SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Policja korzysta z dronów do ścigania wykroczeń. 31 mandatów w ciągu 4 godzin

Policjanci z olsztyńskiej drogówki przeprowadzili akcję wykrywania wykroczeń z wykorzystaniem dronów. W trakcie czterech godzin prowadzenia działań stwierdzono 31 naruszeń przepisów drogowych, wśród nich niestosowanie się do znaków drogowych czy korzystanie z telefonu podczas prowadzenia pojazdu. Policja zapowiada dalsze akcje z udziałem latających maszyn.

Article

Drony są coraz powszechniej wykorzystywane przez rozmaite służby na świecie. Przykładem może być stosowanie latających bezzałogowców przez brytyjską armię, z kolei w Europie korzystanie z tego typu maszyn mają ułatwić nowe przepisy zapowiedziane przez UE.

Drony tropią piratów na Mazurach

Teraz okazuje się, że drony włączyła do swojego arsenału także polska policja drogowa. Urządzenia mają pomagać w ściganiu drogowych piratów.

Na początku lipca 2021 r. policjanci z Grupy SPEED WRD KWP w Olsztynie w trakcie służby na jednym ze skrzyżowań w gminie Stawiguda (S51 – Tomaszkowo, ul. Wulpińska), na którym bardzo często dochodzi do zdarzeń drogowych, przeprowadzili działania przy użyciu Bezzałogowego Statku Powietrznego Policji.

Czytaj także: Po raz pierwszy w Polsce dron dostarczył przesyłkę

Zgodnie z informacjami podanymi przez policjantów w trakcie czterech godzin prowadzonych działań ukaranych zostało 31 kierujących pojazdami.

Zarejestrowano m.in takie wykroczenia jak niestosowanie się do znaków drogowych, korzystanie z telefonu podczas jazdy czy nieprawidłowe zabezpieczenie przewożonego ładunku. W trakcie prowadzonych działań ujawniono kierującego pojazdem bez uprawnień do kierowania, kierującego pojazdem z podwójnym zakazem prowadzenia pojazdów oraz osobę poszukiwaną listem gończym przez Prokuraturę Rejonową w Olsztynie. Nagranie z działań mazurskich policjantów z wykorzystaniem drona zostało opublikowane w serwisie YouTube.

 

Policjanci nie zdradzają technicznych parametrów drona, który został wykorzystany w akcji. Według zapowiedzi w przyszłości tego typu pojazdy będą stosowane w coraz większym zakresie do monitorowania kierowców na drogach i wykrywania przypadków łamania przez nich przepisów.

Trzeba zaznaczyć, że rząd przygotowuje się do znaczącego zaostrzenia kar związanych z wykroczeniami i przestępstwami drogowymi. W połowie lipca br. Rada Ministrów przyjęła założenia zmian m.in. w ustawie Prawo o ruchu drogowym.

Chodzi m.in. o uzależnienie wysokości składki OC od liczby punktów karnych, kasowanie punktów po upływie dwóch lat, a także zaostrzenie kar m.in. w przypadku prowadzenia auta po pijanemu.

Czytaj także: Szykują się zawody latających wyścigówek. Zakończono pierwszy test

Projekt przewiduje także wprowadzenie renty, która będzie wypłacana osobom najbliższym ofiary wypadku drogowego przez sprawcę umyślnego przestępstwa ze skutkiem śmiertelnym, kierującego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Za jazdę po pijanemu będzie można także stracić auto.

Dołącz do dyskusji: Policja korzysta z dronów do ścigania wykroczeń. 31 mandatów w ciągu 4 godzin

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Teren zabudowany
I bardzo dobrze!
7 1
odpowiedź
User
Czesiek
Dozylismy takich czasów, ze na Białorusi jest więcej wolności niż w PL. Smutne.
0 3
odpowiedź
User
endeamyWo
Zpak By Mail
0 0
odpowiedź