SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Patostreamer Wojciech O. z zarzutami

Prokuratura w Kaliszu przedstawiła pięć zarzutów karnych, które postawiła patostreamerowi Wojciechowi O. (używa pseudonimu Aleksander Jabłonowski). Dotyczą m.in. znieważenia z powodu przynależności narodowej (podczas internetowej transmisji), używania przemocy i propagowania nazizmu.

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych poinformował, że prokuratura w Kaliszu przedstawiła patostreamerowi Wojciechowi O. pięć zarzutów karnych.

Prokuratura zarzuciła O., że nawoływał do nienawiści, przemocy podczas marszu w Kaliszu, którego był organizatorem. Znieważał też grupę ludności na tle różnic narodowościowych i wyznaniowych – mężczyzna podczas wydarzenia spalił kopię „Statutu Kaliskiego” (wydany w 1264 roku przywilej dla Żydów). Cytowany przez OMZRiK prokurator Maciej Meler zaznaczył, że podczas marszu O. „propagował faszystowski ustrój państwa” poprzez noszenie munduru „ze znajdującym się na nim znakiem swastyki”.

Prokuratura przedstawiła patostreamerowi również zarzut użycia przemocy wobec obywatela Białorusi z powodu jego przynależności narodowej (O. miał chwycić go za rękę i prysnąć w twarz gazem pieprzowym). Podczas transmisji w internecie w maju ub.r. O. miał też relacjonując to wydarzenie znieważać obywateli Białorusi z powodu ich przynależności narodowej, używając słów wulgarnych i obraźliwych.

Podczas wystąpień w internecie O. miał też propagować nazistowski ustrój państwa. Jak zaznacza OMZRiK, „w trakcie tych wystąpień nosił mundur ze znajdującym się na ramieniu symbolem totenkopf”. Trupia czaszka była symbolem używanym m.in. przez zbrodniczą nazistowską organizację SS.

Piątym zarzutem było nawoływanie do nienawiści, przemocy i znieważanie grupę ludzi na tle różnic narodowościowych i wyznaniowych „w ten sposób, że podczas przemówienia wygłaszał stwierdzenie jakoby obywatele narodowości żydowskiej otruli wskazanych przez niego polityków, co miało realizować program zniewolenia narodu polskiego”. Miało do tego dojść 25 września ub.r. w trakcie obchodów Siemianowickiego Marszu Zdrowia, Wolności i Godności.

Śledztwo w sprawie patostreamera zainicjował OMZRiK.

Wojciech O.(występujący pod pseudonimem Aleksander Jabłonowski) to prorosyjski patostreamer słynący z nienawistnego języka. Opowiada się za sojuszem z putinowską Rosją, nie wierzy w istnienie koronawirusa, uważa USA za największego wroga Polski. Głosi poglądy dyskryminujące osoby LGBT+, antysemickie i antyklerykalne. Do jego dokonań należy m.in. obrażanie prezydenta, naczelnego rabina Polski czy grożenie dziennikarzowi TVN.

YouTube usunęło jego kanał po tym, jak w jednym z filmów O. wydał polecenie zabicia człowieka.

Dołącz do dyskusji: Patostreamer Wojciech O. z zarzutami

26 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomek
Do twarzy mu z tym czarnym paskiem.
odpowiedź
User
Chachło
Powtarzacie się. Napiszczcie coś nowego w ramach tej kryptoreklamy ruchu kamrackiego.
odpowiedź
User
Piotr
Widze go w roli nastepcy Morawieckiego.
odpowiedź