SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

KRRiT nie zajmie się „paskami” w TVP Info o Tusku i PO. "To krótkie, krytyczne komentarze"

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Witold Kołodziejski, nie dopatrzył się naruszeń ustawy medialnej w paskach informacyjnych emitowanych w TVP Info w dniu manifestacji opozycji z udziałem Donalda Tuska. Skargę wniosła część rady programowej TVP.

fot. TVP Article

Skarga trafiła do KRRiT w połowie października, po tym jak Tusk 10 października uczestniczył w manifestacji opozycji na Placu Zamkowym w Warszawie. Pod wnioskiem podpisało się wówczas troje członków rady programowej TVP: Iwona Śledzińska-Katarasińska, Krzysztof Luft i Janusz Daszczyński.

W piśmie skarżący odwołali się do funkcji kontrolnej w zakresie działalności dostawców usług medialnych, przypisanej Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. „Zarzucamy nadawcy działanie sprzeczne ze wskazanymi w Ustawie o Radiofonii i Telewizji zadaniami medium publicznego, tj. powinności rzetelnego ukazywania wydarzeń i zjawisk w kraju i za granicą a także sprzeczne z art. 21 ust 1, zobowiązującym media publiczne do zachowania „pluralizmu, bezstronności i wyważenia” – napisali.

W skardze szczególnie podkreślono „skrajnie nieobiektywny i stronniczy” sposób relacjonowania tego wydarzenia na tzw. paskach informacyjnych, emitowanych na antenie TVP Info.

„Ich nagromadzenie można było obserwować w audycji „Minęła Dwudziesta”, gdzie pojawiły się m.in. następujące napisy na czerwonym pasku: Protest przeciwko polskiej konstytucji, Tusk stawia na ulice i zagranicę, Tusk atakuje polską suwerenność, Plan Tuska: konflikt zamiast programu, Platforma rezygnuje z polskiej suwerenności, Polska konstytucja kontra niemiecka hegemonia, To jest protest zinstytucjonalizowanej Targowicy” – wyliczyli autorzy skargi.

KRRiT o "paskach" w TVP Info: nie naruszono ustawy medialnej

KRRiT w odpowiedzi na skargę podkreśliła, iż - w przekonaniu jej członków - nie doszło w tym przypadku do naruszenia przepisów ustawy medialnej i w związku z tym Rada nie podejmie dalszych działań.

„Przeprowadzona w KRRiT analiza wykazała, że w audycji „Minęła dwudziesta" komentowano protesty, jakie miały miejsce w Polsce po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zgodności prawa unijnego z Konstytucją RP. W dyskusji wzięli udział przedstawiciele różnych opcji politycznych: Anita Kucharska-Dziedzic – Nowa Lewica; Łukasz Mejza – poseł niezrzeszony; Marcin Porzucek – PiS; Marek Sowa – KO. Nie można zatem uznać, że nadawca nie zadbał o pluralistyczny charakter audycji” - czytamy w odpowiedzi udzielonej przez Witolda Kołodziejskiego.

Szef KRRiT podkreślił także, iż prezentowane podczas audycji paski „stanowiły krótki, hasłowy komentarz do omawianych zagadnień i nie można ich oceniać w oderwaniu od aktualnego kontekstu rozmowy”.

- Zarzut odnośnie do treści jednego z pasków sformułowała już podczas rozmowy przedstawicielka Nowej Lewicy, widzowie mieli zatem okazję zapoznać się z krytycznym komentarzem w tej sprawie - zaznaczył Kołodziejski.

W podobnym tonie wypowiedziała się KRRiT o "paskach" w TVP Info w marcu 2021 roku. Chodziło tym razem o komunikaty, pokazywane 27 października 2020 roku, w których zarzucano opozycji „lewicowy faszyzm”. Zdaniem członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - były one „być może nieco przerysowane”, przy czym „paski, podobnie jak nagłówki prasowe, cechują się zawsze pewnym ładunkiem emocjonalnym”. Skargę złożyła wówczas posłanka PO, Agnieszka Pomaska.

Według danych Nielsen Audience Measurement w grudniu br. średnia widownia minutowa TVP Info wynosiła 266 960 widzów, a udział w rynku oglądalności - 4,11 proc., po wzroście o 14,2 proc. rok do rok

Dołącz do dyskusji: KRRiT nie zajmie się „paskami” w TVP Info o Tusku i PO. "To krótkie, krytyczne komentarze"

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Grochek
Skandal i wstyd nie oglądamy TVP INFO
21 7
odpowiedź
User
Jureczek
TVP INFO jeszcze gorzej będzie źle i źle się ogląda
18 7
odpowiedź
User
Grzesiek
nie oglądamy TVP info przestańcie kłamać wszystko
16 7
odpowiedź