SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowy wóz transmisyjny dla Polsatu. 14 kamer i formaty UHD HDR

Telewizja Polsat zamówiła nowy wóz transmisyjny wykorzystujący zaawansowane rozwiązania techniczne. Platforma zostanie wyposażona w 14 kamer, będzie pracować w technologii IP i obsługiwać formaty UHD HDR. Pojazd przygotowuje Sony we współpracy z firmami 4Vision i Autokontener, ma być gotowy w 2021 roku.

Article

Telewizja Polsat zamówiła nowy zaawansowany wóz transmisyjny. Konstrukcją pojazdu zajmuje się koncern Sony we współpracy z firmami 4Vision i Autokontener.

Według zapowiedzi wóz będzie wykorzystywał najnowocześniejsze światowe technologie. Główne elementy systemu będą oparte na rozwiązaniach IT i światłowodowych. Dodatkowo pojazd ma być o wiele mniej energochłonny niż obecne wozy transmisyjne, co będzie miało korzystny wpływ na środowisko naturalne.

Czytaj także: Cyfrowy Polsat pokaże galę KSW 60, transmisja także w Ipli

- Telewizja Polsat rozpoczyna proces transformacji swojej obecnej floty wozów transmisyjnych, której celem jest rozwój systemów produkcyjnych w stronę technologii IP - wyjaśnia Andrzej Szymański, dyrektor pionu techniki Telewizji Polsat. - Będziemy produkować sygnał w jakości Ultra HD, który niesie 4-krotnie więcej informacji niż standardowy obraz HD, dzięki czemu widz będzie w stanie dostrzec znacznie więcej szczegółów. Dodatkowo, technika HDR - High Dynamic Range - zapewni jeszcze żywsze kolory i bardziej naturalny obraz. Dla naszych widzów będzie to oznaczało nową, jeszcze lepszą jakość oglądania naszych programów.

Zaawansowane technologie

Zgodnie z zapowiedzią nowy wóz będzie gotowy w 2021 r., dokładnego terminu nie podano. Wóz, dzięki uniwersalności zaprojektowanych systemów wizji i dźwięku ma umożliwić całkowicie niezależną i samodzielną produkcję zarówno dużych wydarzeń artystycznych, koncertów czy festiwali, jak i najbardziej skomplikowanych imprez sportowych. Realizacja programów będzie możliwa m.in. w formacie TV UHD/HD HDR z dźwiękiem Dolby 5.1.4 Atmos oraz stereofonicznym.

- Poprosiliśmy Sony o to, aby poza super technologiami wóz zapewniał również wydajne, komfortowe i produktywne środowisko dla załogi i ekipy produkcyjnej - podkreśla Marcin Zdanowicz, dyrektor Pionu Realizacji w Telewizji Polsat. - Może to być osiągnięte tylko przez odpowiednie zaprojektowanie przestrzeni do pracy, wybór materiałów konstrukcyjnych, zapewnienie odpowiedniego oświetlenia i klimatyzacji. Wybrane rozwiązania sprzętowe i oprogramowanie mają decydującą rolę w zapewnieniu wysokiej wydajności i jakości pracy załogi.

Czytaj także: 1,15 mln widzów „Ninja Warrior Polska 3”. Polsat wiceliderem w 16-49

Jak twierdzą partnerzy projektu będzie to całkowicie samodzielny wóz transmisyjny, który dzięki wykorzystywaniu technologii IP (internetowych) ma stanowić również krok w stronę możliwości odejścia od przesyłu satelitarnego.

- To istotny krok w przyszłość dla Telewizji Polsat, byliśmy liderem we wdrażaniu technologii HD, teraz czas na kolejną zmianę - wkraczamy w świat do niedawna jeszcze futurystycznych technologii w obszarze realizacji telewizyjnej. Jestem dumny, że nasz wóz zaprojektowany przez Sony będzie wykonany w najnowocześniejszej na świecie technologii. Wszystko to robimy z myślą o widzach, aby zapewnić im najlepszą z możliwych jakość realizacji naszych programów - mówi Adam Nowe, członek zarządu Telewizji Polsat.

Najważniejsze cechy wozu:

  • 14 kamer i torów kamerowych Sony HDC-3500 i HDC-5500 UHD HDR uzupełnionych o kamery POV i kamery bezprzewodowe Sony HDC-P50.
  • mikser wizyjny Sony XVS-9000 pracujący w środowisku IP.
  • obiektywy Fujinon, w tym typu box, którego maksymalne zbliżenie to 107x
  • 4 serwery powtórkowe umożliwiające realizację siedmiu niezależnych powtórek jednocześnie
  • możliwa równoległa praca dwóch reżyserek, czyli produkcja jednocześnie dwóch różnych programów
  • zbudowany w oparciu o technologię IP
  • praca w formatach UHD/HD HDR
  • system zarządzania Sony LEO/LSM

Grupa kapitałowa Cyfrowy Polsat, do której należą m.in. Telewizja Polsat, Polkomtel, Eleven Sports i większościowy pakiet akcji Netii, w ub.r. osiągnęła rekordowe w swojej historii przychody sprzedażowe w wysokości 11,96 mld zł oraz wzrost zysku netto z 1,11 do 1,15 mld zł.

Dołącz do dyskusji: Nowy wóz transmisyjny dla Polsatu. 14 kamer i formaty UHD HDR

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jordi
Czym tu się chwalić jak nawet nie ma 4K tylko wynalazek Polsatu w postaci Ultra HD?
odpowiedź
User
Tom
Polsat liderem HD... Dobre sobie...
odpowiedź
User
Leming
Tvn zwalnia, Solorz inwestuje.
odpowiedź