SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polacy nie są zbytnio zaniepokojeni zmianami klimatu

Prawie połowa Polaków (47 proc.) jest zaniepokojonych zmianami klimatu a 31 proc. w ogóle nie martwi się zmianami klimatu.

Wynika z najnowszego sondażu międzynarodowej agencji badawczej Synovate i BBC World. Wśród respondentów, którzy przyznali, że nie są zaniepokojeni prawie 11 proc. wierzy, że te zmiany klimatyczne są rezultatem naturalnych cykli przyrody, a 6 procent respondentów przyznaje, że jest z nich zadowolona.

Ponad dwie trzecie respondentów (68 proc.), którzy wzięli udział w badaniu martwi się zmianami klimatu – najbardziej zaniepokojeni są: Brazylijczycy (87 proc.), Hiszpanie (87 proc.), Australijczycy (84 proc.) oraz mieszkańcy RPA (82 proc.). Co najmniej 8 na 10 osób w tych krajach stwierdziło, że jest bardzo zaniepokojonych zmianami klimatu. Także respondenci z dwóch najbardziej zindustrializowanych krajów, które nie podpisały Protokołu z Kioto są zaniepokojeni zmianami klimatycznymi - 84 proc. Australijczyków oraz 57 proc. Amerykanów przyznaje się, że są bardzo świadomi zagrożeń płynących z globalnych zmian klimatu.

Największy odsetek osób, które twierdzą, że nie są w ogóle zaniepokojone kwestią zmian globalnego klimatu znajduje się w:
Polska (31 proc.)
Rosja (27 proc.)
USA (22 proc.)
Indie (22 proc.)

Najbardziej martwią się wpływem działalności człowieka na klimat respondenci z dwóch krajów: Hiszpanii (32 proc.) oraz Brazylii (31 proc.).

Ludzie nie zdają sobie sprawy z konsekwencji zmian klimatu. Jedna na siedem osób, które posiadają jakąkolwiek opinię na ten temat, nie wie, jakie są główne zagrożenia związane ze zmianą klimatu (np. pustynnienie gleb, susze, powodzie czy głód). W krajach azjatyckich (Korea, Chiny i Singapur) odsetek osób, które nie posiadają żadnej wiedzy o tym, jakie zagrożenia związane ze zmianą klimatu mogą wystąpić w przyszłości, jest szczególnie wysoki.

Głównym czynnikiem wpływającym według respondentów na zmiany klimatu jest zanieczyszczenie środowiska (23 proc.), działalność człowieka, rozumiana jako wzrost ilości odpadków, wylesianie i liczby ludności - 21 proc., oraz wzrost ilości gazów cieplarnianych i globalne ocieplenie – odpowiednio po 10 proc.

Według Polaków, którzy przyznali, że są zaniepokojeni zmianami klimatu głównym czynnikiem zmian klimatycznych jest zanieczyszczenie środowiska - 20 proc. (w całości badanej populacji Polaków stanowi to 13 proc.) oraz globalne ocieplenie - 19 proc. (uważa tak 12 proc. ogółu polskich respondentów).

Respondenci, którzy martwią się zmianą klimatu zazwyczaj próbują przeciwdziałać temu poprzez swoje zachowania konsumpcyjne. Ponad połowa przyznaje, że kupowała produkty przyjazne środowisku, urządzenia energooszczędne, zaczęła używać mniej opakowań i oszczędzać elektryczność.

84 proc. Polaków, którzy martwią się zmianami klimatu przyznaje, że utylizuje surowce wtórne (stanowi to 56 proc. wszystkich badanych respondentów z Polski), 82 proc. oszczędza energię elektryczną (55 proc. w całej badanej populacji Polaków), 74 proc. kupuje urządzenia energooszczędne (50 proc. z całej próby polskich respondentów), 70 proc. korzystała z alternatywnych środków transportu np. z transportu publicznego, roweru (46 proc. w całej badanej populacji), 64 proc. ograniczyło zużycie wody (42 proc. na tle wszystkich polskich respondentów) a 60 proc. przyznaje, ze kupiło ekologiczne produkty (40 proc. na tle wszystkich polskich respondentów).
41 proc. respondentów wierzy, że jedno państwo jest odpowiedzialne za zmiany klimatu i prawie wszyscy wskazują na Stany Zjednoczone. Z tej grupy dwie trzecie z tych 41 proc. obwinia USA bardziej niż jakiekolwiek inny kraj (stanowi to 23 proc. ogółu badanych).

Amerykanie są otwarci, jeśli chodzi o obwinianie siebie samych: 82 proc. z twierdzących, że winę ponosi jedno państwo, przyznaje również, że to oni sami są winni. (Stanowi to 13 proc. ogółu wszystkich badanych Amerykanów).
40 proc. mieszkańców Indii uważa, że to ich kraj jest odpowiedzialny (na tle całej populacji Hindusów stanowi to 17 proc.), podczas, gdy prawie jedna trzecia Chińczyków obwinia własny kraj – 14 proc. z całej populacji.

65 procent Polaków, którzy przyznali, że jeden kraj jest odpowiedzialny za zmiany klimatu wskazuje na Stany Zjednoczone. (W całej populacji badanych Polaków stanowi to 22 proc.)

W ramach globalnego badania omnibusowego Synovate dotyczącego zmian klimatu, przeprowadzono 14 220 wywiadów w 21 krajach: Stanach Zjednoczonych, Chinach, Francji, Niemczech, Hong Kongu, Singapurze, Australii, Indiach, Japonii, Polsce, Dubaju, Wielkiej Brytanii, Południowej Korei, Brazylii, Włoszech, Południowej Afryce, Norwegii, Hiszpanii, Danii, Rosji i Kanadzie. W Polsce zrealizowano 1000 wywiadów telefonicznych (metodą CATI – wywiady telefoniczne wspomagane komputerowe), na reprezentatywnej próbie Polaków w wieku 15 - 64 lat.

Sondaż zrealizowano metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) oraz telefonicznych (CATI) w lutym 2007, gdy Międzyrządowy Panel do spraw Zmian Klimatu (ang. IPCC – Intergovernmental Panel of Climate Change) opublikował duży raport, będący zbiorem prac ponad dwóch tysięcy naukowców specjalizujących się w tej dziedzinie. Raport ten wskazywał na bezpośredni związek pomiędzy zmianami w klimacie, a działalnością ludzką.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polacy nie są zbytnio zaniepokojeni zmianami klimatu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl