SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Paweł Sołtys dyscyplinarnie zwolniony z Polskiego Radia, związek pracowników Trójki i Dwójki oburzony

Dziennikarz radiowej Trójki Paweł Sołtys, pełniący też funkcję przewodniczącego Związku Zawodowego Dziennikarzy Trójki i Dwójki, został dyscyplinarnie zwolniony z Polskiego Radia.

fot. polskie radio Article

O zwolnieniu Sołtysa poinformował Związek Zawodowy Dziennikarzy Trójki i Dwójki. Według związku władze radia postawiły Pawłowi Sołtysowi zarzuty m.in. „wywierania presji psychicznej” na Zarząd Polskiego Radia, „stosowaniu czarnego piar’u” (pisownia oryginalna) oraz „destabilizacji pracy Zarządu PRSA oraz samej Spółki poprzez publiczne nękanie Zarządu” m. in. “żądaniami przystąpienia do mediacji”.

Firma zarzuca dziennikarzowi również „samowolne opuszczenie miejsca pracy”. Tymczasem, jak argumentuje związek zawodowy, Paweł Sołtys pojechał na dwa dni do Wielkiej Brytanii za wiedzą i zgodą swoich przełożonych. Szczegóły zostały uzgodnione z kilkunastodniowym wyprzedzeniem, a przygotowane tam wywiady wyemitowane na antenie Programu III.

- Paweł Sołtys, jako szef Związku Zawodowego i reprezentant pracowników, bronił praw usuwanych z Trójki dziennikarzy. Zwracał uwagę na dotkliwe konsekwencje, które spotkały radiowców za gesty solidarności z odsuniętymi od anteny dziennikarkami, wyrażane w ramach akcji społecznościowej #kogoniesłychać. Był też sygnatariuszem „Listu125” w tej samej sprawie - podkreśla związek. - Wyrzucenie z pracy lidera Związku Zawodowego, upominającego się o prawa pracownicze i elementarne wartości, jest nie do zaakceptowania. Odbieramy ten ruch, jako gwałtowne zaostrzenie i tak poważnego kryzysu w Polskim Radiu. Niemniej w dalszym ciągu namawiamy Zarząd do wejścia na drogę mediacji i konstruktywnych rozmów dla dobra publicznego nadawcy - ocenia organizacja.

- Decyzję władz spółki o dyscyplinarnym zwolnieniu Pawła Sołtysa uważamy za bezprawną. Art. 100 § 2 pkt 4 Kodeksu Pracy nakłada na pracownika obowiązek sygnalizowania dostrzeganych nieprawidłowości w funkcjonowaniu zakładu pracy. Art. 35 ustawy o związkach zawodowych zabrania dyskryminowania pracownika z powodu prowadzonej przez niego działalności związkowej. Dodatkowo Paweł Sołtys objęty jest szczególną ochroną trwałości zatrudnienia na podstawie art. 32 ust. 1 Ustawy o związkach zawodowych, jako osoba upoważniona do reprezentowania organizacji w rozmowach z pracodawcą. Podkreślamy też - art. 54 ust. 1 Konstytucji RP zapewnia każdemu wolność wyrażania poglądów, a Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności w art. 10 gwarantuje prawo do wyrażania opinii bez ingerencji władz publicznych - wylicza Związek Zawodowy Dziennikarzy Trójki i Dwójki.

Paweł Sołtys pracował w Trójce od ośmiu lat. Przygotowywał i prowadził programy o gospodarce, od marca 2014 roku do czerwca ub.r. był wicenaczelnym magazynu „Bloomberg Businessweek Polska”.

Sołtys to kolejny dziennikarz Trójki zwolniony w br. z Polskiego Radia. Na początku listopada nadawca pożegnał się z Damianem Kwiekiem (nie podając przyczyn zwolnienia go), w połowie roku z Tomaszem Ławnickim (który od września pracuje w Grupie naTemat), a w marcu br. z Jerzym Sosnowskim (pozwał firmę do sądu pracy, a do sprawy dołączył niedawno Rzecznik Praw Obywatelskich). Sami decyzję o odejściu ze stacji podjęli natomiast Michał Nogaś (od listopada pracuje w "Gazecie Wyborczej") i Marcin Zaborski (od września prowadzi popołudniowe wywiady w RMF FM).

Według danych Radio Track od sierpnia do października br. udział Trójki w rynku słuchalności wynosił 7,1 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Paweł Sołtys dyscyplinarnie zwolniony z Polskiego Radia, związek pracowników Trójki i Dwójki oburzony

59 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
mp
Boże... Co ci wariaci jeszcze zrobią z moim do niedawna ukochanym radiem?!
odpowiedź
User
Maciej deKODer
Wreszcie przyśpieszono wietrzenie. :) Ten Sołtys - lewacki działacz związkowy - tak wywierał presję psychiczną na Prezes Stanisławczyk, że ona się aż spociła. Kto to w ogóle widział, żeby związki zawodowe były lewacki? Powinno się jak najszybciej utworzyć prawicowe i konserwatywne związki zawodowe, które przyśpieszą wietrzenie Polskiego Radia. :) Jedyne prawdziwe związki zawodowe mogą być wyłącznie konserwatywne. :) Leczę teraz na szybkie wietrzenie Manna z Trójki. :D
odpowiedź
User
Stasiek
Wreszcie przyśpieszono wietrzenie. Ten Sołtys - lewacki działacz związkowy - tak wywierał presję psychiczną na Prezes Stanisławczyk, że ona się aż spociła. Kto to w ogóle widział, żeby związki zawodowe były lewacki? Powinno się jak najszybciej utworzyć prawicowe i konserwatywne związki zawodowe, które przyśpieszą wietrzenie Polskiego Radia. Jedyne prawdziwe związki zawodowe mogą być wyłącznie konserwatywne. Leczę teraz na szybkie wietrzenie Manna z Trójki. [/qu
Prawicowy związek w publicznym radiu ma się dobrze i popiera słuszną linię wytyczoną przez PiS a co do pana Mana to on nie jest zatrudniony na etacie a jedynie na współpracy i jest w wieku 65 + więc ma gdzieś zakazy , robi to na co ma ochotę i współpracuje z tym , kto płaci. Pan Sołtys wygra w sądzie już na pierwszej rozprawie bo jako szef związku jest pod szczególną ochroną , podobnie pan Sosnowski i wielu innych.
55 46
odpowiedź
User
B. Krzyk
Zapamiętajcie te pisowskie nazwiska: Czabański, Bubula, Lichocka, Gliński, Sellin, Kruk, Kurski, Stanisławczyk - Żyła, Lisicki, Pyza, Karnowscy, Feusette, Zaremba, Hejke, Sakiewicz, Gmyz, Wróblewski, "Rycerz", Pilis, Chmiel, Skowroński, Wolski, Ziemkiewicz, Paczuska, Rachoń, Jachowicz, Wikło, Lichota, Holecka, Porzeziński, Pawlicki, Adamczyk X 2, Pereira, Pobudzin, Hlebowicz, Krasnodębska, Sławiński, Gottesman, Klarenbach, Mądrzejewski, Gursztyn.
odpowiedź
User
Gigi
"„wywierania presji psychicznej” na Zarząd Polskiego Radia, „stosowaniu czarnego piar’u” (pisownia oryginalna) oraz o „destabilizacji pracy Zarządu PRSA oraz samej Spółki poprzez publiczne nękanie Zarządu” m. in. - “żądaniami przystąpienia do mediacji”." ROFL.

Pani Barbara S. i zarząd zaraz oskarżą Sołtysa o stalking i psychiczne nękanie, bo tacy są wrażliwi, uczciwi i w ogóle cacy. BTW #DOJNA ZMIANA od razu rozpoznała wyżej wymienione metody działania, BO SAMA JE NAMIĘTNIE OD ROKU STOSUJE.
98 27
odpowiedź