SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zarząd Polska Press odwołany

Z zarządu Polska Press zostali odwołani wszyscy członkowie - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Od ponad trzech lat właścicielem wydawnictwa jest Orlen.

Dorota Kania, fot. materiały prasowe Polska PressDorota Kania, fot. materiały prasowe Polska Press

Według naszych ustaleń decyzję o dymisji przekazano członkom zarządu Polska Press w piątek po południu. Zostali odwołani ze skutkiem natychmiastowym, w komunikacie przekazano do pracowników wydawnictwa.

Do pełnienia obowiązków prezesa Polska Press została oddelegowana z rady nadzorczej Magdalena Skowyrska, zasiadająca też w radach nadzorczych kilku innych spółek zależnych Orlenu

Z koncernem Skowyrska jest związana od 2008 roku, pracuje jako specjalistka. Jest absolwentką Kolegium Nauk Ekonomicznych i Społecznych Politechniki Warszawskiej oraz Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, ukończyła podyplomowe studia z rachunkowości i podatków na wydziale nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studia podyplomowe z zarządzania projektami na Wydziale Budownictwa, Mechaniki i Petrochemii Politechniki Warszawskiej.

Zarząd Polska Press tworzyli w ostatnim czasie prezes Stanisław Bortkiewicz, Dorota Kania, Miłosz Szulc i Łukasz Greszta.

CZYTAJ TEŻ: Orlen z 4,3 tys. automatów paczkowych, ubyło 250 kiosków Ruchu

Jedynym udziałowcem Polska Press od początku 2021 roku jest państwowy koncern Orlen, w którym roszady w zarządzie przeprowadzono w pierwszej połowie lutego. Zdymisjonowano prezesa Daniela Obajtka, a także Adama Buraka, Krzysztofa Nowickiego, Roberta Perkowskiego, Piotra Sabata i Iwonę Waksmundzką-Olejniczak, a rezygnacje złożyli Patrycja Klarecka, Jan Szewczak, Armen Artwich i Roman Róg,

W czwartek Literacki na konferencji prasowej dotyczącej wyników Orlenu w zeszłym kwartale powiedział, że firma dostała dwie wstępne, niewiążące oferty kupna Polska Press. - Trochę za wcześnie mówić, co zrobimy z Polska Press. Prowadzimy analizy wielowymiarowe w sensie ekonomiki i opłacalności biznesu. Po tym czasie będziemy mogli się wypowiedzieć, jakie podejmiemy kroki - stwierdził.

Dorota Kania zmieniła redakcje Polska Press

Dorota Kania do zarządu została powołana zaraz po finalizacji przejęcia Polska Press przez Orlen, jako redaktor naczelna nadzorowała redakcje. W ciągu kilku miesięcy zmieniła naczelnych prawie wszystkich dzienników regionalnych wydawanych przez firmę.

W ostatnich latach Kania współpracowała też z TVP Info (w ub.r. prowadziła tam cykl „Resortowe dzieci”, regularnie komentowała wydarzenie polityczne) i Polskim Radiem 24 (prowadziła m.in. pasmo poranne). Przedtem przez osiem lat była związana z TV Republika (w maju 2017 roku została redaktorem naczelnym), oraz przez 10 lat zarządzała działem krajowym „Gazety Polskiej Codziennie”, pisała też do „Gazety Polskiej”.

Wcześniej pracowała m.in. w Radiu Plus, „Życiu Warszawy” i „Wprost”. Wspólnie z Jerzym Targalskim i Maciejem Maroszem napisała serię książek „Resortowe dzieci”. W połowie 2016 roku Sąd Apelacyjny w Warszawie uchylił wyrok sądu pierwszej instancji skazujący Kanię, uznając, że jej działania wobec rodziny lobbysty Marka Dochnala, w efekcie których uzyskała 270 tys. zł pożyczek, nie nosiły znamion korupcji.

Przejścia z TVP do Polska Press

Stanisław Bortkiewicz prezesem Polska Press został w październiku 2022 roku, zaraz po tym jak pożegnał się z Telewizją Polską po dymisji Jacka Kurskiego. Z TVP był związany od początku 2016 roku. Pełnił funkcję dyrektora biura zarządu, przemianowanego potem na biuro spraw korporacyjnych. Przygotował reformę organizacyjną publicznego nadawcy, w ramach której zlikwidowano dyrekcje głównych anten telewizji. W 2020 roku objął też funkcję zastępcy dyrektora biura reklamy TVP.

Do listopada ub.r. doradzał jeszcze zarządowi publicznego nadawcy, za co zarobił 1,14 mln zł brutto.

Również z Telewizji Polskiej przeszedł do zarządu Polska Press Łukasz Greszta. Z TVP był już związany w latach 2006-2009 jako reporter. Do nadawcy wrócił w 2016 roku na stanowisko kierownika centrum informacji, w lutym 2020 roku został zastępcą dyrektora ds. komunikacji korporacyjnej spółki. Na kilka miesięcy odszedł do PZU (był tam dyrektorem do spraw relacji z mediami), a potem objął w TVP stanowisko dyrektora Ośrodka Kanałów i Serwisów Internetowych.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Miłosz Szulc od 2018 roku do listopada 2020 roku był prezesem Ruchu. W tym okresie firma przeszła postępowanie restrukturyzacyjne, po czym została przejęta przez Orlen (objął pakiet większościowy), Alior Bank i PZU.

W latach 2017-2018 Szulc był wiceprezesem zarządu ds. finansowych w spółce H. Cegielski-Poznań. W latach 2014-2017 związany był z grupą kapitałową Boryszew: jako dyrektor finansowy Grupy Boryszew Automotive Plastics, prezes Boryszew Deutschland GmbH oraz członek zarządu i dyrektor finansowy Boryszew Kunststofftechnik Deutschland GmbH. W latach 2008-2014 pracował natomiast jako dyrektor ekonomiczny i dyrektor finansowy grupy kapitałowej Impexmetal.

Polska Press pod skrzydłami Orlen z ponad 50 mln zł strat

Orlen przejęcie Polska Press od niemieckiego koncernu Verlagsgruppe Passau ogłosił pod koniec 2020 roku, a sfinalizował - po uzyskaniu zgody prezesa UOKiK - wiosną 2021 roku. Wydawnictwo zostało wtedy wycenione na 210 mln zł: 131 mln zł wartości przedsiębiorstwa i 79 mln zł nadwyżki środków pieniężnych.

- W ramach finalnego rozliczenia ceny, po korekcie o 13 mln PLN, na którą wpływ miała zmiana kapitału obrotowego oraz długu netto, ostateczna wartość godziwa przekazanej zapłaty wyniosła 222 mln PLN. Wartość księgowa nabytych aktywów netto na moment przejęcia kontroli wynosiła 200 mln PLN - opisał Orlen w sprawozdaniu.

W połowie 2022 roku Orlen wartość swojej inwestycji w udziały Polska Press obniżył o 33 mln zł do 193 mln zł, uzasadniając, że po przeprowadzeniu testu na utratę wartości stopę dyskonta podwyższono do 10,89 proc.

Przez pierwsze dwa lata z nowym właścicielem wydawnictwo notowało ujemną rentowność. W 2021 roku co prawda nieznacznie zwiększyło przychody - z 314 do 314,5 mln zł, ale koszty operacyjne wzrosły o 3 proc. do 330,3 mln zł. Do tego doszedł spadek uzyskanych dotacji i ponad 20 mln zł odpisów, w konsekwencji spółka zanotowała 30,8 mln zł straty netto (wobec 4,1 mln zł zysku rok wcześniej)

Z kolei w 2022 roku przy wzroście przychodów o 4,7 proc. do 329,3 mln zł i kosztów operacyjnych o 13,7 proc. do 375,4 mln zł strata netto wyniosła 23 mln zł.

Spadki w prasie, zamknięto dwie drukarnie

Na przełomie 2022 i 2023 roku Polska Press zamknęła większość z prawie 100 swoich tygodników lokalnych. W 2022 roku zamknęła drukarnię w Koszalinie, a wiosną ub.r. - w Poznaniu.

Portfolio prasowe Polska Press obejmuje ponad 20 dzienników regionalnych („Dziennik Bałtycki”, „Dziennik Łódzki”, „Dziennik Zachodni”, „Gazeta Krakowska”, Głos Wielkopolski”, „Kurier Lubelski”, „Polska Metropolia Warszawska”, „Express Ilustrowany”, „Gazeta Krakowska”, „Dziennik Polski”, „Gazeta Lubuska”, „Gazeta Pomorska”, „Kurier Poranny”, „Gazeta Współczesna”, „Nowa Trybuna Opolska”, „Echo Dnia”, „Gazeta Codzienna Nowiny”, „Głos Dziennik Pomorza”, „Express Bydgoski” i „Nowości Toruńskie”) i kilkadziesiąt tygodników lokalnych.

W ub.r. zdecydowana większość dzienników wydawnictwa zanotowała spadki sprzedaży wynoszące od 10 do 25 proc. Liderem była „Gazeta Pomorska” z 12 350 egz. średniej sprzedaży ogółem, o 16,6 proc. mniej niż przed rokiem (dane Polskich Badań Czytelnictwa).

Dołącz do dyskusji: Zarząd Polska Press odwołany

24 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
fs
Smród pozostanie.
odpowiedź
User
Regiony
Jakich by nie mieli wyników, to zostaną zapamiętania jednak jako dziennikarze pracujący dla polskich mediów.
odpowiedź
User
AP
Teraz rozsprzedaż, dla garstki posmaków znowu poniewierka na śmieciowkach.
odpowiedź