SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Operatorzy Plusa i Play sprzeciwiają się skróceniu aukcji na LTE. Apel do prezydenta

Firmy P4 i Polkomtel (operatorzy sieci telekomunikacyjnych Play i Plus) protestują przeciw ogłoszonemu przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji (MAiC) projektowi skrócenia czasu aukcji na częstotliwości LTE. Resort łączności nie uwzględnił ich argumentów, dlatego apelują do prezydenta i innych organów państwa o złożenie wniosku o zbadanie przez Trybunał Konstytucyjny legalności rozporządzenia MAiC.

Article

Kością niezgody pomiędzy operatorami a MAiC jest aukcja nowych częstotliwości radiowych, które mają posłużyć do dalszej rozbudowy ofert związanych z internetem LTE.

Na początku września br. resort łączności skierował do szybkich konsultacji projekt rozporządzenia, które skraca czas prowadzenia aukcji do maksymalnie 116 dni. W założeniach po 115 dniach licytacji w kolejnym dniu zostałaby przeprowadzona jedynie jedna dodatkowa runda, w której każdy z zainteresowanych podmiotów złoży tylko jedną ostateczną ofertę, a cały proces zostanie zakończony. Dwaj operatorzy uczestniczący w aukcji - P4 i Polkomtel - oprotestowały plany MAiC zarzucając im niekonstytucyjność i łamanie obowiązującego w Polsce prawa (więcej na ten temat).

We wtorek Polkomtel w komunikacie przesłanym portalowi Wirtualnemedia.pl poinformował, że Andrzej Halicki, szef resortu łączności za pośrednictwem jednego ze swoich urzędników przekazał operatorom podczas spotkania, że nie uwzględni przedstawianych mu argumentów formalnoprawnych i wprowadzi swoje rozporządzenie w życie.

- W związku z powyższym, P4 oraz Polkomtel - dwie firmy telekomunikacyjne, działające wyłącznie na polskim rynku (w przeciwieństwie do dwóch pozostałych paneuropejskich koncernów telekomunikacyjnych - francuskiego i niemieckiego), zdecydowały się na bezprecedensowy apel do wszystkich organów Państwa, upoważnionych na podstawie Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej do zaskarżania aktów normatywnych do Trybunału Konstytucyjnego, o złożenie wniosku o zbadanie przez Trybunał Konstytucyjny legalności rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji zmieniającego rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 19 lipca 2013 r. w sprawie przetargu, aukcji oraz konkursu na rezerwację częstotliwości lub zasobów orbitalnych - informuje Polkomtel. - Uważamy, że decyzje w sprawach kluczowych dla państwa polskiego i dotyczących polskich aktywów narodowych, jakimi są częstotliwości telekomunikacyjne, nie powinny być podejmowane w atmosferze niepewności i chaosu prawnego, a przede wszystkim nie powinny być podporządkowane kalendarzowi wyborczemu. Powinny one służyć interesowi publicznemu poprzez respektowanie zasad państwa prawa - podkreśla firma.

Ponadto Polkomtel ocenia, że wprowadzenie przez MAiC nowego rozporządzenia skracającego czas przetargu na częstotliwości to sztuczka resortu, która ma na celu „zamieść pod dywan” problem błędnie przygotowanej aukcji.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Operatorzy Plusa i Play sprzeciwiają się skróceniu aukcji na LTE. Apel do prezydenta

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Polak
Co za hipokryzja - przedłużają aukcję specjalnie by innych do częstotliwości nie dopuścić. Net Net tylko podbija a nie chce nic kupić...
9 9
odpowiedź
User
arkosrad
Najlepiej sprzedać Niemca i Francuza za darmo bo już w łapę dali
9 9
odpowiedź
User
Jordan
Nie dziwię się polkomtelowi że protestuje i pewnie się to skończy jakimś zaskarżeniem do trybunału konstytucyjnego... Przy takim tempie jak dotychczas to ta aukcja jeszcze parę lat by trwała, a ten stan na rękę był polkomtelowi, bo mają teraz największy zasięg w lte.
8 8
odpowiedź
User
Indy
Plus miał rację wycofując się z tej aukcji bo widział jej konsekwencje, a te wyszły innym operatorom tylko na złe - potężne kwoty zainwestowane tylko za rezerwację. Ta skarga ma rację bytu i myślę, że powinna zostać rozpatrzona.
8 8
odpowiedź