SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Były wiceminister kultury dołącza do kancelarii premiera, będzie zajmował się cyfryzacją

Paweł Lewandowski został w poniedziałek powołany przez Mateusza Morawieckiego na stanowisko podsekretarza stanu w kancelarii premiera odpowiadającego za cyfryzację. Poprzednio Lewandowski pracował na stanowisku dyrektorskim w KGHM, wcześniej był m.in. wiceministrem w resorcie kultury i dziedzictwa narodowego.

W komunikacie kancelarii premiera zapowiedziano, że Paweł Lewandowski jako podsekretarz stanu będzie odpowiadał za cyfryzację w ramach Krajowego Planu Odbudowy oraz za realizację zadań w zakresie europejskich i międzynarodowych regulacji cyfrowych.

Od czerwca ub.r. sekretarzem stanu w KPRM odpowiadającym za cyfryzację jest Janusz Cieszyński, wcześniej m.in. wiceminister zdrowia oraz pierwszy zastępca prezydenta Chełma. Tym obszarem jako sekretarz stanu zajmuje się również Adam Andruszkiewicz.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Do października 2020 roku funkcjonowało Ministerstwo Cyfryzacji (jego szefem od wiosny 2018 roku był Marek Zagórski), potem zadania resortu zostały przejęte przez kancelarię premiera.

Paweł Lewandowski wiceministrem kultury przez cztery lata

Od wiosny ub.r. Paweł Lewandowski pracował jako dyrektor naczelny w państwowym koncernie KGHM Polska Miedź. Był tam odpowiedzialny za projekty strategiczne, w komunikacie kancelarii premiera podkreślono, że doprowadził do nawiązania przez KGHM współpracy z firmą NuScale - globalnym liderem technologii tzw. małych reaktorów modułowych (SMR), w efekcie w 2029 roku ma zostać uruchomiony pierwszy w Polsce reaktor tego typu.

Od 2017 do jesieni 2020 roku Paweł Lewandowski był wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego, odpowiadał za legislację krajową i unijną, politykę audiowizualną, cyfryzację oraz przemysły kreatywne.

- W swojej pracy skupiał się na ochronie wolności słowa, znowelizował ustawę prawo prasowe, gdzie zliberalizował obowiązek autoryzacji cytowanych wypowiedzi likwidując przepisy karne dotyczące tej kwestii. Reprezentował Polskę w pracach nad  dyrektywą o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym i doprowadził m.in. do wprowadzenia zapisów gwarantujących możliwość dalszego udostępniania treści w serwisach społecznościowych przez zwykłych użytkowników. Prezentował również polskie stanowisko w sprawie dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych, której celem było harmonizowanie prawa w zakresie udostępniania treści na platformach internetowych i w mediach tradycyjnych - wyliczono w komunikacie KPRM.

Lewandowski był też członkiem komitetu Rady Ministrów ds. cyfryzacji. Koordynował działania resortu i instytucji podległych w ramach realizacji zadań wynikających z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

W resorcie kultury i dziedzictwa narodowego zajmował się również projektem dekoncentracji mediów. W styczniu 2018 roku w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl zapewniał, że jego zespół gotowe ma już zręby nowego prawa, które miałoby regulować te kwestie. - Jednak nie przywiązywałbym się do jakichkolwiek terminów w tej sprawie – mówił wówczas Lewandowski, dając do zrozumienia, że nie wiadomo, kiedy i w jakiej formie ustawa zostanie przekazana pod obrady Sejmu.

W latach 2015–2016 Paweł Lewandowski był doradcą wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Paweł Lewandowski jest absolwentem studiów na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, w Szkole Głównej Handlowej oraz Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Ukończył też program Executive MBA organizowany przez Stanford Research Institute International i Queen Hedvig Academy w zakresie zarządzania innowacją (Innovation Managment).

Dołącz do dyskusji: Były wiceminister kultury dołącza do kancelarii premiera, będzie zajmował się cyfryzacją

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomek
Ogol sie chlopie.
odpowiedź
User
zmiana
Ogol sie chlopie.
antysemita?
odpowiedź
User
Nie ma kompegencji?
Co w tym zlego? Powinien wyjechac na gary? Cz zalozyc sklepik? W najlepszym razie byc hochsztaplerem w lokalnym samorzadzie?
odpowiedź