SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wzrost opłat z "podatku od VoD" w drugim kwartale roku

Za drugi kwartał tego roku wpływy z tzw. "podatku od Vod" wzrosły do 7,65 mln zł - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

Fot. PixabayFot. Pixabay

Dostawcy audiowizualnych usług medialnych co kwartał mają obowiązek odprowadzania opłaty do Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej. W drugim kwartale łączna kwota tych wpłat wyniosła 7 652 390,07 zł - przekazała portalowi Wirtualnemedia.pl Aleksandra Świerczewska, rzeczniczka prasowa PISF.

To w porównaniu z poprzednim kwartałem wzrost o 66 308,04 zł. Wtedy wpływy z "podatku od VoD" wyniosły 7 586 082,03 zł.

Za to w drugim kwartale 2021 r. wpłaty od audiowizualnych usług medialnych wyniosły 5 201 981,98 zł. Tak więc w porównani rocznym wpływy z daniny wzrosły o ponad 2,45 mln zł.

Do Polskiego Instytutu Sztuk Filmowej w całym ubiegłym roku wpłynęło 23 773 057,04 zł z tytułu opłaty od audiowizualnych usług medialnych.

"Podatek od VoD" od 2020 roku

Opłata od audiowizualnych usług medialnych na żądanie w internecie, potocznie określana jako "podatek od VoD", została wprowadzona z początkiem lipca 2020 roku w ramach tzw. tarczy antykryzysowej 3.0. Wynosi 1,5 proc. przychodów z opłat od użytkowników lub z reklam, w zależności od tego, które przychody są wyższe u danej firmy. Z opłaty  są zwolnieni mikroprzedsiębiorcy i wydawcy serwisów, których liczba użytkowników w ub.r. była niż 1 proc. osób korzystających w Polsce z  internetu szerokopasmowego.

Zobacz: Rok z podatkiem od VOD. "Wpływy powyżej oczekiwań"

Z ostatnio udostępnionych informacji (czwarty kwartał 2020r.) podatek od VoD opłaciło 19 firm, w tym: Amazon Digital UK (oferuje serwis Prime Video), organizacja European Audiovisual Entrepreneurs, Fratria (nadawca Telewizji wPolsce.pl), Paramount (dawniej VIMN Poland, do którego należą m.in. Nickelodeon, Nick Jr., MTV, Comedy Central oraz Paramount Channel) i Wirtualna Polska Media (ma w portfolio usługę WP Pilot i Telewizję WP).

Dołącz do dyskusji: Wzrost opłat z "podatku od VoD" w drugim kwartale roku

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Wkrw
I co z tych wpływów (który to TY PODATNIKU musiałeś zapłacić w koszcie abonamentu VOD), skoro w tym samym czasie "70 mln wywalili na wybory kopertowe. 2 mld idzie na tępą propagandę w TVP. Do tego Ostrołęka, CPK, Turów i inne przewałki." (cytując Neonówkę).

Na dodatek cały czas bije licznik kar unijnych nałożonych przez TSUE, który zbliża się już do 2 mld złotych. Tak nas PiS robi w ciula.
odpowiedź
User
Vod
Płaćmy jak te głupie owce, a Partia w tym samym czasie spuszcza w toalecie 100 razy tyle.
odpowiedź