SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zarząd PAP: sejmowy projekt uchwały ws. mediów publicznych narusza dobra osobiste spółki

Zarząd Polskiej Agencji Prasowej wysłał wezwanie do zaprzestania naruszeń dóbr osobistych spółki w związku z projektem sejmowej uchwały dotyczącej mediów publicznych. Wezwanie zostało wysłane do Sejmu, Kancelarii Prezydenta, Ministerstwa Kultury oraz Rady Mediów Narodowych.

W odniesieniu do poselskiego projektu uchwały zarząd PAP napisał: "Działając w imieniu Polskiej Agencji Prasowej S.A., niniejszym wzywam autorów wyżej wymienionej uchwały do zaprzestania naruszeń dóbr osobistych Polskiej Agencji Prasowej w postaci dobrego imienia i renomy, poprzez wprowadzanie obywateli w błąd i publikowanie nieprawdziwych oraz niczym niepotwierdzonych informacji na temat rzekomych nieprawidłowości w działaniu Spółki, a w szczególności braku ładu prawnego oraz braku bezstronności i rzetelności".

Wskazano, że projekt uchwały "zawiera nieprawdziwe, szykanujące informacje, naruszające dobra osobiste Polskiej Agencji Prasowej S.A.".

Zarząd Polskiej Agencji Prasowej jednoosobowo tworzy prezes Wojciech Surmacz.

Zarząd PAP: agencja nie prowadzi propagandy

Podkreślono, że Polska Agencja Prasowa jest "podmiotem niezależnym politycznie". "Spółka nie prowadzi propagandy i nie wspiera konkretnych partii politycznych. Przekaz informacyjny PAP S.A. stanowi jedynie fakty dotyczące każdego ze środowisk politycznych, społecznych, gospodarczych, ekonomicznych czy kulturowych" - zaznaczono.

Zarząd PAP wskazał, że "przedmiotowy projekt uchwały Sejmu stanowi naruszenie dóbr osobistych Polskiej Agencji Prasowej z uwagi na rozpowszechnianie i powielanie nieprawdziwych informacji publikowanych mediach". "W związku z publikacją projektu doszło do naruszenia dobrego imienia i renomy PAP S.A. Prawo do ochrony dóbr osobistych wynika bezpośrednio z przepisów prawa. Uprawnienie do żądania zaprzestania naruszeń wynika wprost z art. 24 § 1 k.c." - podano.

Zwrócono uwagę, że "uzasadnienie spornego projektu uchwały budzi poważne wątpliwości odnośnie jego podstaw". "Dokument, który ma stanowić projekt litery prawa został oparty o artykuł prasowy zawierający 52 błędy merytoryczne. Jest to artykuł opublikowany w magazynie Press 11 grudnia 2021 r., na stronie 74, pt. +Polska Agencja Pisowa+" - przekazano.

Sejm pracuje nad uchwałą o mediach publicznych

Do Sejmu we wtorek rano wpłynął projekt uchwały w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej. Złożyli go posłowie większości rządowej. - Uchwała dotycząca mediów publicznych to jest pierwszy krok do sanacji tych mediów - Uchwała dotycząca mediów publicznych to jest pierwszy krok do sanacji tych mediów - skomentował premier Donald Tusk.

W uchwale wskazano, że Sejm "uznaje za niedopuszczalne trwanie stanu jawnego naruszenia prawa oraz łamania przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji oraz Polską Agencję Prasową prawa do informacji i zasady pluralizmu politycznego mającego swoje źródło w przepisach Konstytucji". Taki stan wedle parlamentu jest "nieakceptowany przez większość społeczeństwa, czemu obywatele dali wyraz w wyborach 15 października 2023 r.".

W uchwale Sejm "wzywa wszystkie organy Rzeczypospolitej Polskiej do niezwłocznego podjęcia działań mających na celu przywrócenie ładu konstytucyjnego w zakresie dostępu obywateli do rzetelnej informacji i funkcjonowania mediów publicznych oraz w zakresie niezależności, obiektywizmu i pluralizmu w realizacji misji publicznej przez publiczną radiofonię i telewizję, a także w zakresie uzyskiwania i przekazu informacji przez Polską Agencję Prasową".

Skarb Państwa, reprezentowany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, wezwano do „podjęcia niezwłocznych działań naprawczych służących realizacji celów określonych w niniejszej uchwale” oraz „zapewnienia należytego funkcjonowania jednostek publicznej radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej w zgodzie ze standardami państwa prawa w okresie przejściowym — tj. do czasu uchwalenia i wdrożenia stosownych rozwiązań legislacyjnych" - napisano w projekcie.

„Sejm Rzeczpospolitej Polskiej zobowiązuje się do niezwłocznego przystąpienia do prac legislacyjnych zapewniających trwałe przywrócenie stanu zgodnego z Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej we wskazanych obszarach funkcjonowania państwa” – czytamy w uchwale.

Dołącz do dyskusji: Zarząd PAP: sejmowy projekt uchwały ws. mediów publicznych narusza dobra osobiste spółki

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
lol
Lewaki atakujo PAP, a to obiektywna, niezależna instytucja. Nikt nie publikuje wywiadów tak dobrze poprzecinanych pytaniami.
odpowiedź
User
W
Radek, spakowany? No to wypad, z którego już nie wrócisz, leniwy pajacu
odpowiedź
User
Świetlik
Patrzeć jak Surmacz, Bielakowski i Gil pakują kartony - bezcenne
odpowiedź