SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowe przepisy o ochronie danych w UE, dziennikarze nadal z prawem do zbierania informacji osobowych

Władze Unii Europejskiej przyjęły nowe przepisy o ochronie danych osobowych. Zaostrzają one dotychczasowe regulacje dotyczące zbierania i przetwarzania informacji o obywatelach państw członkowskich, dziennikarze zachowają jednak nieskrępowane prawo do zdobywania danych niezbędnych w ich pracy.

fot. Shutterstock.comArticle

Nowe Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych (RODO) zostało przyjęte przez Parlament Europejski w połowie kwietnia br. Za dwa lata ma ono zacząć obowiązywać we wszystkich krajach członkowskich UE i w założeniach lepiej niż dotąd chronić poufne dane obywateli. Wśród nowych przepisów jest bardziej restrykcyjne podejście do gromadzenia danych, administrowania nimi, przekazywania informacji pomiędzy obecnymi na rynku podmiotami, a także dokładniejsze informowanie obywateli o tym, w jakich celach są przetwarzane wrażliwe informacje na ich temat.

Podczas opracowywania RODO i prac nad tym dokumentem pojawiły się obawy o to, że nowe regulacje pośrednio uderzą w dziennikarzy, którzy w swojej pracy często muszą uzyskiwać i przetwarzać dane na temat innych osób.

Jednak w uspokajającym komunikacie skierowanym do redakcji Wirtualnemedia.pl Maciej Hoffman, dyrektor generalny Izby Wydawców Prasy informuje, że dzięki wypracowanym podczas prac nad RODO kompromisom nowe przepisy, dzięki umieszczonym w nim wyjątkom praktycznie nie zmienią sposobu funkcjonowania dziennikarzy w kontekście ochrony danych osobowych.

- Izba Wydawców Prasy wraz z organizacjami europejskimi zabiegała na poziomie krajowym jak i europejskim o utrzymanie obligatoryjnego wyjątku dziennikarskiego, czyli artykułu 85 - informuje Maciej Hoffman. - Zgodnie z nim państwa członkowskie muszą przyjąć przepisy pozwalające pogodzić prawo do ochrony danych osobowych z ich przetwarzaniem dla potrzeb dziennikarskich. Na mocy tej regulacji państwa członkowskie określą odstępstwa lub wyjątki od przepisów rozdziałów II-VII i IX rozporządzenia. Tym samym utrzymano dotychczasowy stan rzeczy i dziennikarze nie muszą się obawiać, iż przez zbieranie informacji, w tym danych osobowych - co stanowi niezbędny element rzetelnego warsztatu dziennikarskiego - narażą się na sankcje czy odpowiedzialność. Polska ustawa o ochronie danych osobowych zawiera ten wyjątek, co oznacza, że implementacja Rozporządzenia do polskiej ustawy utrzyma obecny stan rzeczy. Należy przy tej okazji pamiętać, że tak dalekie uprawnienie dla dziennikarzy powinno dotyczyć wyłącznie osób profesjonalnie zajmujących się tym zawodem, o co powinniśmy zabiegać przy nowelizacji ustawy (ODO) i innych ustaw (prawo prasowe) – zaznacza dyrektor Izby Wydawców Prasy.

Pełna treść artykułu 85 Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych:

Artykuł 85 Przetwarzanie a wolność wypowiedzi i informacji

1. Państwa członkowskie przyjmują przepisy pozwalające pogodzić prawo do ochrony danych osobowych na mocy niniejszego rozporządzenia z wolnością wypowiedzi i informacji, w tym do przetwarzania dla potrzeb dziennikarskich oraz do celów wypowiedzi akademickiej, artystycznej lub literackiej.

2. Dla przetwarzania do celów dziennikarskich lub do celów wypowiedzi akademickiej, artystycznej lub literackiej państwa członkowskie określają odstępstwa lub wyjątki od rozdziału II (Zasady), rozdziału III (Prawa osoby, której dane dotyczą), rozdziału IV (Administrator i podmiot przetwarzający), rozdziału V (Przekazywanie danych osobowych do państw trzecich lub organizacji międzynarodowych), rozdziału VI (Niezależne organy nadzorcze), rozdziału VII (Współpraca i spójność) oraz rozdziału IX (Szczególne sytuacje związane z przetwarzaniem danych), jeżeli są one niezbędne, by pogodzić prawo do ochrony danych osobowych z wolnością wypowiedzi i informacji.

3. Każde państwo członkowskie zawiadamia Komisję o przepisach, które przyjęło zgodnie z ust. 2, a następnie niezwłocznie o wszelkich późniejszych aktach zmieniających lub zmianach ich dotyczących.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nowe przepisy o ochronie danych w UE, dziennikarze nadal z prawem do zbierania informacji osobowych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl