SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

OFE po raz drugi raz wypracowały ujemne stopy zwrotu w 2011 r.

Ubiegły rok był drugim w dwunastoletniej historii OFE, w którym fundusze wypracowały ujemne stopy zwrotu. Ostatecznie przeciętny wynik inwestycyjny OFE ukształtował się na poziomie minus 4,8%, wynika z raportu Analiz Online.

OFE po raz drugi raz wypracowały ujemne stopy zwrotu w 2011 r.

Pierwszy raz OFE wypracowały ujemne stopy zwrotu w 2008 r., kiedy przez kryzys finansowy jednostki funduszy straciły na wartości średnio 13,9%. Również i w 2011 roku sytuacja giełdowa nie sprzyjała inwestycjom na rynku akcji, gdyż wartość indeksu szerokiego rynku WIG zmniejszyła się w tym okresie aż o prawie 21%.

„Co prawda rentowne okazały się lokaty poczynione przez zarządzających na rynku polskich obligacji skarbowych (indeks IROS wzrósł o prawie 6%), ale ostatecznie przeciętny wynik inwestycyjny OFE ukształtował się na poziomie minus 4,8%. Spośród poszczególnych funduszy, najlepiej wypadło AXA OFE (minus 3,3%), a najgorzej OFE Polsat (minus7,2%), czyli dwa skrajne co do zaangażowania na rynku akcji fundusze"- podano w raporcie.

W samym grudniu jednostki OFE straciły na wartości średnio 0,4% i był to siódmy w 2011 roku miesiąc z ujemną stopą zwrotu. Na wyniki w ub. miesiącu niekorzystnie wpłynęła koniunktura na rynkach akcji, która w przeciwieństwie do oczekiwań części zarządzających funduszami okazała się niekorzystna (indeks WIG spadł o 4,8%).

Grudniowe straty zarządzających OFE z inwestycji na GPW zostały tylko częściowo zrekompensowane poprzez lokaty poczynione na rynku krajowych obligacji skarbowych, gdzie indeks IROS zyskał na wartości 0,6%.

Wynik inwestycyjny w ub. miesiącu był ujemny dla każdego z 14 działających na polskim rynku OFE, przy czym mieliśmy do czynienia z relatywnie dużą rozbieżnością wypracowanych stóp zwrotu. W najmniejszym stopniu, tj. po ok. 0,2%, spadły jednostki rozrachunkowe funduszy ING OFE, OFE WARTA, OFE PZU „Złota Jesień" i Aviva OFE.

Na drugim biegunie znalazł się natomiast fundusz OFE Polsat, którego wynik wyniósł minus 1,5%. Tym samym fundusz ten jako jedyny nie pobił benchmarku IRFU tj. indeksu składającego się w 30% z rentowności WIG oraz w 70% z rentowności IROS. Jest to niewątpliwie związane ze stosunkowo dużym zaangażowaniem na rynku akcji dla tego podmiotu, które na koniec listopada ubiegłego roku wynosiło 38,5%.

  • Więcej informacji:
  • OFE
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: OFE po raz drugi raz wypracowały ujemne stopy zwrotu w 2011 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl