żeby uruchomić nadajnik w Żelechowie – jest to dla nas lokalizacja najlepsza – rozpoczęły się dwa lata temu. Złożyliśmy wniosek do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i wydawało nam się, że wystarczą dwa, trzy miesiące na sfinalizowanie tych prac. Jak się jednak okazało trzeba było na to poświęcić ponad półtora roku.

Ks. Kapitan powiedział, że związane było to z wieloma czynnikami. - Pierwszym takim bardzo poważnym problemem, który nas zaskoczył były uzgodnienia międzynarodowe. Nie przypuszczaliśmy, że jeden kilowat na obiekcie w Żelechowie musi mieć uzgodnienia międzynarodowe i to z Białorusią. Sytuacja polityczna na arenie międzynarodowej spowodowała, że te uzgodnienia musiały przejść całą procedurę od początku do końca. Następnym problemem były zmiany polityczne w Polsce i zawirowania wokoło Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zmiany w składzie tej rady – to powodowało, że były kolejne opóźnienia. Następną sprawą była reorganizacja systemu zarządzania eterem. Wcześniej zarządzał URTIP - Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty – i tenże urząd przekształcił się w UKE – Urząd Komunikacji Elektronicznej. Sam moment przekształcenia trwał jakiś czas. Złożyliśmy pisma do jednego urzędu a otrzymaliśmy odpowiedź z innego urzędu. I dlatego cała procedura trwała ponad półtora roku. Dzięki wysiłkowi administracji naszego radia zakończyliśmy tę procedurę, mamy już decyzję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, mamy też pozwolenie na próby techniczne, które już trwają.

Poświecenia nadajnika dokonał Ordynariusz Siedlecki ks. bp Zbigniew Kiernikowski wraz ze wszystkimi księżmi dziekanami diecezji oraz proboszczami z dekanatów żelechowskiego, ryckiego, łaskarzewskiego i garwolińskiego. Podczas uroczystego uruchomienia urządzeń nadawczych obecni byli parlamentarzyści i przedstawiciele władz lokalnych, którzy doceniają rolę, jaką pełni Katolickie Radio Podlasie w życiu regionu.

- Postawienie masztu ma bardzo duże znaczenie, tym bardziej że wiąże się to z przekazem informacji na teren naszego powiatu, który dotychczas nie był w pełni obejmowany. Myślę, że to nas zbliży i zintegruje – powiedział burmistrz Garwolina, Tadeusz Mikulski.

Sygnał z nadajnika w Żelechowie będzie słyszany w promieniu ok. 30 kilometrów od tej miejscowości obejmując swoim zasięgiem Ryki, Garwolin, Dęblin i Łaskarzew, obszar na którym mieszka 180 tysięcy osób.

Katolickie Radio Podlasie jest według badań Radio Track najpopularniejszą wśród słuchaczy stacją lokalną, nadającą w środkowej części wschodniej Polski. Rozgłośnia nie uczestniczy w porozumieniach programowych, nie jest także powiązana żadną strukturą własności z innymi mediami. 60 osobowy zespół redakcyjny – ewenement w dzisiejszych czasach - przygotowuje autonomiczny program o charakterze muzyczno – informacyjnym, kładąc nacisk na szybką i rzetelną informację regionalną. Program radia zyskuje akceptację słuchaczy, co umożliwia kolejne inwestycje i rozwój rozgłośni.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nowa częstotliwość Katolickiego Radia Podlasie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl