SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Automaty paczkowe na cenzurowanym w Poznaniu: demontaż ustawionych bez zgody, kary dla InPostu i Allegro

Poznański konserwator zabytków nakazał demontaż 58 automatów paczkowych ustawionych niezgodnie z przepisami oraz nałożył na InPost i Allegro prawie 150 tys. zł grzywien. Obie firmy odwołały się od decyzji.

Article

Miejski konserwator zabytków w Poznaniu nakazał usunięcie 58 automatów paczkowych, które bez wymaganej zgody zainstalowano w strefie ochrony konserwatorskiej. Ta strefa obejmuje centrum miasta i części dzielnic o znaczeniu historycznym, m.in. Sołacz i Jeżyce.

Ponadto na InPost nałożono grzywnę w wysokości 107 tys. zł, a na Allegro - 37 tys. zł.

- Miejski konserwator wydał decyzje nakazowe dotyczące demontażu tych urządzeń. I również będą zapewne postępowania dotyczące nie tyle legalizacji, co uzyskania pozwoleń na montaż tego typu urządzeń w strefie ochrony konserwatorskiej. I tu w tym zakresie oczywiście konieczne jest przedstawienie wniosku o pozwolenie, przedstawienie projektu czy propozycji zagospodarowania lokalizacji - powiedział Radiu Poznań Jacek Maleszka, zastępca dyrektora Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Konserwator przeanalizował pod tym względem postawione w mieście automaty paczkowe po zgłoszeniach od rad osiedlowych.

InPost: bardzo kategoryczne stanowisko konserwatora

Zarówno InPost, jak i Allegro odwołały się od decyzji poznańskiego konserwatora zabytków. Ostateczne postanowienie urzędnicze w tej sprawie wyda Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy czym strony będą mogły zaskarżyć je do sądu.

InPost w oświadczeniu stanowisko poznańskiego konserwatora zabytków określił jako „bardzo kategoryczne”, zaznaczając, że „współpracował i współpracuje ze wszelkimi powołanymi do tego organami i wypełnia ich decyzje”.

- Nawet jak w tym przypadku będzie to wiązało się z - mamy nadzieję czasowym - ograniczeniem dostępności usług Grupy InPost dla mieszkańców Poznania. Z góry przepraszamy klientów za brak dostępności niektórych Paczkomatów, jednak w niektórych lokalizacjach musieliśmy zdemontować nasze maszyny z uwagi na stanowisko konserwatora - poinformowała firma.

Podkreśliła, że jej założeniem jest, żeby „urządzania Paczkomat wpisywały się w tkankę miejską, a sieć logistyczna rozwijała się w sposób zrównoważony”. - Rozbudowując sieć urządzeń Paczkomat bierzemy pod uwagę zarówno rosnące oczekiwania mieszkańców w zakresie dostępu do najbardziej nowoczesnych i ekologicznych usług logistycznych w Polsce, jak lokalne wymagania związanie choćby ze strefami miast będących pod opieka konserwatora - zapewniła.

InPost to zdecydowanie największy operator automatów paczkowych w Polsce. Na koniec ub.r. miał 19 306 takich urządzeń (17 proc. więcej niż rok wcześniej) z łącznie 2,9 mln skrytkami na przesyłki, a także 8 633 na kilku rynkach zagranicznych.

W ub.r. liczba przesyłek dostarczonych przez grupę InPost sięgnęła 744,9 mln sztuk, o 44 proc. więcej niż rok wcześniej. Firma dostarcza zakupy z wielu platform e-commerce, od lat współpracuje z Allegro, natomiast ub.r. podpisała umowy w tym zakresie dotyczące kilku krajów z Vinted i Zalando.

Z kolei Allegro swoją sieć automatów paczkowych rozwija od połowy 2021 roku. Na początku ub.r. przekroczyła poziom tysiąca maszyn, a na koniec września było ich już ponad 2,1 tys., ponadto firma miała zakontraktowanych przeszło 2,5 tys. lokalizacji pod kolejne.

Dołącz do dyskusji: Automaty paczkowe na cenzurowanym w Poznaniu: demontaż ustawionych bez zgody, kary dla InPostu i Allegro

25 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Furman
Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie...ja tak łatwo się nie zgodzę na odebranie czegoś z czego korzystam non stop...
odpowiedź
User
Furman
Poza tym, już nie przesadzajmy, że tak kłują one w oczy, paczkomaty już się na tyle wtopiły w krajobrazy miejskie, że dosłownie nikomu to nie przeszkadza, a wygoda jest nieporównywalna...ale skoro chcą być konsekwetni, to niech usuną jeszcze automaty biletowe i w ogóle wszystko co elektroniczne, a co! Jak na złość ludziom, to po całości
odpowiedź
User
ROCK
co za glupota, nie wierze w to co sie dzieje... jak mozna usuwac cos co sluzy mieszkancom??
odpowiedź