SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zamieszanie z „podatkiem od zbiórek”. Wiceminister finansów zabrał głos

W 2023 roku nie będzie żadnego "podatku od zbiórek", a po 1 lipca wzrosną kwoty wolne od podatku - stwierdził w niedzielę wiceminister finansów Artur Soboń. By jednak tak się stało, to 1 lipca musi wejść w życie ustaw wprowadzająca tzw. pakiet slim VAT3, która skoryguje zapisy ustawy deregulacyjnej, podpisanej w piątek przez prezydenta. 

fot. Shutterstock.comArticle

- Pomijając wszystkie drobne kłamstwa i manipulacje, to NIGDY! ani jednego dnia roku 2023 ani kolejnego nie będzie żadnego +podatku od zbiórek+. Po 1 lipca będą za to wyższe kwoty wolne dla pierwszej grupy (36 tys. zł) i drugiej grupy (27 tys. zł), a docelowo całkowita zmiana archaicznej i wadliwej ustawy z 1983 r. - napisał na Twitterze Artur Soboń.

Chodzi o ustawę deregulacyjną, która wprowadza zmiany w kilkunastu aktach prawnych, w tym m.in. podnosi próg przychodowy dla tzw. działalności nieewidencjonowanej czy modyfikuje zasady uzyskiwania pozwolenia na broń. Została ona niedawno przyjęta przez Sejm

Ustawa podnosi także kwoty wolne od podatku od spadków i darowizn, ale także wprowadza limity dla darowizn otrzymanych od wielu osób. Przewidziano, że zwolnione będzie z podatku od spadków i darowizn nabycie własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej w okresie 5 lat kwotę 36 120 zł od jednej osoby lub 108 360 zł od kilku osób – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej.

Z kolei w przypadku nabywcy zaliczonego do II grupy podatkowej, opodatkowaniu podlegać będzie nabycie własności rzeczy i praw majątkowych o wartości 27 090 zł od jednej osoby oraz 81 270 zł w przypadku nabycia od kilku osób.

Jeśli nabywca jest zaliczony do III grupy podatkowej, wtedy limity wyniosą 18 060 zł od jednej osoby oraz 54 180 zł od wielu osób. Okresy 5-letnie, które brane są pod uwagę, liczone będą od 1 lipca 2023 r.

Ustawa deregulacyjna została w piątek podpisana przez prezydenta. Ma wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia, natomiast zapisy dotyczące "podatku od zbiórek" - 1 lipca 2023 roku.

Nowelizacja ustawy o VAT zlikwiduje “podatek od zbiórek”

Równolegle Sejm przyspieszył prace nowelizacją ustawy o VAT, tzw. pakiet slim VAT 3 (druk 3025). Ten projekt przewiduje, że 
“podatek od zbiórek” zostanie zlikwidowany. Ustawa nie przewiduje bowiem nakładania podatku od nabyć darowizn "od wielu osób".

Ustawa podnosi tylko kwoty wolne w podatku od spadków i darowizn:  do 36 120 zł dla I grupy podatkowej, do 27 090 zł w ramach II grupy podatkowej oraz do 5 733 zł w ramach III grupy podatkowej.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, ustawa o VAT zacznie obowiązywać 1 lipca br., czyli tego samego dnia, co ustawa deregulacyjna. Jeśli tak się stanie, od 1 lipca będziemy mogli stosować kwoty wolne w brzmieniu przewidzianym w ustawie slim VAT 3, bo będzie to ustawa uchwalona później niż ustawa deregulacyjna. 

Branża finansowania społecznościowego w Polsce w ubiegłym roku była warta 1,1 miliard zł. Według prognoz ekspertów, wartość całego rynku crowdfundingu w 2023 r. zmniejszy się o co najmniej 10 proc.

Dołącz do dyskusji: Zamieszanie z „podatkiem od zbiórek”. Wiceminister finansów zabrał głos

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
dramat
Niechlujny proces legislacyjny powoduje, że ludzie nie wiedzą i nie rozumieją.
I o to chyba chodzi, żeby jak najtrudniej było i żeby ludzie się zniechęcili do aktywności dobroczynnej.

Uderzy to w duże fundacje i stowarzyszenia zbierające corocznie na duże cele...

odpowiedź