SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Organizacje pozarządowe krytykują materiały „Wiadomości”: haniebna kampania zniesławiania, bezpardonowa nagonka

Ponad 100 osób z organizacji pozarządowych podpisało się pod listem protestacyjnym dotyczącym ostatnimch materiałów Telewizji Polskiej, głównie w „Wiadomościach” TVP1, o niektórych takich podmiotach. - Stanowczo sprzeciwiamy się trwającej od kilku dni kampanii zniesławiania i oczerniania działaczy pozarządowych, zasłużonych dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i III sektora - deklarują.

Infografika z materiału "Wiadomości" o finansowaniu organizacji pozarządowych, fot. TVPArticle

„Wiadomości” TVP1 od dwóch tygodni zajmują się źródłami finansowania niektórych organizacji pozarządowych, po tym jak jeden z użytkowników Twittera przedstawił dane o dotacjach przekazanych im przez Urząd m.st. Warszawy. W głównych wydaniach „Wiadomości” pojawiły się materiały w krytycznym tonie opisujące wspieranie w ostatnich latach przez stołeczny ratusz oraz niektóre ministerstwa m.in. fundacji, w których władzach są były prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień, córka obecnego prezesa TK Róża Rzeplińska oraz Zofia Komorowska, córka byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Opisywano także ich powiązania biznesowe i prywatne z urzędnikami i politykami oraz podkreślano duże koszty wynagrodzeń w tych fundacjach.

Ostatni jak na razie taki materiał pojawił się w programie w zeszły piątek. - Niektóre fundacje, o których mówiliśmy ostatnio w „Wiadomościach”, bronią się przed zarzutami twierdząc, że kolejne publikacje to nieuprawniony atak. Ale analiza kolejnych dokumentów dotyczących ich finansowania i kolejnych powiązań personalnych, każe postawić kolejne pytania - czytamy w jego zapowiedzi.

Z kolei w środę o fundacji zarządzanej przez Jerzego Stępnia wspomniano w materiale o ograniczeniu wsparcia publicznego dla „Gazety Wyborczej” i teatrów Krystyny Jandy.

W odpowiedzi w serwisie NGO.pl zamieszczono w środę list protestacyjny przeciw „trwającej od kilku dni kampanii zniesławiania i oczerniania działaczy pozarządowych, zasłużonych dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i III sektora”.

- Przedstawiane w mediach publicznych i powielane w serwisach insynuacje, jakoby niektóre organizacje otrzymywały i wydawały pieniądze w sposób nieuczciwy, korzystając z rodzinnych koligacji i towarzyskich powiązań, godzą nie tylko w dobre imię i wizerunek atakowanych organizacji, ale też w cały ruch aktywnych obywateli, którzy angażują się w działalność na rzecz dobra publicznego, pracując zawodowo i wolontarystycznie w organizacjach pozarządowych - czytamy w liście. - Stanowczo sprzeciwiamy się trwającej od kilku dni kampanii zniesławiania i oczerniania działaczy pozarządowych, zasłużonych dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i III sektora. Za haniebne uważamy insynuowanie, że atakowane organizacje otrzymywały dofinansowanie ze środków publicznych w sposób niejasny, wynikający z powiązań rodzinnych, znajomości czy sympatii politycznych ich członków, lub członków ich rodzin - dodają autorzy pisma.

Zaznaczają, że dotacje dla organizacji pozarządowych są przyznawane są w otwartych konkursach. - W takim też trybie, po ocenie niezależnych komisji konkursowych, dotacje na swoje działania otrzymywały zaatakowane organizacje. Nie są znane żadne fakty o nieprawidłowościach w rozliczeniu tych dotacji czy przebiegu realizacji działań, na które otrzymały dotację - czytamy w liście.

Według jego autorów materiały na ten temat wyemitowane przez TVP są sprzeczne ze standardami mediów publicznych dotyczącymi rzetelności dziennikarskiej i przedstawienia stanowiska opisywanej strony. - Materiały o organizacjach pozarządowych emitowane od ponad tygodnia, posługujące się insynuacjami, półprawdami i jednostronnymi tendencyjnymi komentarzami, stanowią zaprzeczenie standardów dziennikarstwa informacyjnego - uważają.

- Żądamy od władz TVP zaprzestania kampanii oszczerstw pod adresem organizacji pozarządowych. Domagamy się opublikowania sprostowań i przeprosin bezpodstawnie napiętnowanych i fałszywie oskarżanych działaczy organizacji pozarządowych, którzy padli ofiarą bezpardonowej nagonki - stwierdzają autorzy listu. Wyrażają też solidarność z osobami i organizacjami opisanymi w materiałach TVP.

Ponadto apelują do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Rady Mediów Narodowych i rady nadzorczej TVP o interwencję w tej sprawie oraz „podjęcie niezbędnych kroków do zapewnienia rzetelności publikowanych informacji i respektowania standardu mediów publicznych, zgodnie z ich ustawową misją”. Podobny apel kierują do Adama Lipińskiego, rządowego pełnomocnika ds. społeczeństwa obywatelskiego i równego traktowania.

Pod listem podpisało się ponad 130 osób, przede wszystkim związanych z różnymi organizacjami pozarządowymi, m.in. Fundacją Panoptykon, Amnesty International, Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej, Fundacją na rzecz Collegium Polonicum, Stowarzyszeniem Pracownia Obywatelska, Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Fundacją Pokolenia i Fundacją Rozwoju Ekonomii Społecznej. List poparł też Seweryn Blumsztajn z Towarzystwa Dziennikarskiego.

Autorzy listu zachęcają do podpisywania się pod nim (zbieranie takich podpisów potrwa do 15 stycznia) oraz przesyłania jego treści na adres mailowy „Wiadomości” TVP1.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Organizacje pozarządowe krytykują materiały „Wiadomości”: haniebna kampania zniesławiania, bezpardonowa nagonka

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pan Adam
Podobno Donald Trump w pierwszym wystąpieniu ma zaapelować do pisowców żeby dali spokój tym NGO. I żeby opublikowali orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. I kupili milion prenumerat Wyborczej i wyłożyli pieniądze na teatry Jandy.
odpowiedź
User
wajsprezident Mike
Tylko jedno pytanie. Czy wymieniane osoby nie pracują w wymienianych fundacjach? Czy nie było takich przepływów pieniędzy? Czy rodzina tak bliska tak ważnych osób nie powinna być jak żona Cezara? Odpowiadajcie dalej: Nie - to zobaczymy jak to będzie. W Ameryce też do dziś rana polskiego czasu odpowiadali: Nie. A teraz szloch w Clingon News Network.
odpowiedź
User
Krzysiek
Apel do Wiadomości, TVPiS ? Przecież oni manipulują jak Dziennik Telewizyjny w czasach PRLu. Kiedyś Dziennik był największym krytykiem..Solidarności, dzisiaj Wiadomości mają zlecenie na krytykowanie wszystkiego co nie jest PiSem.
Najlepszy przykład to CETA - Kukiz czyli partia Sejmowa protestuje, a ci że to głównie organizacje lewicowe. Bo wyborca PiSu niby nie lubi lewicy to...uzna protest głupi ? Ale co ważniejsze nie powiedzieli, że ...Szydło, Morawiecki, cały rząd popierają CETA, że potem przegłosowali tą ustawę! Zdecydowana większość obywateli jest przeciwna od lewa do prawa, tutaj są ludzie akurat zgodni.
PiS tyle mówi o suwerenności i przegłosował CETA, a TVPiS próbował to ukryć, załagodzić.
To dopiero jest obłuda i zakłamanie.
Mówicie o kasie to może wyjaśnicie powiązania Macierewicza z lobbystami. A skąd byli ludzie z PZPRu w PiS ? Gdzie obiecane podwyższenie kwoty wolnej od podatku, kasy już nie ma ?!
Przecież TVP ogląda się jak telewizję w jakieś Rosji, takiego podporządkowania politycznego nie było po 89 roku.
odpowiedź