SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

PMI oraz dobre nastroje globalne umocniły złotego

Dobre nastroje na rynkach globalnych, w tym przede wszystkim bardzo wyraźne umocnienie euro względem dolara i nieco mniejsze wobec franka przesądziły o bardzo udanym tygodniu na rynku złotego, uważają ekonomiści.  Złoty zyskał nie tylko wobec dolara czy franka, ale nawet wobec silnego w tym tygodniu euro.

PMI oraz dobre nastroje globalne umocniły złotego

„Nastroje wobec euro w ostatnim czasie uległy zdecydowanej zmianie. To w bardzo dużym stopniu zasługa amerykańskiej Rezerwy Federalnej, która sygnalizuje dalszą ekspansję monetarną. Efekt to przecena dolara wobec wszystkich głównych walut, jednak przede wszystkim wobec przecenionego w pierwszym półroczu euro. Tymczasem problemy fiskalne krajów strefy euro zostały już przez rynek zdyskontowane i faktycznie po obniżce ratingu Hiszpanii przez agencję Moody's nastroje wobec euro uległy poprawie, gdyż została wyeliminowana niepewność (część inwestorów oczekiwała większej obniżki ratingu)"- uważa główny ekonomista DM X-Trade Brokers Przemysław Kwiecień. 

Dane z amerykańskiej gospodarki były mieszane. Tygodniowe dane z rynku pracy okazały się lepsze niż oczekiwano, ale wskaźnik aktywności ISM dość wyraźnie zniżkował. Również wskaźniki nastrojów amerykańskich gospodarstw domowych pozostają na niskich poziomach.

„Mimo to na rynkach akcji nie doszło do większej korekty, która mogłaby zaszkodzić złotemu. Pomogły również dane z polskiej gospodarki, a mianowicie indeks PMI, który obrazuje aktywność w sektorze przemysłowym. Wzrost indeksu z 53,8 do 54,7 pkt. pokazuje, iż polski przemysł korzysta z silnego ożywienia eksportowego niemieckiej gospodarki. Dane są też dodatkowym argumentem za podwyżką stóp procentowych na posiedzeniu RPP w tym miesiącu"- ocenił Kwiecień.

 W jego ocenie bardzo silne wzrosty w notowaniach EURUSD na przestrzeni ostatnich trzech tygodni oraz udany wrzesień na globalnych rynkach akcji mogą zachęcać inwestorów do realizacji zysków, która przełożyłaby się również na przejściowe osłabienie złotego.

„Tak długo jednak jak na rynkach globalnych nie dojdzie do zdecydowanego pogorszenia nastrojów na parach ze złotym utrzyma się trend spadkowy"- uważa ekonomista.

W piątek, ok. godz. 16:45 jedno euro kosztowało 3,9449 zł, a dolar 2,8706 zł. Euro/dolar kwotowany był na 1,3742. Rano po godz. 09:10 za jedno euro płacono 3,9480 zl a za dolara 2,8871 zł. Kurs euro/dolar wynosił 1,3673.

W czwartek po godz. 17:35 za jedno euro płacono 3,9758 zł a za dolara 2,9277 zł. Kurs euro/dolar wynosił 1,3575.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PMI oraz dobre nastroje globalne umocniły złotego

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl