SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PGE i GE Hitachi Nuclear Energy podpisały memorandum o współpracy

PGE Polska Grupa Energetyczna oraz GE Hitachi Nuclear Energy Americas podpisały memorandum o współpracy w zakresie energetyki jądrowej, poinformowała spółka w czwartek.

"Współpraca ma na celu zbadanie możliwości zastosowania reaktorów ABWR oraz ESBWR w projektowanej pierwszej elektrowni jądrowej Polsce, a także możliwości przyszłej współpracy przemysłowej obu partnerów" - czytamy w komunikacie.

PGE podała, że memorandum przewiduje wspólne działania w zakresie przeprowadzenia studium wykonalności dla rozwoju technologii reaktorów jądrowych ABWR (Advanced Boiling Water Reactor - udoskonalony wodny reaktor wrzący) i ESBWR (Economic Simplified Boiling Water Reactor - ekonomiczny uproszczony wodny reaktor wrzący) w Polsce do 2020 wraz z potencjalną ich budową i eksploatacją w pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. "Ponadto obie firmy potwierdziły, że równolegle będą prowadzić rozmowy nad potencjalnym partnerstwem przemysłowym przy projekcie jądrowym w Polsce" - czytamy dalej.

Memorandum podpisane 1 marca br. nie zawiera klauzuli wyłączności pomiędzy obiema spółkami w zakresie rozwoju energetyki jądrowej w Polsce.

GE Hitachi jest kolejnym partnerem, z którym PGE podjęła współpracę w zakresie energetyki jądrowej. W listopadzie 2009 r. zostało podpisane pierwsze memorandum w sprawie rozpoczęcia współpracy PGE z francuską firmą EDF w zakresie zbadania wykonalności budowy reaktora w technologii EPR.

PGE planuje w najbliższym czasie podpisać podobne porozumienia z innymi partnerami posiadającymi doświadczenie w budowie i eksploatacji reaktorów jądrowych.

PGE Polska Grupa Energetyczna rozważa budowę dwóch elektrowni jądrowych o planowanej mocy ok. 3000 MW każda. Zgodnie ze wstępnym harmonogramem oddanie do użytku pierwszego bloku mogłoby nastąpić do końca 2020 roku, a następnych bloków co dwa lub trzy lata.

Dołącz do dyskusji: PGE i GE Hitachi Nuclear Energy podpisały memorandum o współpracy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl