SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Oszczędności Polaków rosną jak na drożdżach

Wartość oszczędności zgromadzonych przez Polaków przekroczyła 625 mld zł na koniec marca br., co oznacza roczną dynamikę wzrostu na poziomie 25,4%.

Wzrost oszczędności w I kw. przekroczył 40 mld zł, co oznacza wzrost o 7,1% w porównaniu ze stanem na koniec grudnia 2006 roku, poinformowały w czwartek Analizy Online, firma monitorująca rynek funduszy inwestycyjnych i emerytalnych,
Reklama

"Siłą napędową oszczędności nadal pozostają te same czynniki: wzrost gospodarczy (spadek bezrobocia, wzrost płac) hossa na rynkach akcji, postępująca monetaryzacja aktywów, w tym szczególnie nieruchomości, emigracja zarobkowa, zmniejszająca się oszczędnościowa ‘szara strefa'" - czytamy w raporcie.

Liderem pierwszego kwartału pod względem dynamiki wzrostu zostały fundusze inwestycyjne. Wartość środków zgromadzonych w nich wyniosła 88,4 mld zł, co oznacza wzrost o 19,3% w porównaniu z końcem grudnia 2006 roku.

Drugą pozycję pod względem dynamiki, ze wzrostem na poziomie 18,8% zajęły akcje spółek publicznych pozostające w rękach osób fizycznych. W tej grupie aktywów Polacy ulokowali 53,5 mld zł na koniec marca.

O połowę niższą niż liderzy dynamikę wzrostu wykazały w pierwszym kwartale otwarte fundusze emerytalne (9,2%) oraz ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe (9,1%). Aktywa OFE wzrosły do 127,3 mld zł, a aktywa UFK zwiększyły się do 30 mld zł na koniec marca.

Kolejne pozycje pod względem dynamiki wzrostu wartości w pierwszym kwartale zajęły depozyty bankowe oraz gotówka pozostająca w rękach osób fizycznych, w których Polacy zgromadzili odpowiednio 243,9 mld zł (wzrost o 1,9%) oraz 70,2 mld zł (wzrost o 2,1%).

Jedyną grupą oszczędności, których wartość spadła w pierwszym kwartale były obligacje i bony. Wartość środków zgromadzonych w tych papierach wyniosła 12,5 mld zł, co oznacza spadek o 3% w porównaniu ze stanem na koniec grudnia.

W strukturze oszczędności na koniec marca dominowały depozyty złotowe i walutowe, do których napłynęło 39% wszystkich środków. Na drugiej pozycji znalazły się OFE (20,3%), na trzeciej fundusze inwestycyjne (14,1%), a na kolejnych gotówka w obiegu poza kasami banków (11,2%), akcje spółek publicznych (8,5%), UFK (4,8%), obligacje i bony (2%).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Oszczędności Polaków rosną jak na drożdżach

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl