SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowe programy Krzysztofa Herdzina i Adama Sztaby w jesiennej ramówce Dwójki

W jesiennej ramówce Dwójki znajdą się nowości: "Znacie, to posłuchajcie" i "Muzyczny wieczór", autorskie cykle Krzysztofa Herdzina i Adama Sztaby. W "Dwójka na miejscu" nadawane będą audycje z sal koncertowych, muzeów i galerii, a w związku z 250. rocznicą urodzin Ludwiga van Beethovena stacja przygotuje więcej programów poświęconych artyście.

Article

W nowej audycji „Znacie, to posłuchajcie”, która pojawi od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-11.00 program poprowadzą muzycy - w pierwszych odcinkach będzie to dyrygent Łukasz Borowicz, wiolonczelista Marcin Zdunik oraz tenor Ryszard Karczykowski. Artyści będą przedstawiać wybrane przez siebie utwory, które powinno się znać.

Gospodarzami programu będzie także Krzysztof Herdzin i Adam Sztaba. Herdzin będzie prowadzić „Kalambury z partytury”, a Sztaba „Party-tur” – obie audycje pojawią się na zmianę co dwa tygodnie w niedzielę od 15.00 do 16.00.

- Z racji swoich trzydziestoletnich, wszechstronnych doświadczeń poruszam się jako kompozytor, aranżer, pianista i dyrygent po bardzo szerokim polu, gdzie klasyka idzie pod rękę z jazzem, muzyką filmową i popem. W swojej autorskiej audycji chciałbym więc podzielić się z melomanami ciekawostkami z historii muzyki i przybliżyć sylwetki wielkich - acz nie dość popularnych artystów - komentuje Krzysztof Herdzin.

Nowością będzie również „Muzyczny wieczór”, emitowany od poniedziałku do piątku o godzinie 22.00 do 23.00. Będzie to cykl złożony z pięciu audycji: „Fortepianiści”, „Nowa Polska”, „Opera”, „Beethoven 2020”, „Kaprysy i ekstrawagancje”, który będzie się odnosić do wybranych wydarzeń i rocznic.

Z kolei „Cafe Muza” w niedziele o godzinie 10.00 do 11.00 będzie prowadzona kolejno przez Andrzeja Boreyko, dyrygenta i nowego dyrektora artystycznego Filharmonii Narodowej; skrzypka Krzysztofa Jakowicza oraz Marka Mosia, dyrygenta i dyrektora Orkiestry Kameralnej Aukso. Będą oni prowadzić rozmowę z zaproszonym artystą, kompozytorem, dyrygentem z udziałem słuchaczy.

W „Starych i nowych filmach kinowych” Beaty Kwiatkowskiej (w niedziele o godzinie 9.30 do 10.00) poruszane będą zagadnienia aktualności ze świata filmu, recenzji, reportaży oraz wydarzeń ważnych dla fanów kina.

Kontynuacja „Dwójki na miejscu”, brak "Klubu ludzi ciekawych wszystkiego"

Program Drugi Polskiego Radia będzie kontynuować swoją wakacyjną audycję plenerową „Dwójka na miejscu”. Dziennikarze stacji odwiedzą muzea, filharmonie, galerie, szkoły artystyczne i teatry i na żywo w co drugą sobotę w godz. 15.00-17.00 będą nadawać audycje prosto z tych miejsc i opowiadać o najważniejszych wydarzeniach związanych z muzyką klasyczną.

Jak już pisaliśmy, z przedstawionego układu ramowego Dwójki wynika, że w kolejnym sezonie miałoby nie być takich audycji jak „Rozmowy Jerzego Kisielewskiego”, „Wariacje z muzyką” oraz „Klub ludzi ciekawych wszystkiego”. Ostatni z programów od 1995 roku prowadziła Hanna Maria Giza, który najpierw był emitowany w Trójce, a następnie w Dwójce. Jak udało się nam dowiedzieć, z dziennikarką nikt wcześniej nie rozmawiał o ściągnięciu „Klubu…” z anteny. O decyzji kierownictwa miała dowiedzieć się od dziennikarzy obecnych na kolegium redakcyjnym.

W ubiegłym tygodniu rada programowa Polskiego Radia zajmowała się opiniowaniem ramówek poszczególnych stacji. Przyjęła propozycje dotyczące Jedynki, Trójki i Polskiego Radia 24, w tym tygodniu ma zająć się Dwójką.

Z dokumentu do którego treści dotarliśmy wynika, że kierownictwo stacji uzasadniało propozycję jesiennej ramówki słowami: - Dwójka pracuje na rzecz budowania słuchalności wśród coraz większej grupy odbiorców zainteresowanych kulturą i sztuką. Jest jedynym Programem, nawet w porównaniu  z rozgłośniami zagranicznymi, który równolegle poświęca czas i literaturze i muzyce. (…) Od pewnego czasu rośnie zdecydowanie zainteresowanie Dwójką wśród młodszych słuchaczy, którzy dzięki mediom społecznościowym często i jasno wyrażają swoje opinie o tym, co słyszą w Programie 2 – uzasadniono.

Dodano, że „ważnym wyzwaniem jest dla Dyrekcji i dziennikarzy Dwójki wykorzystanie nowych tematów i nowych form przekazu w taki sposób, by zachować wartości merytoryczne  i jednocześnie zwiększyć atrakcyjność radiowego przekazu. Dwójka stawia sobie za cel odpowiadanie na oczekiwania słuchaczy, ale przede wszystkim pomaga w poznaniu  i zrozumieniu świata sztuki, w artystycznych wyborach, w rozwoju duchowym słuchaczy tego Programu”.

Jesienna ramówka Dwójki będzie obowiązywać od 16 września br. do 21 czerwca 2020 roku.

Szefową Dwójki Polskiego Radia jest Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, a zastępcą dyrektora i wicenaczelnym stacji - Jacek Hawryluk.

Udział Dwójki pod względem słuchania w okresie od maja do lipca 2019 roku w grupie wiekowej 15-75 lat wyniósł 0,4 proc. (to wzrost o 0,1 pkt. proc.).

-
-
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nowe programy Krzysztofa Herdzina i Adama Sztaby w jesiennej ramówce Dwójki

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Babcia Mówi
Tak bardzo dbają o słuchacza, że aż likwidują najlepiej słuchane audycje...
Mają komentarze w socialmediach? Niech Małaszko wrzuca memy na fb Dwójki, będzie więcej reakcji.
odpowiedź
User
Swordfish
Dwójka jest radiowęzłem dla może tysiąca słuchaczy. Nie to co RMF, który ma ich 10 milionów. Nie ma co płakać, bo słucha tego garstka melomanów.
odpowiedź
User
zwiadowca
A może przywróciliby "Archiwalnię"? Nie no, skąd! Można się było z niej dowiedzieć, że PRL oprócz nędzy i gospodarczego niedorozwoju bywał ciekawy.
odpowiedź
User
Ble Ble
To bardzo zła wiadomość. Myślę o "Klubie ludzi ciekawych wszystkiego". Hanna Giza niezwykle starannie przygotowywała się do każdej audycji. Jedynym słabym punktem były telefony od słuchaczy (garstka tych samych oszołomów-atencjuszy). Za to cieszę się, że wylatuje nieudany syn Kisiela ze swoim nudnym pasmem. Był to kawiarniany bełkot w oparach niewiedzy i bajdurzenia. Tu dobry ruch.
odpowiedź