SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Oppo pokazało nową technologię podekranowego aparatu (wideo)

Firma Oppo zaprezentowała najnowszą generację technologii aparatu umieszczonego pod ekranem (USC – under screen camera).

Article

Jak twierdzi Oppo, najnowsza generacja USC rozwiązuje wiele problemów technicznych i wyzwań związanych z produkcją, które dotykają technologię aparatów podekranowych od początku jej rozwoju. Mowa tu o niespójnej jakości wyświetlania w obszarze ekranu nad aparatem przednim, słabej jakości zdjęć spowodowanej zasłonięciem aparatu przez ekran, a także problemami z niezawodnością i żywotnością takiego rozwiązania.

Oppo wskazuje na kilka innowacji związanych z projektowaniem struktury i algorytmami sztucznej inteligencji, jakie wprowadza w wyświetlaczu nowa generacja aparatu umieszczonego pod ekranem:

- innowacyjna geometria pikseli: nowe rozwiązanie zmniejsza rozmiar każdego piksela bez zmniejszania ich liczby na cal, aby zapewnić jakość wyświetlania na poziomie 400 PPI, także w obszarze umiejscowienia aparatu;

- przezroczyste łączenia: tradycyjne okablowanie ekranu zostało zastąpione przezroczystym materiałem. W połączeniu z procesem produkcyjnym, który zmniejsza szerokość okablowania o 50%, ma to zapewniać znacznie lepszą jakość wyświetlania i bardziej płynne wrażenia wizualne;
- lepsza kontrola dokładności, koloru i jasności ekranu: w przeciwieństwie do obecnego standardu stosowanego w branży, w którym w obszarze ekranu ponad aparatem przednim używa się jednego obwodu do sterowania dwoma pikselami ("1-do-2"), Oppo wprowadziło autorskie rozwiązanie wykorzystujące własną technologię ekranową, w której każdy obszar pikselowy obsługuje tylko jeden piksel ("1-do-1"). W połączeniu z technologią kompensacji algorytmicznej Oppo, umożliwia to kontrolę chromatyczności i jasności całego ekranu z odchyleniem ok. 2%. Do zastosowań takich jak czytanie e-booków, przeglądanie wiadomości lub nawigacja za pomocą map, technologia aparatu pod ekranem nowej generacji ma pozwalać na dokładne wyświetlanie mniejszych czcionek oraz lepsze odwzorowanie szczegółów tekstury i kolorów;

- zwiększona niezawodność i żywotność: dzięki wprowadzeniu układu pikseli "1-do-1" i dedykowanemu algorytmowi optymalizacji, najnowsze rozwiązanie Oppo ma zapewniać kompensację wyświetlania w obszarze aparatu pod ekranem, wydłużając żywotność ekranu do 50%.

Amerykański Instytut Badawczy Oppo opracował serię algorytmów SI dla aparatów, włączając w to redukcję dyfrakcji, HDR (High Dynamic Range) i AWB (Automatic White Balance), by zredukować niektóre negatywne efekty uboczne występujące w aparatach umieszczonych pod ekranem, takie jak rozmyte obrazy i odblaski na zdjęciu. Oppo udoskonaliło również swój, oparty o SI, algorytm redukcji zniekształceń, zasilając go dziesiątkami tysięcy zdjęć, aby zniwelować problemy spowodowane dyfrakcją światła. Te rozwiązania mają pomóc użytkownikom w robieniu wyraźniejszych, bardziej naturalnie wyglądających zdjęć.

Oppo informuje, że od startu prac nad technologią podekranowego aparatu w 2018 roku, przedstawiło trzy jej generacje. W tym czasie firma złożyła też ponad 200 dedykowanych USC wniosków patentowych. W 2020 roku Oppo złożyło swoją pierwszą propozycję ustandaryzowania technologii aparatów podekranowych do Międzynarodowej Komisji Elektrotechnicznej (IEC). W dokumencie znalazły się zalecenia dla siedmiu kluczowych parametrów technicznych, w tym przepuszczalności ekranu, odbicia, jednorodności, korekcji fal Gamma, przesunięcia kolorów i spadku jasności.

Dołącz do dyskusji: Oppo pokazało nową technologię podekranowego aparatu (wideo)

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl