SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polacy na Twitterze komentują emocjonalnie, w większości pozytywnie

Polscy użytkownicy Twittera najgorzej reagują na porażki polskich sportowców i środy. Pozytywnymi emocjami o najwyższym natężeniu dzielą się wczesnym rankiem - wynika z analizy firmy Gemius.

70% komentarzy zamieszczonych przez polskich internautów na Twitterze w 2012 roku miało zabarwienie emocjonalne. Choć większość z nich miała charakter pozytywny (67%), to wpisy zawierające negatywne emocje były najmocniejsze. Towarzyszyły one przede wszystkim porażkom polskich sportowców, a najwięcej z nich wywołały rozgrywki podczas Euro 2012. Podobny wydźwięk miały wpisy towarzyszące przegranej Polaków w meczu z Rosją w ćwierćfinale turnieju siatkówki na igrzyskach w Londynie.

Jedynym sportowym sukcesem, który miał wyraźny wpływ na ogólne natężenie pozytywnych emocji wyrażanych w komentarzach publikowanych na Twitterze, był złoty medal dla siatkarzy w lidze światowej.

Przy analizie wpisów w cyklu tygodniowym okazało się, że środa jest tym dniem, w którym polscy użytkownicy Twittera dzielą się najbardziej negatywnymi emocjami. Co więcej, samopoczucie tweetujących wyrażane w formie wpisów pogarsza się wraz z upływem tygodnia pracy i odstaje od weekendowego nastroju, kiedy to średni wynik dla wyrażanych pozytywnych emocji jest wyższy.

Nie bez wpływu na udział emocjonalnych i neutralnych wypowiedzi jest także pora dnia. Emocje towarzyszą przede wszystkim wypowiedziom publikowanym w godzinach popołudniowych i wieczornych, gdy użytkownicy są najbardziej aktywni. W nocy wydźwięk zamieszczanych treści jest w znaczącej większości neutralny.

Analiza objęła ok. 10 milionów tweetów opublikowanych na Twitterze przez 152 tys. polskich użytkowników internetu w okresie od stycznia do grudnia 2012 roku. Do ich analizy wykorzystano polską wersję SentiStrength - narzędzia stworzonego przez brytyjskich naukowców, które zostało dostosowane przez analityków z firmy badawczej Gemius do pracy z językiem polskim w ramach międzynarodowego projektu badawczego "Kolektywne Emocje w Cyberprzestrzeni". Na podstawie słowników wyrazów nacechowanych emocjonalnie i przy wykorzystaniu pięciostopniowej skali osobno dla natężenia pozytywnego i negatywnego, badacze ocenili emocjonalne zabarwienie wypowiedzi. Analizę oparto na danych zebranych za pomocą programu LexiUrlSearcher, który pozwala ściągać i wyszukiwać polskie wypowiedzi z próbki postów udostępnianych przez Twittera.

„Kolektywne Emocje w Cyberprzestrzeni" to interdyscyplinarny projekt badawczy finansowany przez Unię Europejską w ramach 7. Programu Ramowego, którego przedmiotem jest rola i sposoby funkcjonowania kolektywnych emocji wśród użytkowników sieci. W przedsięwzięciu bierze udział dziewięć instytucji naukowych i badawczych z sześciu różnych krajów Europy (Austrii, Szwajcarii, Niemiec, Słowenii, Wielkiej Brytanii i Polski). Skupiają one specjalistów z zakresu psychologii emocji, teorii sieci złożonych, fizyki statystycznej, sztucznej inteligencji i rzeczywistości wirtualnej.

Dołącz do dyskusji: Polacy na Twitterze komentują emocjonalnie, w większości pozytywnie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl