SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Po zgłoszeniu zastrzeżeń przez operatorów UKE przedłuża konsultacje w sprawie dostępu do infrastruktury kablowej

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) wydał decyzję o przedłużeniu okresu konsultacji projektów określających warunki zapewnienia dostępu do infrastruktury technicznej - kanalizacji kablowej oraz kanalizacji telekomunikacyjnej w budynkach. Nowy proces konsultacyjny jest konieczny, bowiem w wyniku poprzedniego projekt został w istotny sposób zmieniony.

Article

Projekty opracowane przez UKE dotyczą kwestii związanych z dostępem do infrastruktury kablowej przebiegającej w przystosowanych do tego studzienkach oraz w budynkach mieszkalnych, dzięki której operatorzy mogą realizować usługi związane z przewodowym internetem czy telewizją kablową.

W związku z tym UKE przygotował dwa dokumenty: „Warunki zapewnienia dostępu do infrastruktury technicznej w zakresie kanalizacji kablowej” oraz „Warunki zapewnienia dostępu do infrastruktury technicznej w zakresie kanalizacji telekomunikacyjnej budynku”, które na początku marca br. zostały skierowane do konsultacji z zainteresowanymi podmiotami.

Według regulatora projekty mają stanowić uniwersalny zbiór zasad i reguł w zakresie ubiegania się o dostęp oraz korzystania z infrastruktury przedsiębiorcy telekomunikacyjnego w celu realizacji szybkiej sieci telekomunikacyjnej. Zdaniem UKE operatorzy uzyskają dzięki temu możliwość efektywnego wykorzystania istniejących zasobów.

Teraz UKE podjął decyzję o przedłużeniu konsultacji w sprawie przygotowanych dokumentów, o czym poinformował w komunikacie wyznaczając czas trwania nowego procesu konsultacyjnego na 30 dni.

Decyzja o powtórzeniu konsultacji jest spowodowana reakcją operatorów na przedstawione im dokumenty. Wyrazili oni swoje wątpliwości dotyczące projektów podkreślając m.in., że w proponowanym kształcie przyniosą one najwięcej korzyści Orange Polska, który obecnie dysponuje najbardziej rozległą infrastrukturą kablową. Według operatorów Orange po wprowadzeniu projektu miałby zyskać od 10 do 20 proc. więcej z opłat pobieranych za dostęp do swoich przewodów. Pojawiły się także zastrzeżenia związane z formalną i prawną stroną opracowanych przez UKE projektów.

Po zapoznaniu się z głosami zainteresowanych podmiotów regulator dokonał zmian w przedstawionych wcześniej projektach. Dotyczą one m.in. opłat za korzystanie z obcej infrastruktury, kwestii związanych z przekrojem kabli, karami umownymi oraz formalnych zapisów w umowach.

W przygotowanych przez UKE projektach po raz pierwszy regulacjom ma podlegać nie tylko infrastruktura kablowa należąca do Orange, ale także te prowadzone przez mniejszych operatorów, jak Toya czy UPC.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Po zgłoszeniu zastrzeżeń przez operatorów UKE przedłuża konsultacje w sprawie dostępu do infrastruktury kablowej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl