SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polska Press odmówiła publikacji materiałów wyborczych. Jest stanowisko PKW

Warunkiem demokratycznych wyborów jest poszanowanie przez wszystkie organy państwa i wszystkich uczestników życia publicznego zasad leżących u podstaw państwa prawa, w tym zasady równości podmiotów uczestniczących w wyborach - podkreśla PKW w stanowisku ws. przypadków odmowy publikacji materiałów wyborczych. Taka sytuacja miała miejsce ostatnio w gazetach należących do Polska Press.

Kandydaci Nowej Lewicy i Trzeciej Drogi informowali w ostatnich dniach, że gazety należące do grupy medialnej Polska Press odmawiają im publikacji materiałów wyborczych. 

- Wydawca uznał, iż nie do pogodzenia z jego linią programową są wartości lewicowe i rozumienie polskiej racji stanu, prezentowane przez przedstawicieli Lewicy / Trzeciej Drogi - przekazała Anna Zapert, pełnomocniczka zarządu Polska Press. Przywołała obowiązujący w Polska Press regulamin przyjmowania ogłoszeń oraz zapis w Prawie prasowym stanowiący, że „wydawca i redaktor mają prawo odmówić zamieszczenia ogłoszenia i reklamy, jeżeli ich treść lub forma jest sprzeczna z linią programową bądź charakterem publikacji”.

Podczas wtorkowego posiedzenia Państwowa Komisja Wyborcza wydała stanowisko w sprawie przypadków odmowy publikacji materiałów wyborczych przez wydawców prasowych.

PKW podkreśliła, że "warunkiem zgodnego z podstawowymi zasadami demokracji przeprowadzenia wyborów i referendów jest poszanowanie przez wszystkie organy państwa i wszystkich uczestników życia publicznego nie tylko formalnych procedur określonych przepisami ustaw, ale także, a nawet przede wszystkim, zasad leżących u podstaw państwa prawa, w tym zasady równości podmiotów uczestniczących w wyborach i referendach".

"Obowiązek ich przestrzegania ciąży na wszystkich podmiotach, a szczególną wagę ma wykonywanie go przez organy państwa i podmioty od tych organów zależne" - zaznaczyła Komisja.

PKW przypomniała też swój niedawny apel: "Wybory to moment, w którym suweren może się wypowiedzieć i zdecydować, w czyje ręce powierzy swoje losy. Jednak w demokratycznym państwie wybory to nie tylko głosowanie, to skomplikowany mechanizm, w którym uczestniczą zarówno wyborcy, kandydaci, jak i organy administracji publicznej organizujące proces wyborczy. Proces ten, z uwagi na swoje znaczenie i złożony kształt, musi opierać się na jasnych i jednoznacznych normach wyprowadzanych wprost z Konstytucji. Obowiązujące w państwie przepisy muszą zagwarantować, że reguły rywalizacji politycznej będą jasne i równe dla wszystkich, a wynik wyborów będzie urzeczywistniał wolę narodu.

Orlen przejął Polska Press dwa lata temu

W portfolio prasowym Polska Press jest ponad 20 dzienników regionalnych („Dziennik Bałtycki”, „Dziennik Łódzki”, „Dziennik Zachodni”, „Gazeta Krakowska”, Głos Wielkopolski”, „Kurier Lubelski”, „Polska Metropolia Warszawska”, „Express Ilustrowany”, „Gazeta Krakowska”, „Dziennik Polski”, „Gazeta Lubuska”, „Gazeta Pomorska”, „Kurier Poranny”, „Gazeta Współczesna”, „Nowa Trybuna Opolska”, „Echo Dnia”, „Gazeta Codzienna Nowiny”, „Głos Dziennik Pomorza”, „Express Bydgoski” i „Nowości Toruńskie”), ponad 100 tygodników lokalnych (m.in. „Nasza Historia”, „Moto Salon”, „Moto Salon Classic”, „Strefa Biznesu”, „Strefa Agro”), bezpłatna gazeta „Naszemiasto.pl” oraz ok. 500 serwisów internetowych, głównie Naszemiasto.pl i portale poszczególnych tytułów prasowych. 

Orlen przejął wydawnictwo od niemieckiego koncernu Verlagsgruppe Passau na początku 2021 roku, po uzyskaniu zgody prezesa UOKiK. Szybko zmieniono cały skład zarządu (redaktor naczelną została Dorota Kania) oraz zdecydowaną większość naczelnych należących do firmy dzienników.

Dołącz do dyskusji: Polska Press odmówiła publikacji materiałów wyborczych. Jest stanowisko PKW

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
dsd
Czyli pitu pitu i nie mamy pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi?
odpowiedź
User
Marcin a19
Pisowcom wolno więcej a Polaczki, robaki, twarz w kubeł i robić za miskę ryżu !
odpowiedź
User
Jan
cześć pkw też będzie musiała skosztować wieziennego menu po wyborach
odpowiedź