SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

"Oczy Otwarte"

Rozwiązanie IV edycji Konkursu Dziennikarskiego "Oczy Otwarte"

Czworo dziennikarzy oraz trzy redakcje zostały nagrodzone w IV edycji Konkursu Dziennikarskiego "Oczy Otwarte", którego głównym celem jest promowanie integracji osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem. Konkurs jest organizowany przez Philip Morris Polska S.A. przy współpracy Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji pod patronatem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Jest on obecnie jednym z trzech najbardziej popularnych konkursów dziennikarskich w Polsce.

Zwycięzcami tegorocznej edycji Konkursu zostali:

w kategorii Artykuł Prasowy ex equo:

" Anna Mateja, Tygodnik Powszechny, za wywiad "Nie tacy sami!",
" Michał Olszewski, Gazeta Wyborcza Kraków, za artykuł "Przez dotyk",

w kategorii Audycja Radiowa:

" Jolanta Krysowata, Polskie Radio Wrocław, za audycję "Andrzej i Franek",

w kategorii Program TV:

" Ewa Pięta, Redakcja Filmów Dokumentalnych TVP1, za film dokumentalny "Jak motyl".

Ponadto Jury Konkursu przyznało Nagrodę Specjalną Ewie Pięcie z Redakcji Filmów Dokumentalnych TVP1 za wysoki poziom artystyczny filmu "Jak motyl".

Nagrodzeni dziennikarze wezmą udział na początku grudnia br. w wyjeździe do Włoch, gdzie poznają zaawansowane rozwiązania dotyczące osób niepełnosprawnych. Spotkają się także z przedstawicielami najważniejszych organizacji państwowych i pozarządowych działających na rzecz tego środowiska.

Jury przyznało też wyróżnienia honorowe dla redakcji, które w szczególny sposób przyczyniają się do prezentacji spraw osób niepełnosprawnych. W kategorii redakcji prasowych wyróżnienie to otrzymała Gazeta Wyborcza Katowice za cykl artykułów poświęconych niepełnosprawnym autorstwa Małgorzaty Goślińskiej. Wśród redakcji telewizyjnych uhonorowano tym wyróżnieniem Magazyn Ekspres Reporterów TVP2, zaś spośród redakcji radiowych - Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.
 
Do tegorocznej edycji Konkursu zgłoszono łącznie 182 prace - 129 artykułów prasowych, 23 dokumentalnych filmów telewizyjnych i 30 audycji radiowych wyemitowanych lub opublikowanych od 1 sierpnia 2003 do 31 lipca 2004 r.

Wybór prac nagrodzonych w kategoriach konkursowych przebiegał dwuetapowo. Wstępnej selekcji prac pod względem warsztatowym i tematycznym dokonali członkowie Jury w składzie: Piotr Pawłowski (Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, Redaktor Naczelny magazynu Integracja, Przewodniczący Jury), Teresa Torańska (dziennikarz prasowy i telewizyjny), Barbara Rogalska (SDP), Barbara Pietkiewicz (Polityka), Janina Jankowska (Studio Reportażu Polskiego Radia), Grzegorz Miecugow (TVN24) oraz Krzysztof Lang (reżyser filmowy i telewizyjny).

Spośród prac nominowanych przez Jury ostatecznych zwycięzców w kategoriach konkursowych wyłoniła Kapituła składająca się z 20 przedstawicieli środowiska osób niepełnosprawnych - artystów, sportowców, działaczy społecznych, itp. W ten sposób zwycięskie prace nie tylko reprezentują wysoki poziom profesjonalny, ale i merytoryczny, gdyż to sami niepełnosprawni najlepiej potrafią ocenić, czy obraz przekazywany przez dziennikarzy właściwie oddaje ich rzeczywistość.

"Rolę mediów w procesie integracji osób niepełnosprawnych ze zdrowymi na poziomie normalnego życia trudno przecenić. Dlatego potrzebny jest taki konkurs, który w tym wydatnie pomaga zachęcając dziennikarzy, aby w swych artykułach, audycjach i programach podejmowali tematykę niepełnosprawności w sposób solidny i prawdziwy" - powiedział Piotr Pawłowski, przewodniczący Jury i Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.

"Jestem przekonany, że w naszym kraju ludzie zdrowi powoli wyzbywają się stereotypów dotyczących niepełnosprawnych i coraz lepiej ich rozumieją. A w tym zrozumieniu leży klucz do poprawy sytuacji samych niepełnosprawnych. I właśnie temu służy Konkurs "Oczy Otwarte". Wszak w dużej mierze to dzięki mediom osoby zdrowe mogą lepiej poznać i zrozumieć to, co dla większości z nas jest tak obce i nieznane - niepełnosprawność" - powiedział Jacek Olczak, Prezes Philip Morris Polska S.A. i dodał: "Cieszę się, że w polskiej prasie, radiu i telewizji jest tak wiele rzetelnych, niegoniących za sensacją materiałów - o czym świadczy imponująca liczba zgłoszeń na ten Konkurs".

Konkurs dziennikarski "Oczy Otwarte" realizowany jest od 2001 roku, jego głównym celem jest promowanie integracji osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem. Od początku organizatorem Konkursu jest Philip Morris Polska S.A. przy współpracy Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji. Patronat nad Konkursem objęło Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Pod względem liczby zgłoszeń do konkursu jest on trzecim co do wielkości konkursem dla dziennikarzy w Polsce.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: "Oczy Otwarte"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl