SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Piotr Barełkowski zestawił WOŚP ze zbiórką faszystów. „Umieściłem ciekawostkę historyczną”

Publicysta Radia Poznań, były prezes Telewizji Republika, Piotr Barełkowski, opublikował na Twitterze mema, zestawiającego zbiorki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy z tzw. „winterhilfe” – akcjami zbiórek pieniędzy z lat 30-tych i 40-tych w nazistowskich Niemczech. Po fali oburzenia nagrał film, w którym wyjaśnia swoje motywacje i przekonuje: - Zainspirowałem do poszukiwania wzorców być może Jerzego Owsiaka.

Piotr Barełkowski Fot. YouTubeArticle

Tuż przed niedzielnym finałem WOŚP Piotr Barełkowski, publicysta współpracujący regularnie z Radiem Poznań, zamieścił na Twitterze zdjęcie z tzw. „winterhilfe” (niem. „zimowa pomoc”). Były to zbiórki uliczne, przeprowadzane w nazistowskich Niemczech na rzecz pomocy dla wojska i służby zdrowia. Barełkowski wyeksponował rzekome podobieństwa między tymi zbiórkami, a Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. „Świąteczna pomoc, serduszka, żebrzące dzieci... Skąd ja to znam?” – napisał.

„Akcje pod auspicjami Goebbelsa”

Barełkowski spotkał się z gwałtowną krytyką zamieszczonych zdjęć, więc opublikował na YouTube film, w którym wyjaśnia, dlaczego je upublicznił. - Żadnych porównań, żadnych analogii nie snułem. Napisałem, że tak właśnie się działo w hitlerowskich Niemczech – skomentował.

- Umieściłem post, swoisty mem, ciekawostkę historyczną o tym, że ponad 80 lat temu hitlerowcy organizowali taką akcję świątecznej pomocy na cele militarne, służby zdrowia. Przy pomocy dzieci, aparatury propagandowej. Darczyńcy otrzymywali serduszka. Takie akcje organizowali pod auspicjami Goebbelsa i jego ministerstwa. Oczywiście jest to ciekawostka historyczna i koniec – przekonuje w filmie, dodając: - Ja żadnych porównań nie snułem, po prostu sprowokowałem, zainspirowałem do myślenia, być może do jakiegoś poszukiwania tropów ideowych, pewnych wzorców być może Jerzego Owsiaka.
 

 

W filmie publicysta przyznaje także, że nie darzy Jerzego Owsiaka sympatią, gdyż ten – jego zdaniem - "bałamuci młodzież", a także miał przyczynić się do śmierci Pawła Adamowicza, organizując „w sposób niewłaściwy imprezę w Gdańsku".

Kim jest Piotr Barełkowski?

Barełkowski to dziennikarz, publicysta, ale ma także doświadczenie pracy w filmie. W 2004 roku współtworzył TV Biznes, w 2012 roku wraz z grupą prawicowych publicystów założył Telewizję Republika, której był prezesem do wiosny 2014 roku. W 2017 roku współtworzył kolejny kanał związany z prawą stroną sceny politycznej: wPolsce.pl Jacka i Michała Karnowskich. Prowadził tam programy, ale także odpowiadał za rozwój tego kanału.

Współpracował jako publicysta m.in. z Zoom TV, a obecnie współpracuje z Radiem Poznań, gdzie jest jednym z prowadzących audycję „Kluczowy temat”. Wcześniej bywał zapraszany do radia jako gość. Rok temu w rozmowie z Romanem Wawrzyniakiem komentował zbiórki WOŚP, mówiąc m.in.: - Mnie nieco irytuje cała ta sprawa z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Niektórzy zauważają, patrząc na sprawozdania finansowe pana Owsiaka, że w dużej części czterdzieści, czterdzieści parę procent, przeznaczane są na cele organizacyjne. Tak naprawdę, to na cele polityczne działalności pana Owsiaka, takich jak Przystanek Woodstock, który pęka w szwach od opozycyjnych filozofów, dziennikarzy, politycznych liderów opozycji liberalno demokratycznej.

Relacje z 30. Finału WOŚP pokazywane na antenie TVN oglądało średnio 696 tys. widzów, o 55 tys. osób więcej niż przed rokiem. Transmisje w TVN24 śledziło 505 tys. osób, a w TTV - 211 tys. Przynajmniej przez jedną minutę audycje związane z akcją na antenie tych trzech kanałów śledziło 9,37 mln osób, a pokazane w okolicach 20.00 „Światełko do nieba” przyciągnęło 2,34 mln oglądających.

Dołącz do dyskusji: Piotr Barełkowski zestawił WOŚP ze zbiórką faszystów. „Umieściłem ciekawostkę historyczną”

52 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Hurdy gurdy man
Mości Berełkowski, jesteś pan gnidą i człowiekiem bez honoru.
odpowiedź
User
zwiadowca
100 lat temu ten pan po prostu dostałby w pysk i byłoby to w 100% sprawiedliwe.
odpowiedź
User
mmm
Mości Berełkowski, jesteś pan gnidą i człowiekiem bez honoru.

człowiekiem?
odpowiedź