SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polska nie spełniała w czerwcu żadnego kryterium konwergencji nominalnej

Polska wypełniała w czerwcu br. ani jednego kryterium konwergencyjnego, wynika z opublikowanego przez resort finansów "Monitora konwergencji nominalnej".

Polska nie spełniała w czerwcu żadnego kryterium konwergencji nominalnej

"W czerwcu 2012 r. Polska nie wypełniała kryterium stabilności cen. Średnie 12-miesięczne tempo wzrostu indeksu HICP nie uległo zmianie i wyniosło 4,0%. Jednocześnie wartość referencyjna obniżyła się nieznacznie w stosunku do maja br. (o 0,1 pkt proc.) i wyniosła 3,0%. Wartość referencyjna została obliczona na podstawie danych z 3 państw o najbardziej stabilnych cenach: Grecji, Irlandii i Szwecji" - głosi raport.

W czerwcu 2012 r. Polska nie wypełniała kryterium stóp procentowych. "Średnia długoterminowa stopa procentowa za ostatnie 12 miesięcy wyniosła 5,6% i była o 1,7 pkt proc. wyższa od wartości referencyjnej, która wyniosła 3,9%" - podał resort.

Polska nie wypełnia też kryterium kursu walutowego ze względu na to, że nie uczestniczy w mechanizmie kursowym ERM II. Z kolei kryterium fiskalne nie jest spełniane ze względu na nałożoną na Polskę procedurę nadmiernego deficytu, podano także.

"Zgodnie z przyjętą przez Radę Ministrów aktualizacją Programu Konwergencji 2012, przewidującą realizację rekomendacji Rady Ecofin z 7 lipca 2009 r., Polska do 2012 r. powinna ograniczyć nadmierny deficyt sektora finansów publicznych. Realizacja tej rekomendacji umożliwiłaby zakończenie procedury nadmiernego deficytu wobec Polski najpóźniej w 2013 r." - przypomina ministerstwo.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polska nie spełniała w czerwcu żadnego kryterium konwergencji nominalnej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl