SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Petrolinvest chce sprzedawać paliwa do Chin

Dzięki przejęciu Swiss Petroleum Investments Holding AG (SPIH), Petrolinvest  chce przystąpić do przemysłowej eksploatacji węglowodorów oraz docelowo sprzedawać paliwa i produkty rafineryjne na rynki zagraniczne, szczególnie na rynek Chin, wynika z wypowiedzi prezesa Petrolinvestu Bertranda Le Guerna.

Petrolinvest chce sprzedawać paliwa do Chin

"Celem wejścia Petrolinvestu w ten projekt jest szybkie przystąpienie do przemysłowej eksploatacji węglowodorów ze złóż Zhilankyr oraz South Rovnoe oraz docelowa sprzedaż paliw i produktów rafineryjnych, na rynki zagraniczne, szczególnie na rynek Chin. Dzięki tak zorganizowanemu projektowi Petrolinvest będzie mógł skumulować wyższy zysk niż ten przypadający na samą sprzedaż wydobytej ropy. Uzyskanie w krótkim czasie dostępu do eksploatowanych zasobów ropy naftowej przez Petrolinvest jest również ważnym i dodatkowym elementem zapewnienia długoterminowego  finansowania dla naszej spółki" - powiedział Le Guern.

Zaznaczył, że pozycję finansową Petrolinvestu chce budować w oparciu o długoterminowe finansowanie dłużne, którego zabezpieczeniem będą płynne i wysokowartościowe aktywa oraz wpływy ze sprzedaży węglowodorów.

"W ciągu ostatnich miesięcy Petrolinvest rozszerzył swoją działalność o dodatkowe obszary związane przede wszystkim z eksploatacją gazu łupkowego w Polsce. Każde z tych przedsięwzięć pozytywnie wpłynie na pozycję finansową Petrolinvestu oraz zwiększy zdolność do pozyskania finansowania. Podobnie patrzymy na akwizycję Swiss Petroleum Investments Holding. Chcemy, by to przedsięwzięcie stanowiło fundament dla finansowania naszej działalności na strategicznej dla Petrolinvestu koncesji OTG i jej strukturach Koblandy oraz Shyrak" - dodał prezes Petrolinvestu.

Petrolinvest podpisał z Adai Ltd, Alemani oraz Grupo Antinori wstępną umowę inwestycyjną nabycia nie mniej niż 50,01% akcji w Swiss Petroleum Investments Holding AG. Cena sprzedaży za pakiet 50,01% przejmowanej firmy ustalona została na za 45 mln USD.

"Swiss Petroleum Investments Holding AG będzie wyłącznym właścicielem praw do:

(1) złóż ropy naftowej 'Zhilankyr', 'South Rovnoe' zlokalizowanych w regionie kizylordzkim w Kazachstanie;

(2) wybudowania i eksploatacji terminala przeładunkowego paliw w regionie Almaty w Kazachstanie; oraz

(3) wybudowania i eksploatacji rafinerii ropy naftowej o mocy 100.000 ton w regionie Almaty w Kazachstanie lub będzie posiadała co najmniej 90% udziałów w spółkach, które będą wyłącznym właścicielem praw, tak że spółka będzie miała pełną kontrolę nad projektami" - czytamy w komunikacie.

Petrolinvest miał 39,09 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w I poł. 2011 roku wobec 86,32 mln zł straty rok wcześniej. Skonsolidowane przychody wyniosły 52,77 mln zł wobec 57,78 mln zł rok wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Petrolinvest chce sprzedawać paliwa do Chin

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl