SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ponad 10 mln zł podatku od VOD w I półroczu 2021 roku

Do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej wpłynęło za drugi kwartał roku ponad 5,2 mln zł opłaty od podmiotów świadczących audiowizualne usługi medialne, tzw. podatku od VoD - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. W całym I półroczu 2021 roku wpływy te wyniosły ponad 10 mln zł.

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

- W drugim kwartale 2021 r. wpłaty od audiowizualnych usług medialnych wyniosły 5 201 981,98 zł - poinformowała portal Wirtualnemedia.pl Aleksandra Świerczewska, rzeczniczka prasowa PISF.

Za pierwszy kwartał tego roku podmioty zobowiązane do płacenia tzw. podatku od VOD wpłaciły z tego tytułu 4,93 mln złotych. Łącznie daje to ponad 10 mln zł.

Nieznana lista płatników opłaty od VOD

Podobnie jak w zeszłym kwartale, PISF nie ujawnia listy podmiotów, które zapłaciły tzw. podatek od VOD. Z ostatnio dostępnych danych z czwartego kwartału 2020r., opłatę wnosiło 19 firm: Amazon Digital UK (oferuje serwis Prime Video), organizacja European Audiovisual Entrepreneurs, Fratria (nadawca Telewizji wPolsce.pl), VIMN Poland (do którego należą Nickelodeon, Nickelodeon HD, Nick Jr., MTV, VH1, VIVA, Comedy Central, Comedy Central Family oraz Paramount Channel HD) i Wirtualna Polska Media (ma w portfolio usługę WP Pilot i Telewizję WP).

Tzw. podatek od VOD  został wprowadzony z początkiem lipca ubiegłego roku w ramach tzw. tarczy antykryzysowej 3.0. Wynosi 1,5 proc. przychodów z opłat od użytkowników lub z reklam, w zależności od tego które przychody są wyższe u danej firmy. Opłatę wydawcy przekazują co kwartał do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Z podatku zostali zwolnieni mikroprzedsiębiorcy i wydawcy serwisów, których liczba użytkowników w ub.r. była niż 1 proc. osób korzystających w Polsce z internetu szerokopasmowego. Według danych UKE z takiego internetu korzystało w ub.r. 7,77 mln osób, więc progiem dla opłaty od VoD jest 77,7 tys. użytkowników serwisu.

Dołącz do dyskusji: Ponad 10 mln zł podatku od VOD w I półroczu 2021 roku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl