SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Platige Image ma nową strategię, chce produkować gry i filmy. Rozważa emisję akcji

Studio produkcji i postprodukcji wideo Platige Image w przyjętej właśnie strategii na lata 2021-2025 zapowiada rozpoczęcie produkcji gier wideo, filmów i seriali. Spółka nie wyklucza pozyskania kapitału z emisji nowych akcji, przejścia na główny rynek giełdowy i współpracy z inwestorami w spółkach celowych.

Produkcja gier komputerowych oraz filmów i seriali to dwa główne obszary, w których Platige Image zamierza rozwijać własne projekty. W zakresie gier firma, jak poinformowała w komunikacie giełdowym, „Spółka planuje wykorzystać posiadane kompetencje w zakresie tworzenia grafiki komputerowej dla branży game development, rozbudowując je istotnie o kompetencje w zakresie produkcji i sprzedaży gier”.

Zamierza rozważać różne opcje. - M.in.: pozyskanie zespołów deweloperskich i tworzenie spółek celowych, zawiązanie spółek celowych z innymi deweloperami, produkcję gier "in house", umowy typu "revenue share" (podział zysków) związane z koprodukcją gier i odpowiedzialnością za wizualną stronę gry, akwizycje podmiotów produkujących gry i inne w zależności od zidentyfikowanych korzystnych biznesowo możliwości na rynku - wyliczyła.

Natomiast jej projektami filmowymi mają być filmy i seriale animowane oraz live action. - Wdrożony zostanie model pracy z budową portfela konceptów własnych o charakterze IP, pozyskiwania konceptów zewnętrznych, oceną ich komercyjnego potencjału, możliwości finansowania i optymalnej kosztowo produkcji - zapowiedziano.

Dlaczego Platige Image planuje wejść w nowe sektory? Firma tłumaczy, że to odpowiedź na dynamiczny rozwój obszaru gier na rynku produkcji filmowej i serialowej oraz rozwoju platform streamingowych, - W tym w szczególności na zmiany wywołane pandemią Covid-19 zarówno w obszarze wewnętrznym (zarządzanie projektami, model pracy), jak też zewnętrznym (zmiany otoczenia rynkowego, trendów popytowych, technologii) - dodaje.

Zauważa, że dysponuje „zasobami i kompetencjami oraz możliwościami ich efektywnego wykorzystania w nowych warunkach gospodarczych”.

Dla Platige Image kluczowa animacja 3D

Platige Image zapewnia, że dalej będzie zajmować się usługami produkcji i postprodukcji reklamowej, usługami na dla nadawców i branży rozrywkowej oraz organizacją eventów.

Firma podkreśla, że kluczowym obszarem rozwoju będzie animacja 3D. - Strategia zakłada dalszy rozwój usług animacyjnych m.in. dla szybko rosnącego sektora game development (cinematiki i kontent "in game"), a także pozyskiwanie zleceń produkcyjnych w zakresie projektów serialowych zarówno dla sektora game development jak i na potrzeby platform streamingowych. Planowany jest także dalszy rozwój usług tworzenia efektów specjalnych (VFX) na potrzeby filmów i seriali - zapowiada.

Ponadto planuje rozwój usług serwisowych w zakresie tzw. wirtualnej produkcji (virtual set), obsługę projektów filmowych i reklamowych w zakresie dostarczania kontentu oraz obsługi planów zdjęciowych z wykorzystaniem ekranów LED.

Środki od inwestorów, przejście na rynek główny giełdy?

Platige Image, obecnie notowane na rynku bocznym warszawskiej giełdy, zapowiada, że dopuszcza różne opcje pozyskania środków na rozwój projektów własnych. Bierze pod uwagę cztery główne warianty:
- emisję akcji skierowanej do nowych inwestorów,
- przejście na rynek główny giełdy połączone z dodatkową emisję akcji (ten wariant może zostać zrealizowany do końca 2022 roku),
- pozyskiwanie inwestorów do spółek celowych ze swojej grupy kapitałowej,
- wspólne przedsięwzięcia z podmiotami branżowymi.

- Decyzje dotyczące poszczególnych scenariuszy podejmowane będą w zależności od zapotrzebowania kapitałowego spółki i panujących warunków rynkowych - zapowiedziało Platige Image.

Strategia na lata 2021-2025 została przyjęta przez zarząd firmy i pozytywnie zaopiniowana przez jej radę nadzorczą.

- Strategia na najbliższe 5 lat zakłada wykorzystanie najmocniejszych kompetencji Platige do dalszego rozwoju poprzez realizację zarówno projektów serwisowych jak i własnych. W najbliższej przyszłości zamierzamy postawić większy nacisk na ich rozwój, który będzie możliwy dzięki wykorzystaniu naszego doświadczenia, połączonego z rozwiniętymi kompetencjami kreatywnymi i wciąż rozwijanym zapleczem technologicznym - komentuje Karol Żbikowski, prezes Platige Image.

Platige Image z gorszą rentownością i kredytem z PFR

Do grupy kapitałowej Platige Image należą m.in. spółki Dobro i Platige Films. W trzecim kwartale ub.r. firma zanotowała wzrost skonsolidowanych przychodów o 16 proc. do 25,9 mln zł oraz spadek wyniku netto z 0,8 mln zł zysku do 0,5 mln zł straty. Spółka pozyskała 2,63 mln zł częściowo bezzwrotnego kredytu z PFR w ramach tzw. tarczy finansowej.

W czterech kwartałach zakończonych we wrześniu ub.r. grupa Platige Image miała 90,67 mln zł przychodów i 961 tys. zł zysku, w 2019 roku - 90,43 mln zł wpływów i 3,01 mln zł zysku netto, natomiast w 2017 i 2018 roku zanotowała łącznie 14,2 mln zł straty netto.

Przy kursie 26,90 zł na zamknięciu środowej sesji kapitalizacja Platige Image wynosi 85,68 mln zł.

Głównymi akcjonariuszami firmy są członkowie jej rady nadzorczej Jarosław Sawko (ma 32,88 proc. kapitału) i Piotr Sikora (30,01 proc.). Tomasz Bagiński ma 8,19 proc. akcji, a prezes spółki Karol Żbikowski - 1,47 proc.

Dołącz do dyskusji: Platige Image ma nową strategię, chce produkować gry i filmy. Rozważa emisję akcji

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Nickie111
Płacisz i masz... Coraz więcej płacisz, coraz mniej masz...
odpowiedź
User
beerle
jak juz mowilam mozesz wyjechac z bialegostoku ale bialystok z ciebie juz nie
odpowiedź