SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polacy w 2021 roku będą oglądać wideo w internecie 70 minut dziennie, reklama wideo 18 proc. w górę

W 2021 roku średni czas poświęcony na konsumpcję treści wideo w internecie osiągnie w Polsce 70 minut dziennie. To wciąż mniej niż przewidywane statystyki światowe, gdzie przeciętny konsument będzie w 2021 oglądał treści video online średnio przez 25 dni w roku (100 minut dziennie). Wartość rynku reklamy online video na świecie przekroczy w 2021 roku 1/3 wartości rynku reklamy telewizyjnej - wynika z raportu agencji mediowej Zenith (Publicis Media).

Średni czas oglądania treści video on-line w Polsce wzrośnie w 2021 roku do 70 minut dziennie. Będzie to 40 proc. więcej niż w 2018 roku.

Wzrost konsumpcji wideo w internecie dotyczy głównie młodych odbiorców, którzy tradycyjny telewizor zastępują urządzeniami mobilnymi. To zdaniem ekspertów Zenitha przełoży się na wzrost wydatków reklamowych w tym kanale.

Agencja szacuje, że reklamodawcy przeznaczą na reklamę video on-line ponad 175 mln dolarów, czyli o 58 proc. więcej względem roku 2018. - Wzrost wydatków na reklamę mobile video będzie jeszcze wyższy - według naszych estymacji dynamika wzrostu przekroczy 90 proc., a łączne budżety - ponad 60 mln dolarów - powiedziała Anna Bartoszewska, dyrektor generalna Zenith.

Reklama online wideo będzie rosła szybciej niż cały rynek

Według szacunków Zenith, globalne wydatki na reklamę online video do 2021 będą rosły średnio o 18 proc. rocznie, przy wzroście całego rynku reklamy online na poziomie 10 proc. rok do roku. Oznacza to wzrost z 45 mld dolarów w tym roku do 61 mld dolarów w 2021 w samej tylko kategorii online video. Prognoza zakłada jednocześnie, że światowy rynek reklamy telewizyjnej skurczy się ze 183 mld dolarów obecnie do 180 mld dolarów i nadal będzie spadał. Tym samym wartość rynku reklamy online video na świecie przekroczy w 2021 roku 1/3 wartości rynku reklamy telewizyjnej.

Wzrost oglądalności treści video w internecie wyniósł w latach 2013-2018 32 proc. w skali globalnej. Liderami w tej kategorii pozostają obecnie Chiny i Szwecja, gdzie średni czas oglądania materiałów video w internecie szacuje się na poziomie 103 minut dziennie. Już w 2021 roku 100 minut dziennie mają przekroczyć - według prognoz Zenith - Kanada, Indie, Meksyk, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone.

Wraz ze wzrostem popularności reklam towarzyszących kontentowi video w internecie zmienia się podejście marek do tych form promocji. Analitycy Zenitha podkreślają, że przynosząc realne zwroty traktowane są z coraz większą uwagą, która przekłada się nie tylko na ich ilość, ale także jakość, precyzję doboru oraz - powiązaną z nią - dywersyfikację.

Reklamy in-stream czy out-stream

- Już za 3 lata przeciętny konsument na świecie będzie oglądał treści video przez internet jedynie dwukrotnie krócej niż za pośrednictwem klasycznej telewizji. Zatem pytanie dotyczące kampanii reklamowych towarzyszących treściom w internecie nie brzmi już teraz czy je robić, ani nawet jak je robić. W tym momencie należy decydować czy postawić na reklamy in-stream, czy out-stream i jak ich używać, aby w pełni wykorzystać drzemiący w nich potencjał - dodaje Anna Bartoszewska.

Obecnie, pod względem wydatków na reklamę w kategorii video, dominują treści out-stream. Przykładowo, w Wielkiej Brytanii stanowiły one w 2018 roku 57 proc. budżetów przeznaczanych na promocję video. Są to formaty odtwarzane w witrynach partnerów i aplikacjach na mobile jako bannery (przeglądarki mobilne) lub jako bannery, reklamy pełnoekranowe, reklamy In-feed, natywne, w trybie pionowym i pełnoekranowym (aplikacje tj. Facebook czy Instagram). Reklamy typu out-stream cieszą się szczególną popularnością wśród klientów z uwagi na to, że są płatne dopiero wtedy, gdy więcej niż połowa reklamy jest widoczna na ekranie przez co najmniej dwie sekundy.

W najbliższej przyszłości należy spodziewać się odwrócenia trendu na korzyść kampanii in-stream, czyli takich, które prezentowane są konsumentowi przed, w trakcie i po interesującym go video online. Ich odbiór i zaangażowanie widza są w ogromnej mierze zależne od jakości powiązanego z nimi kontentu, który – dzięki inwestycjom platform socialowych takich jak Snapchat Shows – może ulec w najbliższych 3 latach bardzo wyraźnej ewolucji. Dużym wyzwaniem w przypadku kampanii in-stream będzie takie zabezpieczenie, aby była ona wyświetlana zawsze w otoczeniu treści wspierających wartości danej marki, a także dopracowanie sposobu mierzenia efektywności in-stream oraz ich wpływu na wizerunek i wskaźniki sprzedażowe brandu czy produktów.

Przyszłość to Disney Plus, 5G

- Co może się jeszcze zmienić na rynku mediowym i reklamowym do 2021 roku? Tak naprawdę bardzo wiele, biorąc pod uwagę szybkość rozwoju nowych technologii, w tym planowane wprowadzenie 5G. Z perspektywy rynku video on-line, wszyscy czekają na uruchomienie serwisu Disney Plus – oficjalna premiera zaplanowana jest na 12 listopada na wybranych rynkach.

Uruchomienie własnych usług VOD zapowiedział również Apple (Apple TV+, Apple TV Channels). W tym momencie ciężko oszacować wpływ tych zmian na rynek i politykę głównych graczy typu Netflix, ale na pewno będzie interesująco. Już w tej chwili w rozwiązania typu Augmented Reality mocno inwestują platformy takie jak Facebook i Snapchat, by w ten sposób zapełnić lukę między transakcjami in-store a zakupami online - konkluduje Anna Bartoszewska.

Raport "Online Video Forecasts" zawiera dane historyczne, prognozy konsumpcji online video i wartości wydatków na reklamę online video oraz komentarze dotyczące kierunków rozwoju poszczególnych rynków ujętych w raporcie, przygotowane przez lokalnych ekspertów. Tegoroczna.5. edycja zawiera dane z 51 rynków, w tym z Polski. W raporcie Zenith definicja online video obejmuje wszystkie treści treści video oglądane w internecie, serwisy subskrybowane jak Netflix, platformy udostępniania video tj. Hulu, serwisy służące do dzielenia się filmami typu Youtube oraz materiały video publikowane w serwisach społecznościowych.

Dołącz do dyskusji: Polacy w 2021 roku będą oglądać wideo w internecie 70 minut dziennie, reklama wideo 18 proc. w górę

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl