SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

PGNiG kupuje Vattenfall Heat Poland. Wniosek do UOKiK

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) złożyło 7 września wniosek o zgodę na przejęcie kontroli nad Vattenfall Heat Poland, podał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

PGNiG kupuje Vattenfall Heat Poland. Wniosek do UOKiK

"WNIOSKODAWCA LUB WNIOSKODAWCY: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. z siedzibą w Warszawie

NA CZYM POLEGA KONCENTRACJA: Zamiar przejęcia przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. z siedzibą w Warszawie kontroli nad Vattenfall Heat Poland S.A. z siedzibą w Warszawie

STAN SPRAWY: Sprawa w toku" - czytamy na stronie urzędu.

Pod koniec sierpnia spółka PGNiG SPV 1 podpisała ze spółką Vattenfall AB przedwstępną umowę akcji, której przedmiotem jest nabycie 24.591.544 akcji w kapitale zakładowym spółki Vattenfall Heat Poland (VHP), stanowiących ponad 99,8% głosów na walnym zgromadzeniu VHP, za 2,96 mld zł.

Zawarcie ostatecznej umowy sprzedaży uzależnione jest od spełnienia warunku zawieszającego w postaci uzyskania zgody UOKiK na dokonanie koncentracji. W przypadku braku uzyskania powyższej zgody w terminie dziewięciu miesięcy, umowa automatycznie wygasa.

Wiceprezes Radosław Dudziński zapowiadał później, że PGNiG zamierza zainwestować 5,0-5,5 mld zł w rozwój VHP do 2020 roku. Część tego finansowania może pochodzić ze źródeł zewnętrznych.

Podstawowym celem działalności VHP jest wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej w kogeneracji. Spółka prowadzi działalność na terenie Warszawy (Elektrociepłownie Siekierki i Żerań, Ciepłownie Kawęczyn oraz Wola), a także w Pruszkowie, gdzie jest właścicielem również sieci dystrybucyjnej. Moc cieplna zainstalowana w źródłach wytwórczych to ok. 4,8 GW, moc elektryczna to ok. 1 GW. VHP zaspokaja ok. 75% potrzeb cieplnych rynku warszawskiego, a jego głównym odbiorcą jest SPEC.

W I poł. 2011 roku PGNiG miało 1005 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 994 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach odpowiednio 11.523 mln zł wobec 10.762 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PGNiG kupuje Vattenfall Heat Poland. Wniosek do UOKiK

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl