SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Serwisy streamingowe skoncentrują się na Europie Środkowo-Wschodniej

W 2022 roku największe platformy streamingowe świata skupią się na inwestycjach m.in. w Europie Środkowo-Wschodniej. Z raportu Ampere Analysis wynika też, że wydatki na treści wzrosną o 6 proc. w porównaniu z 2021 rokiem.

Article

Pod koniec ub.r. Netflix był obecny w ponad jednej trzeciej domów Europy Zachodniej. Z kolei Amazon Prime Video w ponad jednej piątej.

Analitycy zauważają, że rynki Ameryki Północnej i Europy Zachodniej są już nasycone. Aby pozyskać nowych subskrybentów, najważniejsi gracze rynku streamingowego, muszą otworzyć się na nowe kraje.

HBO Max w najbliższych tygodniach powinien zadebiutować w Europie Środkowo-Wschodniej. Debiut Disney+ w tym regionie spodziewany jest latem. Paramount+, Peacock, Sky i ViacomCBS współpracują ze sobą, aby wcześnie wejść na rynek Europy Wschodniej. Jesienią ma zadebiutować platforma SkyShowtime.

Większe inwestycje w treści

Kluczem do sukcesu na wielu rynkach wschodzących, takich jak Indie, ma być liczba lokalnych produkcji. Firmy takie jak Netflix i Amazon Prime zaczynają korzystać z usług lokalnych producentów, aby tworzyć treści zdolne do przyciągania nowych klientów, a także utrzymywania obecnych baz subskrybentów. Ponieważ platformy SVoD nadal dywersyfikują swoją ofertę, kierując ją na różne rynki, Ampere spodziewa się większej liczby partnerstw z lokalnymi niezależnymi firmami produkcyjnymi.

Po spowolnieniu produkcji w ciągu ostatnich 18 miesięcy z powodu pandemii, konsumenci mogą spodziewać się dużej ilości wysokiej jakości treści, które trafią na rynek w ciągu najbliższych 12 do 18 miesięcy. Widać to już na rynku amerykańskim, gdzie liczba premier osiągnęła poziom sprzed pandemii po raz pierwszy w październiku 2021 roku.

Ampere Analysis spodziewa się, że wydatki na treści będą dalej rosnąć. Globalnie wyniosą około 240 miliardów dolarów do końca 2022 roku, co stanowi wzrost o 6 procent w porównaniu z 2021 rokiem. Ampere przewiduje, że platformy SVoD będą odpowiedzialne za ponad jedną piątą globalnych wydatków na treści w 2022 roku. Inwestycje w produkcje z usług AVoD (darmowe z reklamami), które szybko zyskują na wielu rynkach, nadal pozostają stosunkowo niskie, ponieważ wiele treści dostępnych w AVoD jest też dostępnych w linearnych telewizjach i innych serwisach OTT. Analitycy zauważają jednak, że niektóre usługi AVoD, takie jak Roku, inwestują w oryginalne treści.

Zobacz także: Disney+ w Polsce za 39,99 zł miesięcznie? Cena będzie inna

Przychody międzynarodowe z Premier League przewyższą krajowe

Z raportu wynika, że istotnymi inwestycjami w treści będą prawa sportowe. Licencje do transmisji są sprzedawane najczęściej lokalnie, ale w 2022 roku po raz pierwszy przychody Premier League z zagranicznych praw, przekroczą te osiągane w Wielkiej Brytanii. W Polsce w tym roku transmisje z ligi angielskiej rozpocznie platforma streamingowa Viaplay. Przed ponad dwie dekady licencję posiadał Canal+. Na rynku spekulowano, że skandynawska NENT Group zapłaciła za licencję znacznie więcej niż jej dotychczasowy posiadacz.

Międzynarodowe przychody Premier League wzrosły ponad trzykrotnie w ciągu ostatniej dekady i obecnie stanowią około 47 procent całkowitych przychodów z praw do transmisji. Oczekuje się, że umowy krajowe pozostaną takie same przez kolejny cykl do 2025 roku. To nieco ponad 2 mld dol. na sezon, podczas gdy nowe umowy międzynarodowe - takie jak niedawna umowa z NBCUniversal w Stanach Zjednoczonych, za zgłoszoną kwotą 450 mln dol. na sezon - mają zwiększyć międzynarodowe przychody telewizyjne do około 2,4 mld dol. od 2022 r. Według Ampere Analysis, będą stanowić tym samym 54 proc. łącznych przychodów uzyskanych z nadawania Premier League w br.

Subskrypcyjne platformy z grami

Ampere spodziewa się, że na rynku gier Sony prześcignie Microsoft w 2022 roku - ze sprzedażą konsol PlayStation 5 w wysokości 18 mln sztuk. Sprzedaż konsol Xbox Series ma z kolei przekroczyć 9 mln sztuk. Najlepiej sprzedającą się konsolą na rynku będzie rodzina urządzeń Nintendo Switch (21 mln sztuk). Usługi subskrypcji gier staną się coraz ważniejsze nie tylko dla graczy konsolowych, ale także dla całego sektora gier.

Serwisy, które oferują cały katalog gier za miesięczną opłatą, wzrosną o 27 procent w Ameryce Północnej i Europie w 2022 roku, osiągając wartość 4,7 mld dolarów.

Dołącz do dyskusji: Serwisy streamingowe skoncentrują się na Europie Środkowo-Wschodniej

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
sztrimink to fjutczer
Viaplay już się skoncentrowało na Polsce.
odpowiedź