SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ponad połowa Polaków chce powrotu niedziel handlowych

Obecnie aż 55 proc. osób chciałoby robić zakupy w niedzielę, w tym co trzecia jest zdecydowanie za tym pomysłem - wynika z badania zleconego przez CBRE. Poparcie dla tego pomysłu wzrosło w porównaniu z zeszłym rokiem, kiedy za otwarciem sklepów w niedzielę opowiadało się 51 proc. osób.

Jak wynika za badania CBRE, co trzeci respondent nie chce powrotu możliwości robienia zakupów w niedzielę, a 14 proc. nie ma wyrobionej opinii na ten temat. Widoczna jest różnica w tej kwestii między mieszkańcami wsi i miasta.

Mieszkańcy miast mocniej odczuwają zakaz handlu w niedziele

Na wsi 48 proc. ankietowanych osób jest za powrotem możliwości otwarcia sklepów w niedzielę, podczas gdy w największych miastach powyżej 500 tys. mieszkańców ten odsetek wynosi aż 64 proc. W mniejszych miastach od 20 tys. do 500 tys. mieszkańców od 56 proc. do 60 proc. osób uważa, że niedziele handlowe powinny wrócić.

Co ciekawe, zarówno najmłodsi jak i najstarsi tak samo mocno chcą powrotu niedziel handlowych. 62 proc. osób w wieku 18-24 lata i taki sam odsetek osób powyżej 55 roku życia chce wybierać się na zakupy w dowolny dzień tygodnia.

Powrotu niedziel handlowych chce również ponad połowa 25-34-latek oraz 45-54-latek. W przypadku 35-44-latków ponad 40 proc. jest za powrotem niedziel handlowych. Nie zaobserwowano istotnych różnic między kobietami a mężczyznami jeżeli chodzi o preferencje dotyczące robienia zakupów w niedzielę – 54 proc. kobiet vs. 55 proc. mężczyzn chce powrotu niedziel handlowych.

Pandemia zmieniła nawyki Polaków, także w handlu  

- W marcu 2018 roku Polacy po raz pierwszy nie poszli na zakupy w każdą niedzielę. Podnoszono wtedy argument, że to zły pomysł, bo dla wielu osób niedziela to jeden z nielicznych dni, kiedy mogą wybrać się na zakupy. Potem pojawiła się pandemia i argumentów za tym, żeby przywrócić niedziele handlowe zrobiło się więcej - ocenia Magdalena Frątczak, szefowa sektora handlowego w CBRE, firmie inwestycyjnej i doradczej, świadczącej usługi w zakresie nieruchomości komercyjnych.

Zdaniem ekspertki, jednym z ważniejszych argumentów za zniesieniem zakazu handlu w niedziele jest to, że ruchu rozłoży się na siedem, zamiast sześciu dni, co "pozwala sprawniej dopasować się do wytycznych związanych m.in. z dystansem społecznym".-  Aktualnie pomysł, by zakazać handlu w niedzielę ma więcej przeciwników niż zwolenników. Ponad połowa osób chce robić zakupy w dowolny dzień tygodnia, jeszcze więcej niż rok temu - podsumowuje wyniki badania Magdalena Frątczak.

Badanie przeprowadzono na panelu Ariadna na ogólnopolskiej próbie liczącej N=1082 osób. Kwoty zostały dobrane według reprezentacji w populacji internautów w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkani. Badanie zrealizowano w dniach: 25-28 czerwca 2021, metodą CAWI.

Dołącz do dyskusji: Ponad połowa Polaków chce powrotu niedziel handlowych

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
SłuchaczX
Przygnębiające wynjki badania. Moim zdaniem wynika to, że powazna część społeczeństwa dba tylko o swoją wygodę. Warto byłoby spytać zwolenników pracy w niedzielę, czy sami chcieliby pracować w niedzielę.
odpowiedź
User
antek
Przygnębiające wynjki badania. Moim zdaniem wynika to, że powazna część społeczeństwa dba tylko o swoją wygodę. Warto byłoby spytać zwolenników pracy w niedzielę, czy sami chcieliby pracować w niedzielę.


Do pewnych rzeczy trzeba dojrzeć, jak np. szanowania własnego wolnego czasu. Weekend w centrum handlowym za 15 lat będzie wspominany jak wyprawa na giełdę samochodową o 6 rano w niedzielę w 1994 roku, co by kupić najszybszego poloneza i zjeść kiełbasę.
odpowiedź
User
erik
Polacy jeszcze nie zdążyli docenić niedziel bez handlu i świętego spokoju oraz odpoczynku, jak mogą sobie i innym zorganizować. W dobie szybkiego i łatwego zamawiania przez Internet zakupów, niedziele handlowe mogą być wolny czasem dla rodziny oraz relaksu.
odpowiedź