SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wikimedia szykuje płatną wersję Wikipedii. Oferta dla Google, Facebooka i Apple

Fundacja Wikimedia, operator Wikipedii zapowiada wprowadzenie Wikimedia Enterprise, płatnej wersji encyklopedii. Pozwoli ona na dostęp do zasobów platformy dla największych graczy, takich jak Google, Facebook czy Apple, którzy dzięki tej ofercie uzyskają dodatkowe narzędzia ułatwiające korzystanie z encyklopedii. Podstawowa wersja Wikipedii pozostaje darmowa dla użytkowników.

Article

Wikipedia to internetowa encyklopedia funkcjonująca w sieci od 2001 r. Oferuje ona bazę wiedzy z wielu dziedzin, a artykuły przygotowywane przez wolontariuszy opisują mniej lub bardziej szczegółowo konkretne hasła. Obecnie Wikipedia jest dostępna w 299 wersjach językowych, w tym także po polsku.

Wikipedia za pieniądze

Obecnie dostęp do zasobów Wikipedii jest darmowy dla wszystkich. Funkcjonowanie platformy jest finansowane przede wszystkim z datków pochodzących zarówno od użytkowników prywatnych, jak i firm.

Czytaj także: Sztuczna inteligencja wesprze Wikipedię. Będzie aktualizować starsze artykuły

Z darmowego dostępu do wiedzy zgromadzonej w Wikipedii korzystają nie tylko internauci, ale także największe firmy technologiczne na rynku, takie jak Google, Facebook, Amazon czy Apple. Koncerny zamieszczają na swoich platformach treści pochodzące z Wikipedii np. po to by odpowiadać na pytania zadawane przez użytkowników.

W niedalekiej przyszłości jednak model finansowania Wikipedii może się zmienić, co zapowiedział w rozmowie z magazynem „Wired” Lane Becker, jeden z dyrektorów Fundacji Wikimedia.

Lane Becker zdradził, że fundacja przygotowuje produkt o nazwie Wikimedia Enterprise. Ma to być płatna oferta skierowana na rynek korporacyjny.

W założeniach największe firmy na rynku będą płacić w ramach Wikimedia Enterprise za dostęp do zasobów Wikipedii, ale w nieco innej formie niż ta z której korzystają teraz użytkownicy encyklopedii.

Lane Becker wyjaśnia, że obecnie Google, Facebook czy Apple chcąc korzystać za hasła z Wikipedii w swoich usługach musi je odpowiednio przygotować do własnych  potrzeb, czym na co dzień zajmują się pracownicy tych firm.

Czytaj także: W czasie pandemii koronawirusa powstaje w Wikipedii więcej haseł niż wcześniej

W ramach Wikimedia Enterprise oferowane będą treści sformatowane już na potrzeby konkretnego klienta, co wyeliminuje dodatkowe koszty ich przygotowań. Firmy mają otrzymać także zestaw dodatkowych narzędzi pozwalających na szybkie i efektywne wykorzystanie haseł z Wikipedii na swoich platformach.

Przedstawiciel Wikimedii przyznaje, że obecnie trwają prace nad modelem biznesowym płatnej usługi. Jednak w założeniach Wikimedia Enterprise może stać się dostępna jeszcze w 2021 r.

Becker zapewnia jednocześnie, że wszyscy użytkownicy Wikipedii będą nadal mieli do niej darmowy dostęp, nie będzie też trzeba płacić za podstawową wersję API, z których mogą korzystać firmy i strony internetowe.

Dołącz do dyskusji: Wikimedia szykuje płatną wersję Wikipedii. Oferta dla Google, Facebooka i Apple

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl