SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polska spełnia tylko jedno kryterium konwergencji nominalnej

Polska wypełniała w styczniu br. tylko jedno kryterium konwergencyjne - stóp procentowych, wynika z opublikowanego przez resort finansów "Monitora konwergencji nominalnej".

Polska spełnia tylko jedno kryterium konwergencji nominalnej

"W styczniu 2012 r. Polska wypełniała kryterium stóp procentowych. Średnia długoterminowa stopa procentowa za ostatnie 12 miesięcy wyniosła 5,9% i była o 1,8 pkt. proc. niższa od wartości referencyjnej, która wyniosła 7,7%. Podstawą do obliczenia tej wartości były dane z trzech państw UE o najbardziej stabilnych cenach. Skład tej grupy nie uległ zmianie w stosunku do sierpnia 2011 r., dlatego wartość referencyjna cechuje się względnie wysoką stabilnością" - głosi raport.

W styczniu 2012 r. Polska nie wypełniała kryterium stabilności cen. "Średnie 12-miesięczne tempo wzrostu indeksu HICP zwiększyło się do 3,9%. Jednocześnie wartość referencyjna wyniosła 3,1%. Wartość referencyjna została obliczona na podstawie danych z 3 państw o najbardziej stabilnych cenach: Irlandii, Szwecji i Słowenii" - podał resort.

Polska nie wypełnia też kryterium kursu walutowego ze względu na to, że nie uczestniczy w mechanizmie kursowym ERM II. Z kolei kryterium fiskalne nie jest spełniane ze względu na nałożoną na Polskę procedurę nadmiernego deficytu, podano także.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polska spełnia tylko jedno kryterium konwergencji nominalnej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl