SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Obawy Polaków

Groźba ataków terrorystycznych niepokoi 21% Brytyjczyków. A czego najbardziej obawiają się Polacy?

Internetowe badanie ACNielsen przeprowadzone w czerwcu 2006 wykazało, że co piąty Brytyjczyk wymienia terroryzm jako jedną z dwóch największych obaw w swoim życiu. Jak wynika z międzynarodowego badania ponad 23,500 respondentów w 41 krajach, mieszkańcy Wysp Brytyjskich są czwartym w rankingu narodem postrzegającym terroryzm jako największe zagrożenie.
 
"W międzynarodowych rankingach po 11 września, Wielka Brytania zawsze plasowała się w pierwszej piątce krajów najbardziej zaniepokojonych atakami terrorystycznymi. Brytyjscy konsumenci oczywiście stale obawiają się o własne zdrowie czy boją się rosnącej przestępczości. Jednak poczucie zagrożenia terroryzmem utkwiło szczególnie wyraźnie w świadomości Brytyjczyków” - ocenia Eleni Nicholas z ACNielsen, Dyrektor Zarządzający na Wielką Brytanię i Irlandię. "Ostatnie wydarzenia tylko utwierdzają Brytyjczyków w ich obawach.”

Czego najbardziej obawiają się Polacy?
Zagrożenie atakami terrorystycznymi nie należy do najważniejszych obaw spędzających sen z oczu Polaków. We wspomnianym rankingu 42 badanych krajów pod względem zaniepokojenia terroryzmem, Polska znajduje się dopiero na 27 miejscu. Tylko 1,6% Polaków wymienia ataki terrorystyczne jako największą obawę. Przestępczość, terroryzm i wojna są zdecydowanie na  dalszym planie. Polacy znacznie częściej niż statystyczny Europejczyk obawiają się o zdrowie (24%) czy stabilność zatrudnienia (23%). Trzecim źródłem niepokoju Polaków jest sytuacja polityczna. Ten czynnik wskazywany jest przez 16% respondentów z Polski - wyraźnie częściej niż średnio w Europie (8%). „Wydaje się, że najważniejsze obawy Polaków są po prostu odzwierciedleniem faktycznych problemów kraju. Są także z pewnością w dużym stopniu efektem w informacji intensywnie przekazywanych w mediach”, ocenia Marek Klajda, Kierownik Działu Badań Konsumenckich ACNielsen Polska.

Co ciekawe, również inaczej niż w Europie, stosunkowo mało obaw Polaków rodzi sytuacja ekonomiczna w kraju. Podobnie plasują się nasi sąsiedzi – Czesi i Węgrzy. Ekonomia należy do największych obaw tylko 10% Polaków, co stawia Polskę na czwartym miejscu od końca wśród uczestników czerwcowego badania. Mimo, że Polska jest krajem o bardzo wysokim wskaźniku bezrobocia i jednym z niższych średnich dochodów na mieszkańca, informacje o wzroście gospodarczym oraz dobrej sytuacji ekonomicznej kraju spowodowały pewne uspokojenie nastrojów społecznych w tym obszarze. „Jest to dość wyjątkowa obserwacja w przypadku Polaków, wykazujących zwykle tendencję do wyrażania bardziej negatywnych opinii”, dodaje Marek Klajda.

O badaniu
Global Online Conusmer Survey jest badaniem internetowym prowadzonym przez ACNielsen dwa razy w roku na próbie 22 781 respondentów rekrutowanych spośród dorosłych użytkowników Internetu w 42 krajach. Badanie dotyczy nastrojów konsumenckich w odniesieniu do gospodarki, stanu osobistych finansów, wydatków i obaw.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Obawy Polaków

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl