SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Orange Polska zadowolony z decyzji UKE dot. dominacji w internecie stacjonarnym

- Decyzja Urzędu Komunikacji Elektronicznej dobrze odzwierciedla obecną sytuację na polskim rynku internetowym. Podobne rozstrzygnięcia zapadły w wielu krajach europejskich - tak dla Wirtualnemedia.pl Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange komentuje ostatnie decyzje UKE dotyczące warunków konkurencji w segmencie stacjonarnego dostępu do internetu.

Article

W ubiegłym tygodniu Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) wydał decyzję o tym, że Orange Polska nie jest już operatorem o dominującej pozycji rynkowej w segmencie internetu stacjonarnego o prędkości powyżej 2 Mb/s. W związku z tym zwolnił Orange z obowiązków regulacyjnych (więcej na ten temat).

Komentując dla serwisu Wirtualnemedia.pl decyzję regulatora Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska, nie kryje satysfakcji i podkreśla, że obecne rozstrzygnięcia odpowiadają trendom obserwowanym w innych krajach europejskich.

- Decyzję UKE oceniamy jako odpowiadającą na trendy europejskie oraz sytuację na polskim rynku - podkreśla Wojciech Jabczyński. - W zakresie szeroko rozumianych usług dzierżawy łączy działa kilka silnych grup kapitałowych, a Orange Polska jest jednym z podmiotów konkurujących o klientów na tym rynku. Segmentacja usług dzierżawy łączy po przepływnościach i uwalnianie konkurencyjnych segmentów nie jest wyjątkowym zjawiskiem na rynkach europejskich. Podobne rozstrzygnięcia miały miejsce np. w Austrii, Czechach, Niemczech, na Węgrzech czy w Wielkiej Brytanii.  Polski regulator zastosował zatem praktykę stosowaną także w innych krajach UE.

Wraz z uwolnieniem Orange Polska od statusu operatora dominującego na rynku internetu o prędkościach powyżej 2 Mb/s UKE postanowił nałożyć na ten podmiot obowiązki regulacyjne w segmencie łączy internetowych o przepustowości do 2 Mb/s. Swą decyzję regulator motywuje faktem, że w tym obszarze nie występuje wciąż wystarczająca konkurencja zapewniająca wszystkim uczestnikom równe możliwości rozwoju ich oferty. Jednak z komentarza Jabczyńskiego można wnioskować, że dla Orange ten segment rynku ma malejące znaczenie, dlatego operator przyjął decyzję UKE ze spokojem.

- Jeśli chodzi o pozostawienie regulacji w segmencie do 2 Mb/s włącznie, to trzeba zwrócić uwagę, iż klienci potrzebują coraz szybszych łączy wysokiej jakości i naszym zdaniem segment do 2 Mb/s będzie rynkiem zamierającym - zaznacza Jabczyński. - Mamy nadzieję, że schyłkowy charakter tych usług znajdzie swoje odzwierciedlenie w ofercie ramowej, która określi szczegółowe zasady dostępu.

W II kwartale br. w Orange Polska o 29 proc. w skali roku wzrosła liczba użytkowników mobilnego dostępu do internetu, było ich o 102 tys. więcej. Przeciwny, spadkowy trend dotyczył natomiast klientów stacjonarnych. W II o 52 tys. zmniejszyła się liczba stacjonarnych łączy internetowych w technologii ADSL. Malejąca liczba użytkowników stacjonarnego internetu to głównie wynik rosnącej popularności mobilnego dostępu do sieci. W II kwartale br. liczba użytkowników sieci LTE zwiększyła się o 370 tys., a obecnie w Orane jest ponad 1,2 mln osób korzystających z tej technologii (zobacz szczegółowe dane).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Orange Polska zadowolony z decyzji UKE dot. dominacji w internecie stacjonarnym

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl