SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

PGNiG chce kupić SPEC, nowa strategia w marcu

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) rozważy możliwość kupna Stołecznego Zakładu Energetyki Cieplnej (SPEC), który ma zostać wystawiony na sprzedaż w ciągu dwóch tygodni, wynika z czwartkowej wypowiedzi wiceprezesa Sławomira Hinca. Według niego, w marcu ma zostać przyjęta aktualizacja strategii PGNiG, która m.in. przesądzi o kierunkach inwestycji kapitałowych.

PGNiG chce kupić SPEC, nowa strategia w marcu

"PGNiG rozważy możliwość kupna Stołecznego Zakładu Energetyki Cieplnej" - powiedział Hinc dziennikarzom w kuluarach XVIII Forum Gospodarczego w Toruniu.

We wtorek konsorcjum Banku Zachodniego WBK zostało doradcą transakcyjnym m.st. Warszawy w procesie prywatyzacji SPEC w trybie negocjacji, która ruszy w ciągu dwóch tygodni.

SPEC to wiodący dostawca ciepła w Polsce, zarządzający największym systemem ciepłowniczym w Unii Europejskiej i jednym z największych na świecie, o długości prawie 1700 km. Przedsiębiorstwo zaspokaja około 80% potrzeb cieplnych miasta, ogrzewając ponad 19 tys. obiektów. Specjalizuje się też w budowie i modernizacji sieci, przyłączy oraz węzłów cieplnych.

Spółka osiągnęła w 2009 r. blisko 1,3 mld zł przychodów netto ze sprzedaży, a jej wartość szacuje się na ok 750 mln zł.

W grudniu PGNiG informował, że zastanawia się nad możliwością kupna części aktywów Vattenfalla w Polsce, zajmująca się obrotem energią. Z ustaleń ISB wynika, że oprócz spółki obrotu energią PGNiG, mógłby być też zainteresowany spółką Vattenfall Heat, produkującą prąd i ciepło w skojarzeniu, która dostarcza je do klientów SPEC.

W czwartek Hinc zapowiedział, że w marcu  zostanie przedstawiona aktualizacja strategii, która odpowie na pytanie w którą stronę pójdzie rozwój spółki, m.in. czy będzie to też wejście w segment chemii. „Na razie nie mogę powiedzieć, co będzie szczegółowo zawierać strategia, ale z większym optymizmem patrzę na segment energetyczny niż na chemię" – dodał.

Grupa kapitałowa PGNiG może zainwestować ok. 5,5 mld zł w 2011 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PGNiG chce kupić SPEC, nowa strategia w marcu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl