SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Powstanie nowe studio „Panoramy” i „Teleexpressu”

Latem ruszy emisja „Panoramy” i „Teleexpressu” ze zmodernizowanego studia B Telewizyjnej Agencji Informacyjnej - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. To już ostatnie niewyremontowane studio w TAI, przetarg na jego modernizację ruszył jesienią 2022 roku. Start emisji z nowego miejsca połączony ma być także z gruntowną zmianą oprawy graficznej obu programów.

Prace przy modernizacji studia dla "Teleexpressu" i "Panoramy" pokazał na Twitterze dyrektor TAI, Jarosłąw Olechowski Fot. TT/J. OlechowskiArticle

We wrześniu ub. roku TVP ogłosiła przetarg dotyczący kompleksowej modernizacji obecnego systemu technologicznego studia B Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, działającego w standardach HD SDI / 3G SDI (1080i/50 / 1080p/50). Jego głównym elementem ma być system 11 monitorów LED, największy o wymiarach 770-790 na 165-170 cm oraz rozdzielczości ponad 6200 pikseli na szerokość i minimum 1350 pikseli na wysokość. Wartość przetargu określono na 9,47 mln zł.

Nowe studio, nowa oprawa

W czwartek Jarosław Olechowski, dyrektor TAI pokazał, że remont studia idzie pełną parą. „Już niedługo Państwa ulubione programy informacyjne w nowej, ekscytującej odsłonie. Dziennikarze TVP zyskają kolejne supernowoczesne narzędzia pracy” – napisał.

Jak ustaliliśmy, „Panorama” oraz „Teleexpress” nadawane będą z nowego studia już latem.  Głównym elementem odnowionej scenografii będzie (wymieniona w specyfikacji przetargowej) ściana ledowa - analogicznie jak w studiu C, z którego nadaje TVP Info.

To nie koniec, bowiem emisja z nowego miejsca ma także być połączona z dość radykalną zmianą oprawy graficznej obu programów, nad którą (wedle naszej wiedzy) trwają właśnie intensywne prace w TAI.

Studio B To ostatnie jeszcze niewyremontowane studio w TAI. Po zakończeniu jego przebudowy zostanie sfinalizowany kilkuletni proces modernizacji bazy produkcyjnej Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. W jego ramach wyremontowano już studio „Wiadomości”; zbudowano także nowe studio TVP Info.  Na Placu powstańców powstały także dwa studia wirtualne. Studio „Panoramy” i „Teleexpressu” będzie piątym nowoczesnym studiem, dostępnym dla dziennikarzy informacyjnych programów TVP.

W 2021 roku oddano do użytku komfortowy newsroom dla dziennikarzy TVP Info. Powstał on w miejscu starego telewizyjnego studia, które było niewykorzystane od uruchomienia w listopadzie 2018 roku nowego studia emisyjnego. Całość ma powierzchnię 230 mkw., pomieszczenie mieści się przy Placu Powstańców Warszawy, w dawnym studiu C. Znalazło się w nim miejsce dla miejsce m.in. dla green boxa, największego jaki posiada Telewizyjna Agencja Informacyjna.  - Rozbudowa i modernizacja bazy produkcyjnej była priorytetem dyrektora TAI, Jarosława Olechowskiego. Oprócz tego, że wyremontowano pomieszczenia, udało się także wprowadzić do TAI dwa nowoczesne wozy satelitarne, nowe zestawy montażowe itp. Wcześniej baza była dużo uboższa, np. TVP Info nadawało z kąta w newsroomie – mówi nasz informator w Telewizyjnej Agencji Informacyjnej.

W głównym studiu TVP Info 22-metrowa ściana ekranów

Od listopada 2018 roku TVP Info nadaje ze studia, w którym zainstalowano m.in. 22-metrową ścianę LED o rozmiarze 18 mln pikseli. Można na niej pokazywać różne przestrzenie scenograficzne, a także obraz w rozdzielczości 4x4K.

- Jest to najnowocześniejsze studio newsowe nie tylko w Polsce, ale i także w całej Europie. Jesteśmy o 2-3 długości przed konkurencją - podkreślał Jarosław Olechowski, dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Budowa studia kosztowała 16 mln zł.

Z kolei „Wiadomości” TVP w połowie maja 2019 roku zyskały nową oprawę graficzną i zaczęły być emitowane z większego studia, w którym wykorzystywane są efekty wizualne oparte na technologiach Virtual Window i rozszerzonej rzeczywistości (za ich obsługę odpowiada Platige Image).

Będą trzy nowe siedziby oddziałów TVP, nie będzie siedziby TAI

W sierpniu 2021 r. wbito też symboliczną łopatę pod budowę nowej siedziby oddziału TVP w Gorzowie Wielkopolskim. - To już 21 wiek i telewizja publiczna musi mieć najwyższy standard, nie tylko dziennikarski, ale również i organizacyjny - powiedział Jacek Kurski.

Miesiąc później ruszyły prace na budowie nowej siedziby publicznego nadawcy w Kielcach. Przetarg na budowę obu obiektów Telewizja Polska rozstrzygnęła jesienią 2020 roku, wybrała konsorcjum, które zaproponowało cenę 28,66 mln zł.

Wiosną Telewizja Polska ogłosiła też ostateczny wynik ogłoszonego pod koniec marca przetargu na zaprojektowanie i budowę nowej siedziby TVP Olszyn. Złożono jedną ofertę - konsorcjum firm PBO Śląsk i WODPOL zaproponowało cenę maksymalnie 22,41 mln zł.

Ponadto publiczny nadawca w przetargu dotyczącym budowy nowej siedziby Telewizyjnej Agencji Informacyjnej za najkorzystniejszą uznał ofertę Korporacji Budowlanej Doraco z ceną maksymalną w wysokości 606,9 mln zł. Oferta jest o jedną piątą droższa od pierwotnie założonego budżetu, TVP zdecydowała się go podwyższyć. Umowę z Doraco podpisano na początku sierpnia.

Natomiast w przetargu na budowę swojego muzeum telewizyjno-filmowego firma za najkorzystniejszą uznała właśnie ofertę Korporacji Budowlanej Doraco z kwotą 25,44 mln zł brutto.

Nie będzie natomiast (przynajmniej na razie) nowej siedziby Telewizyjnej Agencji Informacyjnej przy ul. Woronicza. Decyzję o zamrożeniu prac nad tym przedsięwzięciem podjął w grudniu ub. roku prezes Mateusz Matyszkowicz.

W 2021r. przychody Telewizji Polskiej zwiększyły się o 7,2 proc. do 3,25 mld zł, a przy wzroście kosztów operacyjnych o 21,7 proc. do 3,12 mld zł zysk netto skurczył się ze 198,32 do 3,89 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Powstanie nowe studio „Panoramy” i „Teleexpressu”

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gie
Czy kiedyś nie było planów likwidacji Panoramy? W ramach oszczędności. Teraz, mając 2,5 mld, TVP już nie musi oszczędzać.
odpowiedź
User
G
Czekam z niecierpliwością
odpowiedź
User
Jamek
2,5 miliarda nowe studio Holeckiej i Patery...nie liczą pieniędzy dno
odpowiedź