SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Piotr Kuczyński kończy pracę jako główny analityk DI Xelion. „Podobno powodem rozstania był mój wywiad w sprawie OFE”

Analityk Piotr Kuczyński z końcem kwietnia odchodzi z Domu Inwestycyjnego Xelion (należącego do grupy kapitałowej Banku Pekao). - Rozstanie de iure jest za porozumieniem stron, ale de facto nie miałem wyboru. Podobno powodem rozstania był mój wywiad w sprawie OFE dla Business Insider’a (sic!) - stwierdził.

Piotr KuczyńskiPiotr Kuczyński

Kuczyński z Xelionem był związany przez 13 lat, pełnił funkcję głównego analityka. O swoim odejściu z firmy z końcem kwietnia poinformował na LinkedIn.

- Rozstanie de iure jest za porozumieniem stron, ale de facto nie miałem wyboru. Podobno powodem rozstania był mój wywiad w sprawie OFE dla Business Insider’a (sic!). Wyboru też nie miał, jak domniemam, zarząd DI Xelion, do którego nie mam żadnych pretensji. W zaistniałej sytuacji zachowano się w stosunku do mnie w DI Xelion wzorowo. I chyba tylko tyle można na ten temat (na tym etapie) powiedzieć - opisał Kuczyński.

W połowie kwietnia premier Mateusz Morawiecki zaprezentował projekt rozdysponowania pozostałych środków zgromadzonych na kontach emerytalnych w OFE (jest to ok. 162 mld zł). Domyślnie zostaną one przeniesione na prywatne rachunki IKE (pobrana zostanie opłata przekształceniowa w wysokości 15 proc.), natomiast jeśli pracownik tak zdecyduje - jego środki emerytalne trafią do ZUS-u.

- Zmiany w OFE zaproponowane przez PiS są bardzo cwane. Dla emeryta jest to rozwiązanie neutralne. Dla budżetu doskonałe. Dla giełdy dramatyczne - ocenił Piotr Kuczyński w rozmowie z Business Insider Polska zamieszczonej 15 kwietnia.

Dom Inwestycyjny Xelion należy do grupy kapitałowej Banku Pekao SA, którą od połowy 2017 roku kontrolują PZU i Polski Fundusz Rozwoju (oba podmioty za 32,8 proc. akcji Banku Pekao zapłaciły włoskiej UniCretid Group ok. 10,6 mld zł).

- Nie wiem, jak to skomentować. Piotr Kuczyński po wywiadzie, w którym skrytykował z rynkowego punktu widzenia zmiany w OFE po wielu, wielu latach opuszcza DI Xelion. Jestem już z nim po rozmowie. W najbliższych dniach będzie odpoczywał na działce, przyjął wszystko ze spokojem - napisał na Twitterze dziennikarz Business Insider Polska Damian Szymański, który przeprowadził wywiad o OFE z Kuczyńskim.

- Bardzo proszę o solidarność i wspólny wyraz sprzeciwu wobec mechanizmom, które uderzyły w Piotra Kuczyńskiego. Nic nigdy nie wymaże jego olbrzymich zasług dla rynku finansowego. A jego suwerenne zdanie ws. zmian w OFE będzie miało swoją kontynuację. To mogło spotkać każdego z nas. To mógł być wywiad w „Rz”, „DGP”, „PB” „Wyborczej”, Money, Gazecie czy Interii. Powinniśmy jako branża solidarnie wesprzeć go w tej chwili i sprzeciwić się brudnej polityce, która postępuje w ten sposób - dodał Szymański.

Biuro prasowe Banku Pekao SA nie odniosło się do okoliczności zakończenia współpracy z Piotrem Kuczyńskim. Zaznaczyło, że spółki zależne banku we własnym zakresie podejmują decyzje personalne, a zgodnie z polityką informacyjną analitycy rynkowi zatrudnieni w firmie mogą wyrażać w mediach swoje merytoryczne poglądy. Bank podziękował Kuczyńskiemu za kilkunastoletnią współpracę.

Kuczyński w branży finansowej od ponad 20 lat

Piotr Kuczyński jest jednym z najbardziej znanych analityków finansowych. W ostatnich latach jest stałym gościem cotygodniowego programu Bankier.pl, udziela też wypowiedzi innym mediom.

Wcześniej na stałe współpracował m.in. z serwisami Stooq.pl i Macronext.pl.

W latach 2004-2006 był głównym analitykiem Warszawskiej Grupy Inwestycyjnej, był też związany z Euromoney.

Dołącz do dyskusji: Piotr Kuczyński kończy pracę jako główny analityk DI Xelion. „Podobno powodem rozstania był mój wywiad w sprawie OFE”

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gen
Prawdę mówiąc nie znam, a giełda... myślę, że jeśli ten Pan jest ekspertem, to zarobił już tyle, że może siedzieć na działce i odpoczywać :)
odpowiedź
User
Sara
i wspominać stare czasy w WGI... może by napisał książkę, co tam naprawdę się stało? Zdefraudowano tam 340 mln złotych, na czym ucierpiało ponad 1,2 tysiąca osób. Pan Kuczyński ma na pewno sporo wiedzy na ten temat a sam nie był uwikłany w przestępcze działania
odpowiedź