SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Pandemia sprzyja tworzeniu neologizmów. Najpopularniejsze: "covidowy", "plandemia" i "godziny dla seniora"

Wkrótce mija rok od ogłoszenia pierwszych obostrzeń spowodowanych pojawieniem się w Polsce koronawirusa. Nasze codzienne życie uległo drastycznym zmianom, ale pandemia wpłynęła także na tworzenie nowych słów – najpopularniejsze z nich to: „covidowy”, „plandemia”, „godziny dla seniora” czy „koronaferie”.

Article

W związku z pojawieniem się w Polsce pandemii koronawirusa pojawiły się także nowe słowa, ponieważ dotychczasowymi nie byliśmy w stanie opisać nowej rzeczywistości.

W językoznawstwie istnieje pojęcie językowego obrazu świata, które zakłada, że język zawiera zwerbalizowaną interpretację rzeczywistości. Słowa doskonale pokazują także trendy, nastroje społeczne czy postawę Polaków wobec pandemii.

Serwis Nadwyraz.com prześledził, jakie nowe słowa były w zeszłym roku weszły do powszechnego użycia i wzbogaciły nasze słowniki. Głównymi źródłami badanych neologizmów były: Twitter (36,2 proc.), Facebook (26,3 proc.), portale internetowe (17,2 proc.), YouTube (9 proc.) i Instagram (7,9 proc.). Analizowane przykłady pojawiły się w radiu, telewizji i prasie, w mediach społecznościowych czy w slangu młodzieżowym.

Nowe słowa  odzwierciedlają skrajne postawy społeczne

Na podstawie nowo utworzonych słów można wyciągnąć kilka interesujących wniosków: Polacy prezentowali dwie skrajne postawy wobec faktu pojawienia się wirusa COVID-19. Sceptycy i wyznawcy teorii spiskowych przez drugą stronę byli często nazywani „antymaseczkowcami” czy „koronasceptykami”.  

O pandemii mówiono także w sposób humorystyczny, przedstawiając ją m.in. jako wirus – „covidek” czy wydarzenia organizowane w pandemii jako „koronaparty”. Natomiast neologizmy mające obraźliwy charakter to np. „koronaświrus” czy „covidiota”.

Z kolei formalnie „korona” jest skróconą formą słowa koronawirus można zauważyć, że zaczęła pełnić funkcję przedrostka dla tworzonych wyrazów takich jak: „koronaferie”, „koronaparty” czy „koronakryzys”.

Raport powstał na podstawie propozycji słów nadesłanych przez fanów profili „Poprawna polszczyzna” oraz „Nadwyraz.com” na Facebooku i Instagramie. Następnie materiał poddano weryfikacji, korzystając z narzędzia do monitoringu internetu - SentiOne. Łączna liczba zbadanych pozycji to 698 737 słów, analizie poddano 15 najczęściej pojawiających się haseł – neologizmów powstałych w 2020 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Pandemia sprzyja tworzeniu neologizmów. Najpopularniejsze: "covidowy", "plandemia" i "godziny dla seniora"

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Maqq
"Godziny dla seniorów" to nie neologizm :) Nie ma tam ani jednego nowo utworzonego słowa
2 0
odpowiedź
User
Justyś
Jeszcze KORONAMOWA! ;)
2 0
odpowiedź