SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Obligacje nieskarbowe to ważny element rynku finansowego

Niskie stopy procentowe, a więc niewielkie oprocentowanie depozytów bankowych, zachęcają inwestorów indywidualnych do poszukiwania instrumentów, które dają wyższy zwrot z kapitału. Ci inwestorzy, którzy są niechętni ryzyku związanemu z rynkiem akcji, poszukują alternatywnej formy lokowania. Zdaniem Komisji Nadzoru Finansowego może nią być rynek nieskarbowych papierów dłużnych. Ale tylko wtedy, kiedy będzie transparentny i wiarygodny.

Article

– Uważam, że rynek obligacji korporacyjnych, papierów dłużnych, jest jednym z istotniejszych elementów, którym państwo powinno poświęcić uwagę, zarówno z punktu widzenia pozyskiwania stabilnych źródeł finansowania, jak i pewnej stabilizacji, jeśli chodzi o sektor bankowy – przekonuje Andrzej Jakubiak, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego. – Na wsparcie komisji mogą liczyć działania związane z ratingowaniem takich papierów i notowaniem ich na rynku Catalyst. Komisja propaguje rozwój papierów dłużnych, budując zaufanie do nich poprzez na przykład jasne zasady wchodzenia na ten rynek.

Ubiegły miesiąc nie był korzystny dla sektora nieskarbowych papierów dłużnych, czyli dla obligacji korporacyjnych (emitowanych przez przedsiębiorstwa), obligacji komunalnych (emitowanych przez samorządy) oraz listów zastawnych. Przez ostatnie 20 miesięcy saldo wpłat i umorzeń nie spadało poniżej 100 mln zł, we wrześniu natomiast wyniosło zaledwie 18,4 mln zł. Łączna wartość aktywów netto powierzonych funduszom obligacji korporacyjnych wyniosła 10,62 mld zł.

– Jeśli popatrzymy na dzisiejszą sytuację, to zobaczymy, że środowisko niskich stóp procentowych wiąże się z bardzo niskim oprocentowaniem depozytów bankowych – wskazuje Jakubiak. – To zachęca zwłaszcza inwestorów indywidualnych do poszukiwania takich instrumentów, które dadzą wyższy zwrot z kapitału. Po negatywnych doświadczeniach z rynku akcji, po załamaniu giełdowym z roku 2008 i następnych lat, inwestorzy poszukują alternatywnej formy inwestowania. I może nią być rynek dłużnych papierów korporacyjnych.

Zdaniem szefa KNF warunkiem jest transparentność tego sektora oraz wypracowanie kapitału zaufania ze strony inwestorów. Papiery dłużne notowane są na rynku Catalyst od 30 września 2009 roku. W ubiegłym miesiącu największe napływy kapitału odnotowały Arka BZ WBK Obligacji Korporacyjnych (64 mln zł) i Arka Prestiż Obligacji Korporacyjnych (34,9 mln zł). Największy w tej kategorii Open Finance Obligacji Przedsiębiorstw FIZ AN pozyskał 33,5 mln zł i obecnie zarządza przeszło 1,86 mld zł. Licząc razem z nim, na 18 funduszy tego rodzaju pięć może się pochwalić aktywami przekraczającymi 1 mld zł.

– Wielokrotnie podkreślałem, że na rynku kapitałowym nie mogą funkcjonować podmioty, które nie budzą zaufania – mówi Jakubiak. – Pierwsza, druga czy trzecia sytuacja kryzysowa spowoduje, że inwestorzy odwrócą się od całego rynku i straty poniosą również instytucje porządne, w sposób obiektywny, jasny i przejrzysty przedstawiające swoją sytuację finansową.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Obligacje nieskarbowe to ważny element rynku finansowego

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl