SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PGNiG: inwestycje wzrosną do ponad 6,3 mld zł, jeśli sfinalizujemy duże akwizycje

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) może przekroczyć planowany na 6,3 mld zł poziom inwestycji w 2011 roku, jeśli sfinalizuje którąś z dużych akwizycji, wynika ze środowej wypowiedzi wiceprezesa Sławomira Hinca.

PGNiG: inwestycje wzrosną do ponad 6,3 mld zł, jeśli sfinalizujemy duże akwizycje

Spółka liczy na zakup części polskich aktywów Vattenfalla o szacunkowej wartości 2,8-3,2 mld zł, akwizycję SPEC o szacunkowej wartości 0,74-1 mld zł oraz Zespołu Elektrowni Wodnych Nidzica o szacunkowej wartości 300-400 mln zł.

 "W ramach grupy kapitałowej zatwierdzone wydatki inwestycyjne to 5,6 mld zł, a kwota 6,3 mld zł podana w uzasadnieniu [do uchwały ws. podziału zysku za 2010 rok - przyp. ISB], obejmuje ok. 800 mln zł rezerw, które chcemy przeznaczyć na inwestycje kapitałowe. Oczywiście, te kwoty mogą ulec zmianie, jeśli podejmiemy decyzje o uczestniczeniu w projektach akwizycyjnych" - powiedział Hinc po walnym zgromadzeniu.

W uzasadnieniu do uchwały w sprawie podziału zysku netto za 2010 rok PGNiG podało, że całkowite nakłady oparte o plany inwestycyjne i szacowane minimalne potrzeby w 2011 roku wyniosą 6,3 mld zł, z tego najwięcej - 1,8 mld zł ma być przeznaczone na poszukiwanie i wydobycie krajowe, 0,9 mld zł na poszukiwanie i wydobycie zagraniczne, a 1,3 mld zł na dystrybucję.

Wcześniej PGNiG podawało, że nakłady inwestycyjne w 2011 roku wyniosą ok. 5,5 mld zł.

"Najważniejszym projektem, obok realizowanego obecnie bloku gazowo-parowego w Stalowej Woli, jest projekt zakupu aktywów Vattenfall, którego szacunkowa wartość wynosi 2,8–3,2 mld zł. […] W połączeniu z projektem Vattenfall planowana jest akwizycja SPEC SA. […] Obie akwizycje planowane są w roku 2011. Kolejnym projektem w centrum zainteresowania PGNiG SA jest projekt Zespół Elektrowni Wodnych Nidzica SA o szacunkowej wartości 300-400 mln zł" – czytamy dalej w uzasadnieniu.

W środę ZWZ PGNiG na wniosek Skarbu Państwa zdecydowało o zwiększeniu dywidendy do 708 mln zł, co daje 12 groszy na akcję, wobec wcześniej proponowanej przez zarząd dywidendy o wartości 354 mln zł (6 groszy na akcję). Walne zdecydowało, że na kapitał zapasowy zostanie przeznaczone prawie 922 mln zł z jednostkowego zysku za 2010 rok który wyniósł 1,7 mld zł.

Termin wypłaty dywidendy został ustalony na 20 lipca, a dzień wypłaty - na 6 października br.

Ze słów wiceprezesa Sławomira Hinca wynika, że zwiększenie poziomu  wypłaty dywidendy nie stanowi żadnego problemu dla PGNiG.

"Mamy […] ponad 2 mld zł środków do wykorzystania i będziemy przygotowani na to, aby wypłacić tę dywidendę" - powiedział. Dodał, że poza tym spółka pracuje nad emisją euroobligacji, które mają być wyemitowane po drugim kwartale, w okolicach września-października.

W 2010 roku ZWZ PGNiG zdecydowało o przeznaczeniu 472,00 mln zł na wypłatę dywidendy, co oznaczało wypłatę w wysokości 8 gr na akcję (wobec 9 gr rok wcześniej).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PGNiG: inwestycje wzrosną do ponad 6,3 mld zł, jeśli sfinalizujemy duże akwizycje

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl