SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Twórcy Pegasusa pozwani przez Apple. „Inwigilacja wspierana przez państwo”

Apple złożył do sądu pozew przeciwko firmie NSO Group, która jest producentem i operatorem szpiegowskiego systemu Pegasus. Koncern oskarża NSO o inwigilowanie użytkowników iPhone’ów, domaga się blokady wykorzystywania urządzeń Apple przez twórców Pegasusa i stosownego zadośćuczynienia.

Article

NSO Group to izraelska firma technologiczna, która stworzyła i oferuje swoim klientom system cyfrowego szpiegowania o nazwie Pegasus.

Oprogramowanie Pegasus może pobierać wiadomości, zdjęcia i kontakty ze smartfonów, na których zostanie zainstalowane, a także podsłuchiwać rozmowy telefoniczne. Do tego celu wykorzystuje m.in. SMS-y, komunikator WhatsApp oraz aplikację iMessages w systemie iOS.

Apple kontra Pegasus

Firma Apple poinformowała na swojej stronie, że złożyła pozew przeciwko NSO Group, aby pociągnąć ją do odpowiedzialności za inwigilację i namierzanie użytkowników produktów Apple.

Skarga zawiera nowe informacje na temat sposobu, w jaki NSO Group zainfekowała urządzenia ofiar oprogramowaniem szpiegowskim Pegasus. Aby zapobiec dalszym nadużyciom i szkodom wyrządzanym użytkownikom, Apple wnosi o wydanie stałego zakazu korzystania przez NSO Group z jakiegokolwiek oprogramowania, usług lub urządzeń producenta.

Według Apple NSO Group tworzy wyrafinowaną, sponsorowaną przez państwo technologię inwigilacji, która umożliwia jej wykorzystywanie wysoce ukierunkowanego oprogramowania szpiegowskiego do inwigilowania swoich ofiar. Ataki te są skierowane tylko na małą liczbę użytkowników i dotykają ludzi na wielu platformach, w tym iOS i Android. Apple zaznacza, że naukowcy i dziennikarze publicznie udokumentowali historię nadużyć tego oprogramowania szpiegującego w celu atakowania dziennikarzy, aktywistów, dysydentów, naukowców i urzędników państwowych.

Czytaj także: Akcje Apple rekordowo drogie, kurs w górę po przeciekach dot. autonomicznego auta

- Sponsorowane przez państwo podmioty, takie jak NSO Group, wydają miliony dolarów na wyrafinowane technologie inwigilacji, nie ponosząc przy tym żadnej odpowiedzialności. To musi się zmienić – zaznacza w komunikacie Craig Federighi, starszy wiceprezes Apple ds. inżynierii oprogramowania. - Urządzenia Apple są najbezpieczniejszym sprzętem konsumenckim na rynku - ale prywatne firmy tworzące wspierane przez rządy oprogramowanie szpiegowskie stały się jeszcze bardziej niebezpieczne. Chociaż te zagrożenia cybernetyczne dotyczą tylko niewielkiej liczby naszych klientów, bardzo poważnie podchodzimy do wszelkich ataków na naszych użytkowników i stale pracujemy nad wzmocnieniem zabezpieczeń i ochrony prywatności w systemie iOS, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim naszym klientom.

Anatomia ataków

Skarga firmy Apple dostarcza nowych informacji na temat programu FORCEDENTRY firmy NSO Group, exploita wykorzystującego obecnie załataną lukę w iOS, który wcześniej był wykorzystywany do włamywania się do urządzenia Apple ofiary i zainstalowania najnowszej wersji Pegasusa. Exploit został pierwotnie zidentyfikowany przez Citizen Lab, grupę badawczą na Uniwersytecie w Toronto.

- Pozew ma na celu zakazanie NSO Group dalszego wyrządzania szkód osobom fizycznym poprzez korzystanie z produktów i usług Apple. Zamierzamy też uzyskać zadośćuczynienie za rażące naruszenie przez NSO Group amerykańskiego prawa federalnego i stanowego, wynikające z jej działań mających na celu atakowanie firmy Apple i jej użytkowników – czytamy w oświadczeniu.

Jak wyjaśnia Apple w celu dostarczenia FORCEDENTRY na urządzenia tego producenta, osoby atakujące tworzyły Apple ID w celu wysłania złośliwych danych do urządzenia ofiary - pozwalając NSO Group lub jej klientom na dostarczenie i zainstalowanie oprogramowania szpiegującego Pegasus bez wiedzy ofiary. Mimo wykorzystania do dostarczenia FORCEDENTRY, serwery Apple nie zostały zhakowane ani narażone na szwank podczas tych ataków.

- W Apple zawsze pracujemy nad tym, aby bronić naszych użytkowników przed nawet najbardziej złożonymi cyberatakami. Kroki, które obecnie podejmujemy, będą stanowiły wyraźny sygnał: W wolnym społeczeństwie niedopuszczalne jest wykorzystywanie potężnego, sponsorowanego przez państwo oprogramowania szpiegowskiego przeciwko tym, którzy starają się uczynić świat lepszym - podkreśla Ivan Krstić, szef działu Apple Security Engineering and Architecture. - Nasze zespoły inżynierów i analityków zagrożeń pracują 24 godziny na dobę, analizując nowe zagrożenia, szybko łatając luki w zabezpieczeniach i opracowując nowe, wiodące w branży zabezpieczenia w naszym oprogramowaniu. Będziemy nadal niestrudzenie pracować nad ochroną naszych użytkowników przed nieuczciwymi podmiotami wspieranymi przez państwa, takimi jak NSO Group.

Czytaj także: Smartfon Jeffa Bezosa został zhakowany Pegasusem. Głównym podejrzanym saudyjski następca tronu

Dołącz do dyskusji: Twórcy Pegasusa pozwani przez Apple. „Inwigilacja wspierana przez państwo”

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl