SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Na 2019 rok Orange zapowiada testy sieci 5G, pierwsze usługi 2 lata później

Orange Polska planuje uruchomić sieci 5G. Pierwsze testy tej technologii zapowiedziano na 2019 rok, w kolejnych dwóch latach przewidziano pierwsze wdrożenia. Operator podkreśla, że  kluczowa dla wprowadzenia sieci kolejnej generacji w naszym kraju będzie dostępność odpowiednich zasobów pasma, o które Orange zamierza zabiegać.

Jean-François Fallacher, prezes zarządu Orange Polska Article

Sieć telekomunikacyjna piątej generacji (5G) to nowy standard przekazywania danych, posiadający wyższą przepustowość niż stosowane do tej pory rozwiązania 4G. Wdrożenie 5G ma wspierać m.in. bardziej niezawodną komunikację pomiędzy urządzeniami i pomóc tym samym w popularyzacji tzw. internetu rzeczy.

Kluczowe obszary prac nad 5G przedstawione przez Orange Polska w komunikacie to architektura sieci radiowej i szkieletowej, bezpieczeństwo sieci, praca przy standardzie 5G, testy, współpraca międzyoperatorska, współdziałanie w ramach Grupy Orange oraz dialog z regulatorami rynku.

Planowane działania w pierwszej kolejności obejmą budowę ekosystemu biznesowego, który pozwoli wdrażać 5G i pierwsze rozwiązania. Testy, które na początku obejmą odizolowane od siebie obszary, a później, wraz z postępami prac, rozwiązania obejmujące wszystkie elementy sieci, planowane są na 2019 r.

Według Orange kluczowe znaczenie dla wdrożenia 5G w Polsce w latach 2020-2021 będzie miało pozyskanie przez operatorów pasm w częstotliwościach 3,6 i 3,8 GHz - jedynych, które w krótkim czasie mogą być przeznaczone do budowy sieci nowej generacji.

- Uruchomienie sieci nowej generacji 5G będzie miało ogromne znaczenie nie tylko dla funkcjonowania rynku telekomunikacyjnego, ale dla całej polskiej gospodarki - podkreśla Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska. - 5G to szybsza sieć mobilna, minimalne opóźnienia, możliwość wydzielenia warstw sieci na konkretne potrzeby klientów biznesowych. Dlatego już teraz przygotowujemy się do wdrożenia tej technologii. Intensywnie rozbudowujemy sieć światłowodową, która będzie zapleczem niezbędnym dla dobrego funkcjonowania sieci mobilnej nowej generacji i internetu rzeczy. Współpracujemy też z dostawcami sprzętu i technologii, by w 2020-2021 roku móc zaoferować polskim klientom usługi oparte na sieci 5G - zapowiada szef Orange Polska.

Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało "Strategię 5G w Polsce" na początku roku. Resort chce, by telekomunikacyjna sieć piątej generacji (5G) w Polsce działała od 2020 roku. Celem ministerstwa jest, aby sieć objęła wszystkie miasta i główne szlaki transportowe do 2025 roku.

Ministerstwo chce, by na potrzeby sieci 5G przeznaczone zostało pasmo radiowe w częstotliwości 700 MHz, zakres 3,4-3,8 GHz oraz pasmo o częstotliwości powyżej 26 GHz. Dystrybucja częstotliwości 700 MHz miałaby nastąpić w 2020 roku, natomiast rozdysponowanie zakresów 3,4-3,8 GHz i powyżej 26 GHz - w 2021 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Na 2019 rok Orange zapowiada testy sieci 5G, pierwsze usługi 2 lata później

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gosc
W paśmie 3.6 do 4.2 działa telewizja satelitarna więc ten kto to ten zakres proponuję ma mgliste pojęcie o wykorzystaniu widma
0 0
odpowiedź
User
Nie
Jakie wdrożenia? Hola! A demokracja, przecież to obywatele powinni decydować o szybkości i zakresie wdrażania innowacji technologicznych, ach zapomniałem, nie ma takiego zapisu w Konstytucji.
1 0
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing