SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ostatnie dotacje dla przedsiębiorców, potem będą już tylko kredytyOstatnie dotacje dla przedsiębiorców, potem będą już tylko kredyty

Kończy się okres programowania UE 2007 -2013 i unijnych środków jest już coraz mniej. Jednostki nimi dysponujące już w większości przeprowadziły nabory wniosków.  Niewykorzystane bowiem w  danym okresie programowania środki ulegają zwrotowi do budżetu UE. Jest jednak jeszcze kilka szans na dotacje do końca 2011 roku.

Ostatnie dotacje dla przedsiębiorców, potem będą już tylko kredytyOstatnie dotacje dla przedsiębiorców, potem będą już tylko kredyty

Projekty na poziomie centralnym – inwestycje, innowacje, e-biznes, targi i wystawy

Przedsiębiorcy mogą starać się w ramach krajowych programów o dotacje na:
 Rozwój działalności eksportowej (działanie 6.1 „Paszport do Eksportu” ). Dotacja wynosi od 10 tys. do 200 tys. zł, a dofinansowanie wynosi  od 50% do 80% kosztów, zależnie od etapu konkursu.  Owymi wydatkami może być np. udział w zagranicznych imprezach targowych, wyszukiwanie    partnerów na rynku docelowym. Ostatni konkurs będzie trwał od 20 września do 8 października 2011r. lub do wyczerpania środków na ten cel.
 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B (działanie 8.2 POIG). Wsparcie może np. otrzymać przedsiębiorca na stworzenie oprogramowania usprawniającego współpracę między  firmami. Dotacja wynosić może od 20 tys. do 2 mln zł i może być przeznaczona na nabycie  patentów, licencji, know-how, oprogramowań, sprzętu elektronicznego. Nabór będzie trwał od 19 września do 28 października 2011r.
 Prowadzenie badań przez firmy (działania 1.4 POIG). Prace badawcze firma może prowadzić sama lub zlecić je specjalistycznej placówce. Wartość dofinansowania wynosi do 80% kosztów kwalifikowanych. Nabór wniosków jest zaplanowany na sierpień.
 Turystykę i agroturystykę (działanie 3.1 PROW).Maksymalnie na ten cel można uzyskać 100 tys. zł, a finansowane jest do 50% kosztów kwalifikowanych.
 Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw na obszarach wiejskich i w małych miasteczkach. Dofinansowanie wynosi do 300 tys zł, a  finansowane jest 50 % kosztów. Dofinansowanie, jednak w tym przypadku zależy od ilości zatrudnionych pracowników.
 Tworzenie ułatwień inwestowania w MŚP (działanie 3.3.2 POIG). Dotacje w ramach pomocy doradczej dotyczącej przygotowywania analiz może pokryć połowę tych kosztów.
 Wsparcie ochrony własności przemysłowej (działanie 5.4 POIG). Firmy mogą ubiegać się o dotacje na ochronę swoich wzorów przemysłowych, patentów, itd. Dofinansowanie wynosi od 2 tys. do 400 tys. zł.
 Uruchomienie specjalistycznych portali oraz e-usług (działanie 8.1 POIG). Dotacja od 20 tys. do 700 tys. zł pokrywa od 70% do 80% kosztów kwalifikowanych. W 2011 roku konkurs zakończył się 3 czerwca.
 Wsparcie tworzenia się grup przedsiębiorców (minimum dziesięciu) wokół pomysłu, idei (działanie 5.1 POIG). Finansowanie z dotacji wydatków w tym działaniu to nawet 20 mln zł.

Na co jeszcze mogą liczyć przedsiębiorcy?

Przedsiębiorcy mogą się także ubiegać o dotacje w ramach konkursów ogłaszanych w poszczególnych     województwach, jak np. w województwie małopolskim: „Rozwój i podniesienie konkurencyjności               przedsiębiorstw” (działania 2.1) czy w województwie opolskim: „Inwestycje w innowacje w                  przedsiębiorstwach” (działanie 1.3.2). Środki na duże projekty w poszczególnych województwach  już     jednak są wyczerpane. Środki na mniejsze inwestycje pozostały jeszcze tylko w niektórych województwach. Szansą mogą być oszczędności w projektach lub przesunięcia środków z innych konkursów. Osoby      otwierające firmę oraz osoby chcące ją rozbudować mogą natomiast już dziś skorzystać z                            niskooprocentowanych pożyczek Regionalnych Funduszy Pożyczkowych, wspieranych ze środków  budżetu państwa i UE. Dzięki środkom z UE, szeroki wachlarz szkoleń wspierających pracowników firm oferuje   także Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Kancelaria Prawna Skarbiec

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ostatnie dotacje dla przedsiębiorców, potem będą już tylko kredytyOstatnie dotacje dla przedsiębiorców, potem będą już tylko kredyty

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl