SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PKO BP i PZU kupiły od Skarbu Państwa część akcji Orlenu

PKO BP kupiło od Skarbu Państwa 14 mln 161 tys. 80 akcji PKN Orlen - przekazał bank w komunikacie. Do zawarcia umowy doszło w czwartek według kursu zamknięcia notowań Orlenu na GPW. Taką samą umowę zawarło PZU.

Jak podano, na mocy zawartej umowy bank PKO BP nabył od Skarbu Państwa 14 161 080 sztuk akcji PKN Orlen za cenę równą iloczynowi liczby akcji i ceny jednej akcji zgodnie z kursem zamknięcia notowań akcji Orlenu na rynku podstawowym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie z czwartku pomniejszoną o dyskonto ustalone na zasadach rynkowych.

Rozliczenie transakcji pakietowej nastąpi nie później niż w pierwszym dniu roboczym po zawarciu umowy - poinformowano.

PZU zawarło umowę kupna 14,16 mln akcji Orlenu od Skarbu Państwa

Także PZU SA zawarło umowę kupna 14 mln 161 tys. 80 akcji PKN Orlen od Skarbu Państwa - poinformowało PZU w czwartkowym komunikacie giełdowym.

Jak podano, cena za akcje będzie równa iloczynowi ich liczby i ceny jednej akcji zgodnie z kursem zamknięcia notowań akcji PKN Orlen SA na rynku podstawowym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie SA w dniu zawarcia umowy.

Z komunikatu wynika, że umowa została zawarta w czwartek 29 września.

"Sprzedaż akcji zostanie dokonana w drodze transakcji pakietowej nie później niż w pierwszym dniu roboczym po podpisaniu umowy" - dodano.

W czwartek na zamknięciu kurs akcji PKN Orlen, po spadku o 1,84 proc., wyniósł 53,40 zł.

Przed transakcją Skarb Państwa posiadał 223 mln 414 tys. 424 akcji PKN Orlen, które stanowiły 35,66 proc. w kapitale spółki.

Po fuzji z PGNiG udział ten wzrósłby do 52,34 proc. Sprzedaż akcji na rzecz PKO BP i PZU pozwoli zejść tuż poniżej 50 proc.

- Wydaje się, że te transakcje mają na celu ominięcie przez skarb państwa obowiązku ogłaszania wezwania w związku z planowanym przejęciem PGNiG przez PKN Orlen - mówi "PB" Łukasz Jańczak, analityk Erste,

Dołącz do dyskusji: PKO BP i PZU kupiły od Skarbu Państwa część akcji Orlenu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl