SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Piotr Kuczyński kończy pracę jako główny analityk DI Xelion. „Podobno powodem rozstania był mój wywiad w sprawie OFE”

Analityk Piotr Kuczyński z końcem kwietnia odchodzi z Domu Inwestycyjnego Xelion (należącego do grupy kapitałowej Banku Pekao). - Rozstanie de iure jest za porozumieniem stron, ale de facto nie miałem wyboru. Podobno powodem rozstania był mój wywiad w sprawie OFE dla Business Insider’a (sic!) - stwierdził.

Piotr KuczyńskiArticle

Kuczyński z Xelionem był związany przez 13 lat, pełnił funkcję głównego analityka. O swoim odejściu z firmy z końcem kwietnia poinformował na LinkedIn.

- Rozstanie de iure jest za porozumieniem stron, ale de facto nie miałem wyboru. Podobno powodem rozstania był mój wywiad w sprawie OFE dla Business Insider’a (sic!). Wyboru też nie miał, jak domniemam, zarząd DI Xelion, do którego nie mam żadnych pretensji. W zaistniałej sytuacji zachowano się w stosunku do mnie w DI Xelion wzorowo. I chyba tylko tyle można na ten temat (na tym etapie) powiedzieć - opisał Kuczyński.

W połowie kwietnia premier Mateusz Morawiecki zaprezentował projekt rozdysponowania pozostałych środków zgromadzonych na kontach emerytalnych w OFE (jest to ok. 162 mld zł). Domyślnie zostaną one przeniesione na prywatne rachunki IKE (pobrana zostanie opłata przekształceniowa w wysokości 15 proc.), natomiast jeśli pracownik tak zdecyduje - jego środki emerytalne trafią do ZUS-u.

- Zmiany w OFE zaproponowane przez PiS są bardzo cwane. Dla emeryta jest to rozwiązanie neutralne. Dla budżetu doskonałe. Dla giełdy dramatyczne - ocenił Piotr Kuczyński w rozmowie z Business Insider Polska zamieszczonej 15 kwietnia.

Dom Inwestycyjny Xelion należy do grupy kapitałowej Banku Pekao SA, którą od połowy 2017 roku kontrolują PZU i Polski Fundusz Rozwoju (oba podmioty za 32,8 proc. akcji Banku Pekao zapłaciły włoskiej UniCretid Group ok. 10,6 mld zł).

- Nie wiem, jak to skomentować. Piotr Kuczyński po wywiadzie, w którym skrytykował z rynkowego punktu widzenia zmiany w OFE po wielu, wielu latach opuszcza DI Xelion. Jestem już z nim po rozmowie. W najbliższych dniach będzie odpoczywał na działce, przyjął wszystko ze spokojem - napisał na Twitterze dziennikarz Business Insider Polska Damian Szymański, który przeprowadził wywiad o OFE z Kuczyńskim.

- Bardzo proszę o solidarność i wspólny wyraz sprzeciwu wobec mechanizmom, które uderzyły w Piotra Kuczyńskiego. Nic nigdy nie wymaże jego olbrzymich zasług dla rynku finansowego. A jego suwerenne zdanie ws. zmian w OFE będzie miało swoją kontynuację. To mogło spotkać każdego z nas. To mógł być wywiad w „Rz”, „DGP”, „PB” „Wyborczej”, Money, Gazecie czy Interii. Powinniśmy jako branża solidarnie wesprzeć go w tej chwili i sprzeciwić się brudnej polityce, która postępuje w ten sposób - dodał Szymański.

Biuro prasowe Banku Pekao SA nie odniosło się do okoliczności zakończenia współpracy z Piotrem Kuczyńskim. Zaznaczyło, że spółki zależne banku we własnym zakresie podejmują decyzje personalne, a zgodnie z polityką informacyjną analitycy rynkowi zatrudnieni w firmie mogą wyrażać w mediach swoje merytoryczne poglądy. Bank podziękował Kuczyńskiemu za kilkunastoletnią współpracę.

Kuczyński w branży finansowej od ponad 20 lat

Piotr Kuczyński jest jednym z najbardziej znanych analityków finansowych. W ostatnich latach jest stałym gościem cotygodniowego programu Bankier.pl, udziela też wypowiedzi innym mediom.

Wcześniej na stałe współpracował m.in. z serwisami Stooq.pl i Macronext.pl.

W latach 2004-2006 był głównym analitykiem Warszawskiej Grupy Inwestycyjnej, był też związany z Euromoney.

Dołącz do dyskusji: Piotr Kuczyński kończy pracę jako główny analityk DI Xelion. „Podobno powodem rozstania był mój wywiad w sprawie OFE”

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gen
Prawdę mówiąc nie znam, a giełda... myślę, że jeśli ten Pan jest ekspertem, to zarobił już tyle, że może siedzieć na działce i odpoczywać :)
odpowiedź