SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Operatorzy Plusa i Play sprzeciwiają się skróceniu aukcji na LTE. Apel do prezydenta

Firmy P4 i Polkomtel (operatorzy sieci telekomunikacyjnych Play i Plus) protestują przeciw ogłoszonemu przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji (MAiC) projektowi skrócenia czasu aukcji na częstotliwości LTE. Resort łączności nie uwzględnił ich argumentów, dlatego apelują do prezydenta i innych organów państwa o złożenie wniosku o zbadanie przez Trybunał Konstytucyjny legalności rozporządzenia MAiC.

fot. Shutterstock.comArticle

Kością niezgody pomiędzy operatorami a MAiC jest aukcja nowych częstotliwości radiowych, które mają posłużyć do dalszej rozbudowy ofert związanych z internetem LTE.

Na początku września br. resort łączności skierował do szybkich konsultacji projekt rozporządzenia, które skraca czas prowadzenia aukcji do maksymalnie 116 dni. W założeniach po 115 dniach licytacji w kolejnym dniu zostałaby przeprowadzona jedynie jedna dodatkowa runda, w której każdy z zainteresowanych podmiotów złoży tylko jedną ostateczną ofertę, a cały proces zostanie zakończony. Dwaj operatorzy uczestniczący w aukcji - P4 i Polkomtel - oprotestowały plany MAiC zarzucając im niekonstytucyjność i łamanie obowiązującego w Polsce prawa (więcej na ten temat).

We wtorek Polkomtel w komunikacie przesłanym portalowi Wirtualnemedia.pl poinformował, że Andrzej Halicki, szef resortu łączności za pośrednictwem jednego ze swoich urzędników przekazał operatorom podczas spotkania, że nie uwzględni przedstawianych mu argumentów formalnoprawnych i wprowadzi swoje rozporządzenie w życie.

- W związku z powyższym, P4 oraz Polkomtel - dwie firmy telekomunikacyjne, działające wyłącznie na polskim rynku (w przeciwieństwie do dwóch pozostałych paneuropejskich koncernów telekomunikacyjnych - francuskiego i niemieckiego), zdecydowały się na bezprecedensowy apel do wszystkich organów Państwa, upoważnionych na podstawie Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej do zaskarżania aktów normatywnych do Trybunału Konstytucyjnego, o złożenie wniosku o zbadanie przez Trybunał Konstytucyjny legalności rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji zmieniającego rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 19 lipca 2013 r. w sprawie przetargu, aukcji oraz konkursu na rezerwację częstotliwości lub zasobów orbitalnych - informuje Polkomtel. - Uważamy, że decyzje w sprawach kluczowych dla państwa polskiego i dotyczących polskich aktywów narodowych, jakimi są częstotliwości telekomunikacyjne, nie powinny być podejmowane w atmosferze niepewności i chaosu prawnego, a przede wszystkim nie powinny być podporządkowane kalendarzowi wyborczemu. Powinny one służyć interesowi publicznemu poprzez respektowanie zasad państwa prawa - podkreśla firma.

Ponadto Polkomtel ocenia, że wprowadzenie przez MAiC nowego rozporządzenia skracającego czas przetargu na częstotliwości to sztuczka resortu, która ma na celu „zamieść pod dywan” problem błędnie przygotowanej aukcji.

-
-
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Operatorzy Plusa i Play sprzeciwiają się skróceniu aukcji na LTE. Apel do prezydenta

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Polak
Co za hipokryzja - przedłużają aukcję specjalnie by innych do częstotliwości nie dopuścić. Net Net tylko podbija a nie chce nic kupić...
odpowiedź
User
arkosrad
Najlepiej sprzedać Niemca i Francuza za darmo bo już w łapę dali
odpowiedź
User
Jordan
Nie dziwię się polkomtelowi że protestuje i pewnie się to skończy jakimś zaskarżeniem do trybunału konstytucyjnego... Przy takim tempie jak dotychczas to ta aukcja jeszcze parę lat by trwała, a ten stan na rękę był polkomtelowi, bo mają teraz największy zasięg w lte.
odpowiedź